Kumpası FETÖ’cüler kurdu tazminatı devlet ödeyecek!

 

Görevden alınmasıyla ilgili FETÖ’ nün kendisine kumpas kurduğunu belirterek yıllardır hukuk mücadelesini sürdüren Gemlik eski Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler, görevinden haksız ve hukuksuz alındığı gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı’na yönelik açtığı tazminat davasını kazandı. Bakanlık Güler’e 325 bin lira ödeyecek

Alpaslan YILDIZ.

Gemlik eski Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güler, 2011 yılında belediyede açılan yolsuzluk soruşturmasının ardından savcılığın talebiyle İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. Görevden alınmasının ardından kendisine FETÖ’nün kumpas kurduğunu her platforma dile getiren Güler, uğradığı haksızlık nedeniyle hukuk mücadelesi başlattı. Haksızlığı dile getirmek için Ankara’ya kadar bisikletle giderek protesto eylemi yapan Güler, başlattığı hukuk mücadelesinde bir dava daha kazandı.

KUMPASÇILARIN ÇOĞU İÇERİDE

Bursa Şehir Gazetesi’nin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Fatih Mehmet Güler, görevden uzaklaştırılmasının hukuksuz olduğunun Danıştay kararı ile tescillenmesinin ardından İçişleri Bakanlığı’na yönelik tazminat davaları açtığını söyledi.  15 Temmuz darbe girişiminin ardından kendisinin görevden uzaklaştırılmasını sağlayan kumpasta yer alan Savcı Serkan Nogay, Gemlik Başsavcısı Zekeriya Bayazıt, Gemlik Kaymakamı Bilal Çelik ve Bursa eski Valisi Şahabettin Harput tutuklandığına dikkati çeken Güler, bu süreçte dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da etkili olduğunu savundu. Harput’un görevden alınmasının ardından Bursa’ya atanan Vali Minür Karaloğlu’nun göreve iadesi konusunda olumlu yaklaşım sergilemesine rağmen o dönemde de Bursa’da etkili olan Arınç’ın buna imkan tanımadığını anlatan Güler, “Bana kumpas kuran FETÖ’cülerin çoğu içeride. Diğerlerinin de cezalandırılmasıyla mağduriyetim biraz olsun giderilmiş olacak. Danıştay göreve iade tararı verdi ancak seçimler geçmişti ve öyle bir görev kalmamıştı. Benim elimde bir tek hukuk mücadelesi kaldı. Onu da geleceğimiz için çocuklarımız için sonuna kadar sürdüreceğim” dedi.

MAHKEME TAZMİNATA HÜKMETTİ

Gemlik Belediye Başkanlığı görevinin ikinci yılında hukuksuz şekilde görevden alındığı mahkeme kararı ile tescillenen Güler’in İçişleri Bakanlığı’na yönelik açtığı tazminat davalarının bir kısmı sonuçlandı.  Bursa 2. İdare Mahkemesi, 2016/216 E, 2017/1184 K. sayılı kararı ile İçişleri Bakanlığı, Güler’e 225 lira maddi, 100 bin lira manevi tazminat ödeyecek. Mahkeme kararına göre bu görevden uzak kalmasından dolayı Güler’in 14 ay geç emekli olduğu için bu sürede alması gereken emekli maaşları da Güler’e ödenecek. Fatih Mehmet Güler, başka tazminat davalarının da olduğunu ve hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğini vurguladı.

“UĞRADIĞIM HAKSIZLIĞIN ÖRNEĞİ YOK”

FETÖ’nün kumpası ile görevden alındığını ve yaşadıklarının bugüne kadar bir benzerinin olmadığını vurgulayan Güler, “CHP’li belediyelerden örnek vereyim. İzmir mesela 400 yılla yargılanırken görevine devam etti. Van Özalp Belediye Başkanı 20 ay hapis yattıktan sonra çıkıp hemen görevine iade edildi. Onlarca böyle örnek var. Benim tek gün mahkûmiyetim yok. Hüküm giymişliğim yok. Tutukluluğum yok ama ben görevden alındım ve iade edilmedim” dedi.

YILMAZ’IN İKİ SEÇİMİ DE KANUNSUZ

Kendisinin görevden alınmasının ardından yapılan belediye başkanı seçimlerinde yaşananların da kamuoyu tarafından bilindiğini, meclis üyesi transferi ile yapılan seçimlerin 10 ay sonra kanunsuz olduğu mahkemece belirlendikten sonra ikinci bir seçim yapındığını, onu da yargıya götürdüklerini ve o seçiminde kanunsuz olduğunun ortaya çıktığını dile getirdi.  Ortaya çıkan kamu zararının 500 bin lirayı bulduğuna dikkati çeken Güler, tüm bu yaşananların yanı sıra oluşan bu kamu zararına neden olan dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin başta olmak üzere Şahabettin Harput, Bilal Çelik, başsavcı ve savcı başta olmak üzere hepsinden hesap sorulması gerektiğini vurguladı.  Bu ekibin aynı zamanda Refik Yılmaz’ın Başkanvekili sıfatı ile 36 ay süresince hukuksuzca yaklaşık 400 bin lira maaş almasına da sebep olduklarını vurgulayan Güler, bunun da hesabının sorulması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

 

İlginizi Çekebilir

Kızının dolabını açınca ne yapacağını bilemedi  

Antalya’da 18 yaşındaki kızının odasındaki giysi dolabında saklanan bir erkeği gören baba ile genç kızın ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir