Son Haberler
Young adult using a smart phone

Cepteki büyük tehlike!  

Dünya nüfusunun büyük bir kısmı kişisel ve özel bilgilerini akıllı telefonlarında saklıyor. Şifreler ve birçok özel verilerin telefonlarda saklanması büyük riskleri de beraberinde getiriyor.

(Sercan GÜLER)

Bitdefender Antivirüs tarafından yapılan araştırmadan derlenen bilgilere göre, kullanıcıların özel ve kişisel verilerini akıllı telefonlarında depoladıklarını ortaya koydu. Kullanıcıların güvenlik endişelerine rağmen, şifrelerini düzenli olarak değiştirmemeleri ve yazılım güncellemelerini yapmamaları, akıllı telefonları siber saldırganların hedefi haline getirmeye devam ediyor. Uzmanlar ise güvenlik yazılımlarını telefonlarına yüklenmesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

ENDİŞE VAR ÖNLEM YOK

Yapılan araştırmaya göre 18-22 yaş aralığındaki bireylerin yüzde 70’lik kısmı kişisel verilerinin önemli bir bölümünü cep telefonlarında saklıyor. Her 10 akıllı telefon kullanıcısının 4’ünde bu verilerin korunması için basit önlemler bile alınmadığı görülüyor. Hiçbir güvenlik çözümü ve güncellemeleri bile tam olmayan bu telefonlar siber saldırıların ve kişisel verilerin çalınmasına davetiye çıkarıyor. Özellikle kullanıcılar uygulamaları her zaman resmi uygulama mağazalarından indirmediklerinden, bu durum cihaz sahiplerini veri hırsızlığına ve kötü amaçlı yazılımlara maruz bırakabiliyor. Nitekim akıllı cihaz güvenliği ile ilgili endişeler açısından kullanıcıların %57’si kişisel bilgilerinin çalınabileceği korkusunu yaşıyor.

KÖTÜ AMAÇLI UYGULAMALAR ARTIYOR

Teknolojinin gelişmesi ve akıllı telefonların büyük kitlelere ulaşmasıyla birlikte birçok riskleri de beraberinde getirdi. Akıllı telefonlardaki kötü amaçlı yazılımlar da son birkaç yılda hızla arttı. Android veya iOS gibi kullanabileceğiniz mobil işletim sisteminin türüne bakılmaksızın, özel bilgilerinizi ve kimlik bilgilerinizi çalmak amacıyla kurulmuş birçok kimlik avı ve hileli web sitesi var. Kimlik avı ve casus yazılımlar akıllı cihaz kullanıcıları için ilk üç endişe kaynağı arasında yer alırken, katılımcıların %56’sı kimlik avı, %51’i de casus yazılımlardan usandığını belirtiyor. Bağımsız test kuruluşu AV-TEST’e göre yalnızca Haziran 2017’de Android platformunda 643.476 yeni kötü amaçlı uygulama tespit edildi ve bu durum akıllı telefonları koruyabilen bir mobil güvenlik çözümüne sahip olmanın artık isteğe bağlı değil zorunluluk haline geldiğini gösteriyor.

MOBİL GÜVENLİK ŞART

Her geçen gün artan mobil riskler ve internet virüsleri ile birlikte akıllı telefonların korunması için birçok Antivirüs uygulaması bulunuyor.  Kredi kartı veya internet bankacılığı bilgilerinizi hedefleyen zararlı yazılımları ve diğer çevrimiçi tehditleri tespit edebilen bir mobil güvenlik çözümü gizliliğinizi ve kişisel verilerinizi korumak için son derece gereklidir.

İlginizi Çekebilir

Türk heyet Suudi Başkonsolosluğu’nda

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girişinin ardından haber alınamayan Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturması ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir