Sovyetler yaptı K.Kore çaldı

Amerika’nın büyük gazetelerinden Washington Post, Kuzey Kore’ye, yeni füze tasarımlarının 90’lı yıllarda Sovyet bilim insanları tarafından verildiğini öne sürdü.

Washington Post Sovyetler Birliği’nin çözülüşünden sonra Sovyet füze programlarında çalışan bilim insanlarının paraya ihtiyacı olduğunu yazdı. Makayev Roket Tasarım Büro’sunda görevli olan bilim insanlarının, ABD’li yatırımcılarla görüştüğü ancak bu görüşmelerden bir sonuç çıkmayınca başka yollara başvurdukları iddia edildi. Post’a göre 1992 yılında yaklaşık olarak 60 bilim insanı ve ailesi danışman olarak çalışmak üzere Pyongyang’a uçmak üzereyken ABD, G.Kore ve Rusyalı yetkililer tarafından tutuklandı. Ancak bazı bilim insanlarının Kuzey Kore’ye ulaştığı düşünülüyor.

Bu iddiayı asıl düşündüren ise Kuzey Kore’nin eski Sovyet füzelerinin tasarımlarına benzeyen yeni füze programını başlatması oldu. Haziran 2016’da testten çıkartılan Hwasong-10 ve Ağustos 2016’da test edilen Pukguksong-1’in Sovyet R-27 Zyb ile aynı motor ve tasarıma sahip olduğu gözlerden kaçmadı.

İlginizi Çekebilir

“Sağlık hizmetlerinin kalitesi artacak”

Psikiyatri birimlerinde hemşirelik hizmetleri sertifikalı eğitim programı Bursa’da ilk kez düzenlendi. Eğitim alan hemşirelerin sertifikalarını ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir