Son Haberler

Yeni çağın hastalığı: İnternet bağımlılığı 

Sercan GÜLER

Gelişen ve değişen dünya düzeniyle birlikte şüphesiz alışkanlıklarımızda değişti. Akıllı telefon kullanan kişiler üzerinden yapılan araştırmaya göre, kullanıcıların yüzde 28’i gece telefona bakmak için uyanıyor, yüzde 72’si ise telefonlarına gelen bildirimleri sürekli kontrol ediyor. Toplamda ise günde 6 saatimizi internette geçiyor.

Hayatımızın vazgeçilmezleri haline gelen akıllı telefonlar günlük hayatın olmazsa olmazı haline geldi. Yapılan araştırmalardan derlenen bilgilere göre akıllı telefon sahiplerinin yüzde 59’u için akıllı telefonun hayatlarının vazgeçilmez ve önemli bir parçası olduğu ortaya çıktı. Kullanıcıların yüzde 44’ünün gün içinde akıllı telefonlarına bakamadıklarında kendilerini huzursuz hissettiği, yüzde 38’inin ise sabah uyanınca ilk yaptıkları şeyin akıllı telefonlarından sosyal medya hesaplarını ve mesajlarını kontrol etmek olduğu tespit edildi. Akıllı telefon sahiplerinin yüzde 28’inin gece telefona bakmak için uyandığı belirlenirken her iki kişiden birinin ise uyurken telefonunu yakınında tuttuğu saptandı.

FACEBOOK OLMAZSA OLMAZ!

Teknoloji hayatın her alanını etkilediği gibi sürekli yeni çıkan uygulamalar, güncellemeler derken akıllı telefonlar dünyaya açılan kapılarımız olmaya devam ediyor. Araştırmalara göre akıllı telefon sahibi olanların büyük çoğunluğu telefonlarında sosyal medya uygulaması olarak Facebook’u kullanıyor. Telefonlarında Facebook kullanan erkeklerin oranının kadınlara göre daha yüksek olması dikkat çekti. Facebook’tan sonra telefonda en çok kullanılan uygulama Instagram olurken bu uygulamayı Twitter ve Snapchat takip etti. Akıllı telefonunda sosyal medya uygulamalarını kullanan yaklaşık her 4 kişiden üçünün bu uygulamaları sürekli veya sık sık kontrol ettiği görüldü.

SMS GİTTİ WHATSAPP GELDİ

Geçmişten bu güne iletişim alışkanlıklarımızda şüphesiz değişim gösterdi. Mesajlaşma uygulamaları olarak bir çok uygulama mevcut olsa da en çok tercih edilen şüphesiz WhatsApp oldu. Ülkemizde en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ı Messenger’ın  takip ettiği görüldü. Her 3 akıllı telefon sahibinden ikisinin ise akıllı telefonları olmasına rağmen hala SMS kullanmaya devam ettikleri anlaşıldı.  Bu mesajlaşma uygulamalarını kullananların yaklaşık yüzde 72’sinin sürekli ya da sık sık telefonlarını kontrol ettiği tespit edildi.

TÜRKİYE’DE 48 MİLYON KİŞİ GÜNÜN 3 SAATİNİ SOSYAL MEDYADA GEÇİRİYOR 

Dünyanın neredeyse yarısının internete erişiminin olduğu düşünüldüğünde dijital bir dünyada yaşadığımız söylenebilir. Yapılan son araştırmalara göre internetin kullanıcı sayısı dünya çapında 3.77 milyara ulaştı. Artan nüfus ve dijitalin değiştirdiği yaşam sayesinde bu rakam gün geçtikçe yükselmeye devam ediyor. Genç nüfusu fazla olan Türkiye’de ise 48 milyon internet kullanıcısı bulunuyor. Türkiye’de nüfusun yüzde 60’ı günün 3 saat 1 dakikasını sosyal medya kullanarak geçiriyor. Bu oran Türkiye nüfusunda 48 milyon vatandaşa tekabül ediyor. Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, Türkiye’de sosyal medya ve internet alışkanlığı üzerine medya incelemesi gerçekleştirdi. Ajans Press’in We are Social 2017 verilerinden edindiği bilgilere göre 48 milyon kişilik kitlenin yüzde 87’si düzenli olarak her gün internete girerken, online ortamda 3 saati sosyal medyada olmak üzere 6 saat 46 dakika geçiriyor. Türkiye’deki internet kullanıcılarının en fazla kullandığı kanal yüzde 57 ile Youtube oldu. Youtube’u yüzde 56 ile Facebook ve yüzde 45’le Instagram takip etti.Türkiye’de interneti aktif olarak kullanan kitlenen tamamı en az bir sosyal medya platformunun kullanıcısı ve üyesi oldu. Ortalama günlük TV izleme süresi 2 saat 14 dakika.

İlginizi Çekebilir

Messenger’a uzun zamandır beklenen o özellik geliyor!

Sosyal ağ Facebook, anlık mesajlaşma platformu Facebook Messenger’da önemli bir değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Önce iPhone kullanıcılarına ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir