Anasayfa / Aktüel / Engelleri sanata engel olmadı

Engelleri sanata engel olmadı

Kolombiya’nın Medellin şehrinde yaşayan 35 yaşındaki görme engelli Gustavo Adolfo Vargas Arboleda fotoğrafçılık ile uğraşıyor.

Kolombiya’nın Manizalez şehrinde doğan Arboleda görme yetisini kaybetmeye başladığından itibaren sanata tutunuyor. 17 yaşındayken vaktinin çoğunu grafit çizimler, heykeller ve fotoğrafçılık ile geçiren Arboleda, yaptıklarının sonuçları için arkadaşlardan destek alıyor.

ENGELLERİNİ SANATA DÖNÜŞTÜRDÜ

Görememenin sadece fiziksel bir durum olduğunu kanıtlamak üzere “Görme Engelliler” projesini oluşturan Arboleda, engellerini sanat aracılığıyla yeteneğe dönüştürebilen kişiler arıyor. Sürecini, “Tüm hislerimi kullandım” diyerek özetleyen Arboleda, “işimi ve görme engelli fotoğrafçılık hareketini yıllar öncede süre gelmiş bir ifadecilik akımının devamı olarak görüyorum, birçok görme engelli sanatçı etrafındakileri farklı biçimde yorumlamanın bir yolunu buluyor. Görme engelli fotoğrafçılık ise bu alanda bir sonraki adım” dedi.  (AA)

İlginizi Çekebilir

Kadıköy’deki Boğa Heykeli tescillendi

Kadıköy’de Altıyol Meydanı’nda bulunan Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Boğa Heykeli, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir