BUSMEK’İN ebru sergisi göz kamaştırıyor

Sercan GÜLER

Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) öğretmenlerinden Elif Aydın ve öğrencilerinin yaptığı eserlerden oluşan ebru sergisi Ördekli Kültür Merkezi’nde açıldı.

Elif Aydın ve öğrencilerinin hazırladığı birbirinden güzel ebrular Ördekli Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Serginin açılışını hattat Ahmet Zeki Yavaş yaptı. Açılışta konuşan, Yavaş, “Anadolu’da yaşayan insanların bazı değerleri vardır. Mesela klasik sanatlardan hat, tezhip, ebru, minyatür, çini, kat’ı, naht, kalem işi, Edirnekâri, kündekâri gibi sanatlardır. Bunlara sahip olduğumuzu, uluslararası alanda sanatla ilgilenen kimseler sık sık dile getiriyorlar. Bu sanatların günümüze kadar gelmesine vesile olan başta İstanbul ve Bursa olmak üzere çeşitli illerde yaşayıp bu sanatlara gönül veren çok insan var. Onlardan birisi de Elif Aydın kardeşimizdir“ dedi.

“EMEK VE SABIR GEREKTİRİYOR”

BUSMEK kurslarında eğitim gören ve Elif Aydın’ın öğrenci olan Piraye Korkmaz ebru sanatının büyük emek ve sabır gerektiren bir iş olduğunu vurguladı. 5 yıldır ebru sanatıyla uğraştığını belirten  Korkmaz, “ Ebru, çok özel bir şey ve insanın ruhunu arındıran bir sanat. Çok mistik duyguları içinde barındırıyor, teknik oturduğu zaman ya nasip diyorsunuz ve işe başlıyorsunuz, suyun size ne vereceğini bilemiyorsunuz, bunu çizeceğim diye yola çıkamıyorsunuz. Uzun uğraşlar ve çok sabır gerektiren bir sanat.” diye konuştu.

“EBRU ZOR BİR SANAT”

Ördekli Kültür Merkezi’nde devam eden ebru sergisinin büyük emekler sonucunda buralara kadar geldiğini belirten ve ebru sanatının yapım aşaması hakkında bilgiler veren BUSMEK öğrencilerinden Piraye Korkmaz şunları söyledi: “Ebru sanatı diğer sanatlara göre biraz daha farklı hareketli zemin üzerinde çalışmanın bir çok zorluğu bulunuyor, kerajin denilen maddeyi suyla birleştirerek bir kıvam oluşturduktan sonra boyaları öd denen maddeyle buluşturuyoruz. Birçok farklı boya çeşidi var teknede bu renkleri oluşturuyoruz. Ebru resimdeki gibi sert bir zeminde değil oynak bir zeminde uygulanıyor, kalem yerine farklı bir araç kullanıyoruz. Kalıbı çok çekerseniz bozulmalar, az çekerseniz izler oluşuyor. Tüm yönleri bakımından emek ve uzun uğraşlar gerektiren bir sanat.” Sergide ebru sanatıyla süslenmiş birçok eser yer alıyor. Abajurlardan, defterlere ve sehpalara kadar birçok nesnenin ebru sanatıyla buluştuğu sergide,  Elif Aydın, Ayşe Sağlam, Cansu Karaman, Didem Çiftçi, Nefise Meriç, Necmiye Çiçek, Şükriye Güleç, Şeydanur Gökçe, Sevim Atay, Piraye Korkmaz ve Özcan Topaloğlu’nun eserleri yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

UÜ’nün 43 yıllık mazisi fotoğraflarla canlanıyor

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin 43 yıllık mazisinin anlatıldığı ‘Fotoğraflar ile Kuruluşundan Günümüze Bursa Uludağ Üniversitesi’ sergisi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir