Düsen Kaseinov, Bursa’da anıldı

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’un doğumunun 70. yıldönümü nedeniyle ‘Dostlarım Zenginliğimdir’ konseri düzenlendi. Konserde ünlü bestecilerin dünya çapında bilinen eserleri seslendirildi.

Sercan GÜLER

Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Orhangazi Salonu’nda,  Büyükşehir Belediyesi ve TÜRKSOY tarafından gerçekleştirilen ‘Dostlarım Zenginliğimdir’ konserinde, salonu dolduran Bursalılar dünya ünlü eserleri dinlemenin keyfini yaşadı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’un doğumunun 70. yıldönümü nedeniyle düzenlenen ‘Dostlarım Zenginliğimdir’ konseri öncesi Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ziyaret eden TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, konserde yaptığı konuşmada, tarih başkenti Bursa’da samimi misafirperverlikle karşılaştıkları için mutlu olduklarını söyledi.

“BURSA’DA KONSER VERMEK ÖNEMLİYDİ”

Kazakistan’da yıldönümlerinin önem taşıdığını, bu kapsamda her yıl dönümünde konser verdiklerini  belirten Kaseinov, “ TÜRKSOY kurulduğundan bu yana el ele vererek oluşturulan sağlam dostluklar neticesinde Bursa’da birçok program düzenledik. TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’un doğumunun 70. yıldönümünde Bursa’da konser vermek bizim için oldukça önemli. TÜRKSOY’un etkisi her geçen gün artarak devam edecek” şeklinde konuştu.

KARAGANDI SENFONİ ORKESTRASI SAHNEYE ÇIKTI

Kazakistan’dan Petr Gribonov’un orkestra şefi olarak yönettiği konserde, Kazak, Türkmen, Kırgız, Özbek ve Azeri bestecilerinin eserleri ile dünyaca ünlü bestecilerin eserleri seslendirildi Konserde, Kazakistan’ın en saygın orkestrası olan Karagandı Senfoni Orkestrası sanatçıları sahneye çıktı. Gecede ayrıca Özbekistan’dan Aminbay Sapayev ve Türkmenistan’dan Rovşan Nepesov da konuk şef olarak orkestrayı yönetti. Konserde solist olarak sahneye çıkan Kazakistan’dan Medet Çotabayev, Talgat İdrisov ve Başkurdistan’dan Alfiya Karimova da performanslarıyla dinleyenleri büyüledi. Dünya klasiklerinden ‘Uyuyan Güzel’, ‘Kızlar Dansı’, ‘Bülbül’, ‘İki Keman Konçertosu’ gibi eserleri sevilen seslendiren sanatçılar, Bursalılara keyifli bir akşam yaşattı. Konser sonunda Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürü Turgay Mercan, orkestra şeflerine ve solistlere çiçek takdim etti.

 

İlginizi Çekebilir

Çingene kızı ziyaretçilerini bekliyor

“Çingene Kızı” mozaiğinin ABD’den Gaziantep’e getirilen 12 parçası, Zeugma Mozaik Müzesi’nde Kültür ve Turizm Bakanı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir