Anasayfa / Aktüel / KÜLTÜR & SANAT / Erdoğan Paçin 250 ülke gazetecisine Türkiye’yi anlattı

Erdoğan Paçin 250 ülke gazetecisine Türkiye’yi anlattı

Rusya’nın St.Petersburg şehrinde düzenlenen  XI. Uluslararası Medya Forumu, genç gazeteciler ” Kültür diyalog ” ve uluslararası fotoğraf sergisi ” Burada yaşıyorum ” etkinliğine katılan gazeteci Erdoğan Paçin ve profesyonel fotoğrafçı Yasemin Paçin Türkiye’yi 250 ülke gazetecisi arasında temsil etmenin gururunu yaşıyor.

 

 

The Hermigate Museum Tiyatro Salonunda düzenlenen etkinliğe davet üzerine katılan Erdoğan Paçin basın özgürlüğü adına bir konuşma yaparken Yasemin Paçin’e ait üç fotoğraf müzede sergilenmeye layık görüldü.

250 ülkeden gazetecilerin katıldığı etkinlikte Bursa’nın tanıtım filmimi ekrana yansıtılırken, Erdoğan Paçin yaptığı tanıtımla adeta ilgi odağı oldu. Erol Saçmacı İnşaat Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevini de yürüten Erdoğan Paçin, tüm ısrarlara rağmen konuşmasını Türkçe yaparak tercüman aracılığıyla katılımcılara hitap etti. Basın özgürlüğü, 15 Temmuz darbesi ve Rusya Türkiye ilişkileri konusunda değerlendirme yapan Erdoğan Paçin, ”Bu toplantıya ilk defa bir Türk gazeteci davet edildi. Eşim Yasemin Paçin ile birlikte Türkiye’yi temsil etmenin haklı gururunu yaşadık. Ülkemizde basın özgürlüğü olduğunu bir kez daha kanıtlama imkanı bulduk”dedi.

Gazeteci  Erdoğan Paçin The Hermitage Museum’da düzenlenen etkinlikte şu konuşmayı yaptı:

”Türkiye, devleti ve milletiyle, demokrasisi ve özgürlüğünü korumak için tarihte eşine ender rastlanacak mücadele yürütmektedir. Mesleki olarak devletine, milletine ve değerlerine saygılı olan vatansever gazeteciler, Türkiye’de özgürce haber yapabilmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım basın özgürlüğü konusunda son derece hassas ve ılımlı bir yapıya sahiptir. Ülke çıkarlarına zarar vermek isteyen ve ülkesine adeta sorun yaşatmak için asparagas haberler yapan kişiler, gazeteci kimliği altında basın özgürlüğü olmadığını iddia etmektedir. Türkiye basın özgürlüğünün en fazla olduğu ülkelerden biridir. Ben Türkiye’de gazetecilik mesleği adına ilk defa Avrupa Birliği projesi yazan biriyim. Dost ülke Bulgaristan’ın Bulgar Gazeteciler Federasyonu Başkanı sayın Snejana Todorova ve ekibi ile 15 aylık AB Projesi yürüttüm. Varna’da ki toplantılarda çok sayıda Rus gazeteciyle sıcak dostluklar kurdum. Bu güzel ülkede ve tarih mirası şehirde bulunmak onur verici”

St.Petersburg’da 5 gün boyunca gazetecilerle sıcak diyaloglar kuran Erdoğan paçin, ”Dünyada barış, dostluk ve sevgi tohumlarını eken tek insan topluluğu gazetecilerdir. Dünyayı değiştirmek ve iyi yönde gelişimi sağlaması için destek olmak gazetecilerin elindedir. Haklarımızın verildiği, etik kurallara uyulan bir ortam gazetecilerin varlığına değer katacaktır.Hangi dilde olursa olsun, gazeteciler barışın ve geleceğin teminatıdır.İnsan haklarına saygılı, okuyucunun bilgisine bilgi katan haberler yapmak bizim görevimizdir. 15 Temmuz akşamı ülkemizde kendini bilmez insanlar darbe girişiminde bulunmuştur. Erol Saçmacı İnşaatın halkla ilişkiler müdürü olarak Yönetim kurulu başkanı Hakan Saçmacı’yı aradığımda ‘’Ne yapacağız, ben yarın işe geleceğim darbeyi tanımıyorum’’ dediğim de Saçmacı bana, ‘’Hepimiz ülkemiz ve geleceğimiz için sayın cumhurbaşkanının açıklaması doğrultusunda işimize geliyoruz. Ben tüm iş makinemelerimi ve kamyonları devletimin hizmetine sunuyorum. Hiç kimse ülkemizdeki demokratik ortamı bozamaz’’ dedi. Darbe girişiminde ise medyanın sergilediği tavır büyük önem kazandı, Cumhurbaşkanı canlı yayında halkı TV den sokağa çağırmış ve darbe önlenmiştir. Basın ve bilinçli halk ülkemizin bu sorunu atlatmasını sağlamıştır. Türkiye’de vatanında barış, dostluk ve kardeşlik için haber yapan hiçbir gazetecinin düşüncesine engel konulmamıştır. Ülkesini seven ve her anlamda katkı sağlayan gazeteciler her zaman sevilmekte ve takdir edilmektedir”

Gazeteciler burada da bir ülkenin kaderini değiştirmiştir. Halkın sesi olan basın Türkiye de özgür ve gündem yaratan haberlere imza atmaktadır. Darbe de Cumhurbaşkanımıza geçmiş olsun dileğini ileten ilk dünya lideri Sayın Vlademir Putin olmuştur.

Biz gazeteciler sosyal medyayı her zaman en iyi kullanan kişiler olmalıyız. Önemli olan etik değerlere ve insan haklarına her zaman saygılı olmaktır. Kuracağımız bir ortak site ile dünya barışına katkı sağlayacak haberleri her yere iletmeyi başarabiliriz.

Türkiye ve Rus halkları dosttur.

Medya dostluk köprülerini sağlayan en önemli etkendir. www.olimposnews.com sitesi sahibiyim.  Amacım her zaman doğru haber yapan, yaptığı her haber de karşısındaki taraflardan görüş alan ve gazetecilik mesleğinin onuruna leke sürmeyen gazetecileri yetiştirmek. Tarih boyunca Türkiye’nin dostu olan Rusya da bulunmak onur verici.

İlginizi Çekebilir

500 civarında engelli öğretmen ataması gerçekleştireceğiz

Başbakan Yıldırım, “Önümüzdeki sene içerisinde 500 civarında engelli öğretmen ataması gerçekleştireceğiz.” dedi. Başbakan Binali Yıldırım, 24 ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir