İlber Ortaylı  Bursalılarla söyleşecek

Türk tarih Profesörü İlber Ortaylı 24 Kasım Öğretmenler günü kapsamında bugün saat 11:00’de Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde öğrencilerle bir araya gelecek ardından 13:00’de Korupark’ta söyleşi ve imza günü düzenleyecek.

Sercan GÜLER 

Dünyaca ünlü tarih profesörü İlber Ortaylı bugün iki yerde Bursalılarla buluşacak. Saat 11:00’de Uludağ Üniversitesi Prof.Dr.M.Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan söyleşide konuşacak olan Ortaylı ardından saat  13.00’de Korupark atrium alanda Bursalılarla buluşacak. Burada gerçekleştireceği ‘eğitim ve gelişim’ temalı söyleşide Bursalıları aydınlatacak olan İlber Ortaylı ardından imza töreni düzenleyecek. Birçok eserde imzası bulunan ve son kitabı ‘Türklerin Altın Çağı’ ile de büyük ilgi gören Ortaylı, otoriteler tarafından Türkiye’nin en iyi tarih Profesörü olarak nitelendiriliyor.

İLBER ORTAYLI KİMDİR?

İlber Ortaylı, 1947 yılında Bregenz, Avusturya`da bir göçmen kampında Kırım Tatarı bir ailenin çoçuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul ve Ankara’da tamamladı. 1965’te Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1968) ile Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih bölümünü bitirdi. Viyana Üniversitesi’nde Slavistik ve Orientalistik okudu.

YÜKSEK LİSANSINI HALİL İNALCIK’LA YAPTI

Yüksek lisans çalışmasını Chicago Üniversitesi’nde Prof. Halil İnalcık ile yaptı. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden “Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler” adlı tezi ile doktora derecesi aldı (1978), “Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu” adlı çalışmasıyla da doçent (1979), 1989’da profesör oldu.Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Moskova, Roma, Münih, Strazburg, Yanya, Sofya, Kiel, Cambridge, Oxford ve Tunus üniversitelerinde misafir öğretim üyeliği yaptı, seminerler ve konferanslar verdi.

YERLİ VE YABANCI DERGİLERDE BİLİMSEL MAKALELER

Yerli ve yabancı bilimsel dergilerde 16. yüzyıl ila 19. yüzyılı Osmanlı tarihi ve Rusya tarihi ile ilgili makaleler yayınladı. 1989-2002 yıllları arasında Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapmış, 2002 yılında Galatasaray Üniversitesi’ne, 2 yıl sonra Bilkent Üniversitesi’ne geçmiştir. Halen (2005) Topkapı Sarayı Müdürlüğü görevini de yürütmektedir.

17 DİL BİLİYOR

Şu anda Galatasaray Üniversitesi’nde tarih dersleri vermektedir. İlber Ortaylı, Uluslararası Osmanlı Etütleri Komitesi yönetim kurulu üyesi ve Avrupa İranoloji Cemiyeti üyesidir. İlber Ortaylı, Türkçe, Osmanlıca, Kırım Tatarca, Arapça, Farsça, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Latince, Yunanca, Rusça, Slovakça, Romence, Sırpça, Hırvatça ve Boşnakça bilmektedir.

İlginizi Çekebilir

UÜ’nün 43 yıllık mazisi fotoğraflarla canlanıyor

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin 43 yıllık mazisinin anlatıldığı ‘Fotoğraflar ile Kuruluşundan Günümüze Bursa Uludağ Üniversitesi’ sergisi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir