“Miraç ve Yolculuk Durakları Sergisi” Saraybosna’da

Hazreti Muhammed’in doğumu vesilesiyle Bosna Hersek’te geleneksel düzenlenen “Selam Ya Resulallah” etkinliği kapsamında, başkent Saraybosna’da “Miraç ve Yolculuk Durakları” isimli minyatür sergisi açıldı.

Yunus Emre Enstitüsünün de desteğiyle tarihi Başçarşı’daki Brusa Bezistanı’nda düzenlenen “Osmanlı kültür ortamında miraç” konulu “Miraç ve Yolculuk Durakları Sergisi”ne ülkedeki Türk kurumlarının temsilcileri, davetliler ve çok sayıda sanatsever katıldı.

HZ.MUHAMMEDİN’İN HAYATINDAKİ EN ÖNEMLİ HADİSE

Serginin proje sorumlularından Ayşe Taşkent, sergiyi Osmanlı kültür ortamındaki miraç minyatürlerini dünyanın farklı kütüphanelerinden bir araya getirerek hazırladıklarını belirterek, miracın Hz. Muhammed’in hayatındaki en önemli hadiselerden biri olduğuna işaret etti. Miracın İslam tarihinde olduğu kadar, insanlık tarihi açısından da çok önemli bir hadise olduğunu vurgulayan Taşkent, geçmişten kalan mirası izleyicilerle paylaşmak adına böyle bir sergi hazırladıklarını kaydetti. Proje sorumlularından Nicole Kançal Ferrari de serginin ilk olarak İstanbul’da açıldığını anımsatarak, Saraybosna’nın ardından serginin üçüncü durağının nisan ayında Kudüs olacağını söyledi.

 “İSLAMI DAHA İYİ YAŞAMALIYIZ”

Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman da dünyanın birçok yerindeki müze ve özel koleksiyonlarla iletişime geçilerek hazırlanan serginin önemine işaret ederek, “(Bosna Hersek’teki) ‘Selam Ya Resulallah’ programları kapsamında peygamberimizi daha iyi anlamayı, İslam’ı daha iyi yaşamayı, bu vesileyle bizlerin de bu kutsal yolculuğunu tamamlayıp miracına kavuşmasını temenni ediyorum.” dedi. Saraybosna Başimamı Ferid Dautovic ise ülkedeki tüm Müslümanların bu İslami sanatı anlaması gerektiğini, bu serginin Müslümanlar için faydalı olacağını düşündüğünü ifade etti. Miraçta yaşananların bu sergiyle birlikte görsel olarak görülebileceğini aktaran Dautovic, “Bu sanatın buradaki Müslümanların miracı daha yakından tanımalarına vesile olacağını düşünüyorum.” diye konuştu. 70’e yakın minyatürün bulunduğu Miraç ve Yolculuk Durakları Sergisi, 8 Aralık’a kadar Brusa Bezistanı’nda ziyaret edilebilecek. (AA)

İlginizi Çekebilir

BDT ve Şehir Tiyatrosu 4 oyun sergileyecek!

Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT), “Üç Kağıtçı”, “Köprüdeki Adam” ve “İstanbul Efendisi” eserlerini, Şehir Tiyatrosu da ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir