“Türk oyuncuların eksiği yok fazlası var” 

  Oyuncu Hülya Koçyiğit: “Ülkemizde oyunculuk gerçekten çok başarılı yürüyor. Bir eksiğimiz yok. Fazlamız var. Daha doğal, daha samimi ve içten insanlarız. O yansıyor.” dedi.

Usta sanatçı Hülya Koçyiğit, Türk sinemasının dünya sinemasında daha etkili bir yer edinmesine ilişkin, “Dünyaya daha açığız. Her türlü kültürden etkilenmiş bir yapıdayız. Bunların etkisinde kalarak zaman zaman kendi kültürümüzden uzaklaşıyor ve boşluğa düşüyor, arayışlara giriyoruz. Halbuki kendimizi olduğu gibi yansıtabilsek, bizim kendi duruşumuz, anlayışımız, sevincimiz, umutlanışımız, karşılaşmamız var.” dedi.

“7. Malatya Uluslararası Film Festivali”nin ulusal uzun metraj yarışmasında jüri başkanlığını üstenen sanatçı Koçyiğit, festivalin genç sinemacılara verdiği desteğin yanı sıra senaryo konusunda bir platform açtığını belirterek, “Her yönüyle sinemanın önemini vurgulayan bir kültür festivali. Dolayısıyla buradayım” şeklinde konuştu.

BİRÇOK ZORLUĞA GÖĞÜS GERİYORLAR

Koçyiğit, sinemacıların maddi ve manevi fedakarlıklarla, birçok zorluğa göğüs gererek meydana getirdikleri eserlerle festivallere katıldıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Birçoğu ticari sinemalarda gösterim imkanı bulamıyor ama emeğinin karşılığını almak için halkla buluşturması gerekiyor filmlerini. Festivaller, halkın katılımı oranında başarılı olur. Malatya diğer birçok şehrimize nazaran oldukça ileri, medeni ve eğitim oranı çok yüksek bir şehir. Her zaman kültüre değer vermiş ve zaten kültür hazinelerini bünyesinde barındırıyor. O nedenle halkın kucakladığı bir festival olacağına inanıyorum. Sinemaya katkısı da tabii ki azımsanamaz. Maddi katkısı da oluyor ama manevi katkısı çok daha önemli.”

“YEŞİLÇAM’DA İÇTENLİK VARDI”

Türk oyuncuların yabancı sinema oyuncularından hiçbir eksiği olmadığını kaydeden Hülya Koçyiğit, şu bilgileri verdi: “Zaten gençlerimizin çoğu eğitimli ve mesleklerini eğitim alarak icra ediyorlar. Dolayısıyla çok profesyonel anlamda iş yapıyor gençlerimiz. Ben onlarla çok iftihar ediyor, gurur duyuyorum. Ülkemizde oyunculuk gerçekten çok başarılı yürüyor. Bir eksiğimiz yok. Fazlamız var. Daha doğal, daha samimi ve içten insanlarız. O yansıyor. Yeşilçam sineması dediğimiz o yılların başarısının en büyük nedeni de doğallığı, samimiyeti, içtenliği. Herhalde bu insanlara geçiyor. Geçmemesine imkan yok.” Sanatçı Koçyiğit, son dönemde vizyona giren filmlerden Ayla’yı mutlaka izlemek istediğini söyleyerek, çok etkileyici ve özel bir hikayesi olan filmin En İyi Yabancı Film Oscar’ını almasını temenni etti. (AA)

İlginizi Çekebilir

“Osmanlılar yakıp yıkmadı aksine inşa ve ihya etti”

Hırvat yazar İvana Sojat, son çıkan ‘Ezan’ isimli romanında Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman dönemini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir