Baş dönmesini göz ardı etmeyin

►Canan GÜLEÇ

 

Giderek artan baş dönmesi şikayetlerinin farklı sebepleri olacağına dikkat çeken Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Aytuğ Altundağ, sorunun tespiti ve tedavisinde hasta doktor uyumunun önemli olduğunu söyledi.

Hasta şikayetleri arasında ikinci sırada yer alan baş dönmesi yaşama ihtimali her 5 yılda bir yüzde artış gösteriyor. Hastalığın sebebinin tespiti ve tedavisinin uzun sürdüğüne dikkat çeken Acıbadem Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Aytuğ Altundağ, hasta ve doktor uyumunun önemli olduğunu söyledi. En sık iç kulak hastalıklarına bağlı vertigonun, vestibülerrehabilitasyon yöntemiyle tedavi edilebileceğini belirten Altundağ, sabır gerektiğini söyledi.

Hastalıkla mücadele edenlerin günlük hayatlarını sürdürmekte bile zorlandıklarını anlatan Altundağ, şunları söyledi: “Günlük yaşam içinde kaldırımda yürüyebilmek, çimlerin üzerinde koşmak, otomobil kullanmak ya da gece karanlık bile olsa tökezlemeden yürüyebilmek oldukça güçleşir. Tüm bu davranışlar hepimizin kolaylıkla gerçekleştirdiği ve hatta nasıl yaptığımızı bile sorgulamadığımız hareketlerimizdir halbuki. Bu organizasyonu sağlayan ise vestibüler sistem olarak tanımlanan denge organımız. Santral sinir sistemi, kulaklardaki vestibüller, ayak ve kaslardan gelen algı ve gözlerden gelen bilgiler doğrultusunda denge sistemi muhteşem bir uyum içinde çalışıyor. Ancak bu sistemlerin herhangi birinde ortaya çıkabilecek bir sorun baş dönmesi yani vertigoya neden olabiliyor.”

TEDAVİ SÜRECİ SABIR GEREKTİRİYOR

Rehabilitasyonun süreç ve etkisinin kişiye göre değişeceğini ve sabır gerektiren uzun bir süreç olduğunu belirten Altundağ, “Rehabilitasyon sürecinin en önemli belirleyicileri, hastanın yaşı, tanısı, ağırlık derecesi ve tedaviye uyumu oluyor. Hastanın yaşı arttıkça rehabilitasyon zorlaşabiliyor. Bunun yanında kilo ya da hareket etmeyi kısıtlayan bel fıtığı ya da kalp hastalıkları, boyundaki problemlere bağlı kısıtlılık gibi ek hastalıklar da sürecin uzamasına neden olduğu gibi sonuca da etki edebiliyor. Ancak hastaların çoğunda herhangi bir zorluk olmadan tedaviye başlanabiliyor.” dedi.

HER HASTADA FARKLI ETKİ

Elde edilecek sonuçların da yine hastanın durumuna göre değiştiğini söyleyen Doç. Dr. Aytuğ Altundağ, şu bilgileri verdi: “Genel olarak rehabilitasyon tedavisinin etkinliği hastalığa göre değişiyor ve en çok tek taraflı vestibülerhipofonksiyonda (zayıflık) başarılı oluyor. Ancak hem bilimsel ortamlardaki sonuçlardan hem de kendi deneyimlerimizden biliyoruz ki: tek taraflı veya iki taraflı vestibüler fonksiyon kayıplarında, santral (beyin) kaynaklı stabil dengesizliklerde, kafa ve boyun travmalarına bağlı gelişen baş dönmelerinde, psikojenikvertigolarda, yaşa bağlı denge sorunlarında, dirençli BPPV (Benignparoksismalpozisyonelvertigo), yani iç kulak kristallerinin yer değiştirmesine bağlı olan baş dönmesi olgularında, vestibüler migrende ve kesin tanısı konulamayan hastalarda vestibüler rehabilitasyon ciddi yarar sağlıyor. Bilimsel literatür, tedavinin başarı oranını yüzde 60’tan yüzde 92’lere kadar çeşitli sonuçlarda gösteriyor.”

İlginizi Çekebilir

Uzmanlar uyarıyor! Ağır metal zehirlenmesine dikkat…

Enise DİKMEN Tedavi edilmeyen ağır metal zehirlenmesi birçok hastalığa neden oluyor. Uzm. Dr. Semih Gökart, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir