Anasayfa / Manşet Haberler / Diyetisyenden bebekler için tavsiyeler

Diyetisyenden bebekler için tavsiyeler

Babyplay Gelişim ve Pedagojik Danışmanlık Merkezi, “Uzman Özge Bozkurt ile Pedagojik Sohbetler” etkinliğine konuk olan Diyetisyen Ruhan Süme Yiğit, anne ve anne adaylarına çocuklarının sağlıklı beslenmesi konusunda önerilerde bulundu. Yiğit, özellikle anne sütünün önemini vurguladı.

Canan GÜLEÇ

Babyplay Gelişim ve Pedagojik Danışmanlık Merkezi, anneler ve anne adaylarının bilinçlendirilmesine yönelik düzenlediği “Uzman Özge Bozkurt ile Pedagojik Sohbetler” başlıklı etkinliğinde Diyetisyen Ruhan Süme Yiğit’i konuk etti. Bebek ve çocuklarda beslenmeyi konu alan, anne adayı ve annelerle karşılıklı sohbet şeklinde gerçekleştirilen etkinlikte, Yiğit anne sütünün bebek gelişimindeki önemini vurguladı. Anne sütünün sağlıklı alınması ve bebeklerin yeterli miktarda tüketebilmesi için annelerin hem ruhen hem de  fiziken dingin olması gerektiğini belirten Yiğit annelerin bitkisel çaylardan da yararlanabileceğini söyledi. Dyt. Yiğit; “Bebeğin ihtiyaçları için kendini yoran anneler sağlıklı beslenmeli ve dinlenmelidirler. Özellikle besinlerini iyi tüketmeleri önemlidir. Bu durum annenin süt üretimini etkiler ve buna bağlı olarak da bebekte süt emme oranını düşürür. Bu da annenin mutsuz olmasına yol açar.” dedi.

NORMAL BESİNE GEÇİŞTE YAŞ ÖNEMLİ

Bebeklerde ek besin tüketiminin 6 aylıkken başlanmasını öneren Yiğit şunları söyledi: “Bir yaşından itibaren normal olarak besin tüketimine geçilmeli. Sabah kahvaltısı anne sütüyle başlayıp besinsel gıdalara geçilmeli. Ara öğünlerde yine anne sütü ile devam edilmeli. Akşam yemeğinden sonra bir defa anne sütü verilmeli ve en az iki saat sonra bebek uyutulmalı. Bir yaşından sonraki bebeklerin gece beslenmemesi çok önemli. Bilimsel çalışmalara bakıldığında çocuğun gece beslenmesi obeziteye yol açıyor. Ancak uyku düzeninde problemi olan bebekler gece iki defa daha beslenebilir. Bebek uyumadan önce bir şeyler yemek istiyorsa bu yemekle ilgili bir sorun değildir. Psikolojik olarak öyle şartlanmıştır. Çünkü uyumadığı için anne yemek yedirmiş ve bebeği buna alışık duruma getirmiştir.”

ANNELERİ ENDİŞELENDİREN SÜT SEÇİMİ

İnteraktif söyleşi olarak sürdürülen programda, bebeğe anne sütünden sonra verilecek süt tercihinde neyin doğru olduğunu öğrenmek isteyen anneler Yiğit şu yanıtı verdi: “Kesinlikle pastörize süt. Kapı sütleri kaynatılma aşamasından geçmektedir, sütün kaynatılması ile beraber sütün içinde bulunan mikroorganizmaların ölmediği saptandı. Protein parçalanması oluyor ve süt vitaminleri kaybediyor. Pastörize sütlerde aniden ısıtmaya başvuruluyor bu proteinlerin içinde kalmasını sağlıyor.”

 

EMMEYEN BEBEK ANNELERİN KABUSU

Bebeklerin anne sütü emmeyi erken dönemde bırakması endişesini taşıyan annelere Uzman Özge Selçuk Bozkurt ip uçları vererek çözüm önerileri sundu. Bu sorunla karşılaşılmasının nedenlerinin daha çok psikolojik olduğunu dile getiren Bozkurt, şu tavsiyeleri dile getirdi: “Anne memesi emen çocuklar dilin ön kısmında dalga hareketi yaparak emer ama biberonla emen çocuklar dilin orta kısmından aşağı yukarı hareket ederek emer. 4-5 ay civarında bebekte hareketlenmeler başlayacaktır ve dışarıda ki seslere karşı ilgili olacaklardır buna bağlı olarak memeyi bırakabilir ama siz bırakmayın ve emzirmeye devam edin geri dönüş sağlanacaktır. Eğer bebek dönmüyorsa anne sütünü sağıp verin. Her şekilde önemli olan anne sütüdür.”

 

İlginizi Çekebilir

CHP’den Kılıçdaroğlu’nun malvarlığı için araştırma önergesi

CHP, Kemal Kılıçdaroğlu, eşi ve yakınlarının malvarlığı ile ilgili önerge verdi. Önergede, Meclis’ten malvarlığı ile ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir