Anasayfa / Aktüel / SAĞLIK / Minik kalpler buluştu

Minik kalpler buluştu

Doruk Yıldırım Hastanesi’nde hayata tutunan prematüre bebekler ve aileleri doktorlarıyla bir araya geldi.

 

 

Doruk Yıldırım Hastanesi Neonatoloji ve Pediatri Uzmanı Dr. Birgül Mutlu 17 Kasım Dünya Prematüre Bebekler Günü nedeniyle minik kalpler ve aileleriyle bir araya geldi. Mutlu, dünyada prematüre doğum oranının yüzde 5 ile 10 arasında değiştiğini ancak, ülkemizde anne takip sisteminin düşük olması, erken yaşta evlilikler ve Suriyeli göçmenlerin gelmesiyle birlikte bu oranın arttığını söyledi. Türkiye’de yılda 1 milyon 300 bin bebek doğduğunu söyleyen Dr. Mutlu sözlerine şöyle devam etti: “Bu bebeklerin yaklaşık 150 bini prematüre bebek. Bu 150 bin bebeğin yaklaşık 60 bini ise bin gramın altında olanlar. Bunlar gerçekten çok küçük bebekler ve riskleri fazla. Ne kadar erken doğmuşsa riski o kadar fazla oluyor, yaşam oranı da o kadar azalıyor.”’ dedi.

bebek1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KIZ BEBEKLER HAYATA DAHA SIKI TUTUNUYOR

Prematüre doğumlarda kız bebeklerin erkek bebeklere oranla hayata daha sıkı tutunduğunu söyleyen Mutlu, “Yeni doğan ünitesi olarak kız bebeğini daha çok seviyoruz. Kız bebekler doğuştan daha dirençli, daha hayata tutunuyorlar. Erkek bebekler ise dirençsiz ve enfeksiyona daha yakın. Beyin kanaması, akciğer kanaması ve bir sürü problem olabiliyor.” dedi.

Doruk Hastanesi tarafından düzenlenen etkinlikte prematüre bebeklerin aileleri hastane personeli ile pasta keserek dünya prematüre bebekler gününü kutladı. Etkinlikte konuşan üçüz babası Hasan Arslan, “Üçüz babası olmak çok güzel bir duygu. Çocuklarımız 7 aylık dünyaya gelmesine rağmen gayet sağlıklı bir şekilde hayata tutundular.” dedi.

Fatma BAŞARAN

 

İlginizi Çekebilir

Bursa, organ bağışında Türkiye’ye örnek     

(Batuhan Yorulmaz)  İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Sağlık Müdürlüğü’nün “ Organ ve Doku Bağışı ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir