Sağlıklı olayım derken sağlınızdan olmayın!   

 

Yılda bir milyondan fazla insanın ölüm nedeni olan karaciğer kanserinin bir çok nedeni bulunduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Şeref Kömürcü,” Karaciğer kanserinden korunmak için gereksiz ilaçların kullanılmamasına dikkat edilmeli” dedi.

Sercan GÜLER

Karaciğer kanserinin gelişmiş ülkelerde daha az rastlandığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Şeref Kömürcü,  Karaciğer kanserinin Doğu Asya ve Afrika ülkelerinde sık görülmesinin hepatit B enfeksiyonunun yaygınlığı ve hijyenik koşulların yetersiz olmasından kaynaklandığını belirti. Kömürcü, karaciğer kanseri ve bir çok  hastalıktan korunmak için gereğinden fazla ilaç kullanılmaması gerektiğinin altını çizdi.

EN SIK GÖRÜLEN KANSERLERDEN

Karaciğer kanserinin, en sık görülen 10 kanser türünden biri ve erkeklerde kansere bağlı ölüm oranları en yüksek 5’inci kanser türü olduğunu ifade Dr. Kömürcü “Erkeklerde ve 60 yaşın üzerindekilerde karaciğer kanserinin daha fazla görülüyor.Karaciğer kanseri, viral enfeksiyon, siroz hastalığı ve mantar enfeksiyonu gibi önlenebilen faktörlere bağlı.” dedi.

AÇIKTA SATILAN KURUYEMİŞ VE BAHARATLARA DİKKAT

Prof. Dr. Kömürcü, tahıl, kuruyemiş ve baharatlarda yaşayan Aspergillus mantarında bulunan aflatoksin isimli toksinin de karaciğer kanserine neden olabileceğini belirtti.  Kömürcü, tüketilen besinlerde aflatoksin olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek “Küflenmiş gıdalarda bulunan aflatoksin isimli ‘zehirli’ madde zamanla vücutta birikip karaciğer hücrelerinde yapı değişimine yol açarak, bir süre sonra kansere neden olabiliyor, özellikle kuruyemiş ve baharatların nemli ortamlarda durmamaları gerektiğini ve iyi muhafaza edilmeleri gerekiyor. Bilinen, güvenilir markaların ürünlerini satın almakta fayda var. Zorunlu olmayan ilaçları kullanmamak ve alternatif bitkisel tedavilerden uzak durmak da önemli” açıklamasında bulundu.

6 AYDA BİR KONTROL ŞART

Karaciğer kanserinden korunmak için hepatit virüsleri ve enfeksiyondan kaçınmanın önemli olduğunu anlatan Prof. Dr. Kömürcü, “Karaciğer kanserinin risk faktörleri tam olarak bilinmemekle birlikte, Hepatit B ve hepatit C virüsüyle enfekte olup virüs taşıyıcılığı olan kişilerde bu hastalık görülebilir” dedi. Prof. Dr. Kömürcü, “Hepatit B virüsünden aşılanarak korunmak mümkün. Hepatit B ve hepatit C enfeksiyonu olanlar, herhangi bir sebebe bağlı siroz ve bazı kalıtsal karaciğer hastalığı olanlar gibi karaciğer kanseri riski taşıyanların 6 ayda bir ultrasonografi taramaları yaptırmaları erken tanı, cerrahi ve şifa şansı açısından önemli” şeklinde konuştu.

Karaciğer kanserinin belirtileri

Karaciğer kanserinin belirtilerini iyi bilmek gerektiğinin ve erken teşhisin tüm hastalıklarda olduğu gibi büyük önem taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Şeref Kömürcü  karaciğer kanserinin belirtilerini şu şekilde sıraladı:  Kilo kaybı, iştahsızlık, ciltte sararma, idrar renginde koyulaşma, karında şişkinlik, karnın sağ üst kısmında sırta vuran ağrı, ateş gibi bulgularla ortaya çıktığını belirtti. Prof. Dr. Şeref Kömürcü, “Bu şikayetler karaciğer kanseri dışında birçok durumda da ortaya çıkabilir, ama bu bulgular mevcutsa gecikmeden doktora başvurmak gerekir” dedi. Karın ultrasonografisi, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntülemesinin tanı konulmasına yardımcı olduğunu anlatan Prof. Dr. Kömürcü, “Kesin tanı için görüntüleme yöntemleri eşliğinde karaciğerden ince iğne biyopsisinin alınması ve patolojik olarak incelenmesi gerekir. Kesin tanı konduktan ve radyolojik yöntemlerle hastalık evrelendirildikten sonra tedavi planlanır. Cerrahi tedavi sonrası veya cerrahi tedavinin uygun olmayacağı hastalarda kemoterapi veya hedefe yönelik tedaviler uygulanabilir. Karaciğer kanserinde erken evrede tedavi başarı şansı yüksektir” dedi.

İlginizi Çekebilir

Böbrek taşı olanlar dikkat! İhmal edilen taş böbreğinizi iflas ettirebilir!

Neden oluştuğu tam bilinmeyen böbrek taşının ihmal edildiğinde böbreğin iflas etmesine sebep olabileceğini söyleyen Üroloji ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir