BTSO’dan Turizm Sektörüne ‘HİSER’ Desteği

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), hizmet sektörünün rekabetçiliğini geliştirecek yeni bir projeye daha imza attı. Turizm sektörüne yönelik hayata geçen HİSER Projesi, Ekonomi Bakanlığı tarafından onaylandı. Projeyle 3.4 milyon dolarlık kaynak, Bursa iş dünyasının kullanımına sunuluyor.

 

Bursa iş dünyasının uluslararası rekabetçiliğini güçlendirme vizyonuyla projelerine aralıksız devam eden BTSO, hizmet sektörüne yönelik ‘HİSER’ Projesi’ne start verdi. Ekonomi Bakanlığı’nın destekleriyle 10 Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme Projesini yürüterek, 170 milyon liraya yakın kaynağı iş dünyasının kullanımına sunan BTSO, şimdi de HİSER projesi ile hizmet sektörünün döviz kazandırıcı ticaret hacmini güçlendirmeyi hedefliyor.

13 MİLYON LİRALIK KAYNAK

BTSO liderliğindeki HİSER projesinde 20’yi aşkın acente, otel ve restaurant gibi turistik işletmeler yer alıyor. Ürün ticaretini artırmaya yönelik olan Ur-Ge projeleri gibi HİSER projesi de 3 yıl sürecek. Ekonomi Bakanlığı’nın 3.4 milyon dolara kadar destek sunduğu proje kapsamında, sektör temsilcilerine yönelik ihtiyaç analizi, danışmanlık, yurt içi ve yurt dışı pazarlama faaliyetleri ve alım heyetleri gerçekleştirilecek.

BTSO, TURİZMDEKİ İŞ HACMİNİ ARTIRIYOR

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, hizmet sektörünün Türkiye ekonomisine en dinamik alanlarından birisi olduğunu söyledi. Türkiye’nin turizm sektöründe 2023 yılında 50 milyon turist, 50 milyar dolarlık ihracatı hedeflediğini belirten Burkay, Bursa’nın da sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleriyle sektörün hedeflerine büyük katkı sağladığını vurguladı. BTSO olarak Bursa’daki turizm sektörüne dinamizm katmak için fuar programları ve çalıştaylar gerçekleştirdiklerini, otellere yönelik Bursa tanıtım stantları oluşturduklarını belirten Burkay, “Odamız bünyesinde kurduğumuz Turizm Sektör Konseyi ile sektörümüz birlikte hareket etme kültürü kazandı. Şimdiye kadar 80’den fazla ülkeden 15 bin 200 iş insanının Bursa’ya gelmesini sağlayan Ticari Safari Projemiz de kent turizminin iş hacmini artırdı” dedi.

TURİZM SEKTÖRÜNE ‘HİSER’ iMZASI

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, turizm alanında faaliyet gösteren işletmelerin talepleri doğrultusunda HİSER Projesi’ne start verdiklerini söyledi. Hizmet Sektöründe Rekabetçiliğin Gücünün Arttırılması Projesi ile hizmet sektöründeki turistik işletmeler arasında sinerjiyi güçlendirerek, iş hacmini artırmayı istediklerini kaydeden Burkay, şöyle devam etti: “BTSO olarak sektörlerimizin rekabetçiliğini artırmaya yönelik Ur-Ge, Küresel Fuar Acentesi ve Ticari Safari Projesi ile birçok projeye imza attık. Hizmet sektörüne yönelik yeni projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bursa’daki turizm hizmet sektöründe faaliyet gösteren acente, otel ve turizm tesisi işletmelerimiz, HİSER projesi çatısı altında rekabetçi kimliklerini daha da güçlendirecek. Ekonomi Bakanlığı’nın katkılarıyla 3 yıl boyunca devam edecek olan projemizin sektörümüz için hayırlı olmasını diliyorum.”

İlginizi Çekebilir

İznik turizmin parlayan yıldızı olacak

Cumhur İttifakı AK Parti Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Alinur Aktaş’ın vizyon projeleri arasında yer ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir