Okul basan veliler öğretmenlere sapık dedi, okul müdürünü dövdü: Bu işin çivisi çıktı!

Mudanya’da bir okul müdürü odasını basan 5 veli tarafından saldırıya uğradı.  Saldırının 23 Nisan gösterilerine hazırlanan öğrencilerin kıyafetleriyle ilgili okul müdürünün yaptığı uyarı nedeniyle gerçekleştiği ileri sürülürken, velilerin bir gün önceden organize olarak okula geldiği iddia edildi.

Fetih BAĞCI

Mudanya İkbal Betül Ali İhsan Çilingiroğlu Ortaokulu’nda dün sabah adeta dehşet görüntüleri yaşandı. Okulu basan 5 veli eğitim kurumunun müdürü Ramazan Erkoç’a makam odasında saldırdı. Yaşanan arbedede okul müdürü yüzünden ve alnından yaralanırken, velilerden birinin de yaralandığı bildirildi.

BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİNE UYARI

İddiaya göre 23 Nisan gösterilerine hazırlanan öğrenci grubu arasında kız öğrencilerden bazıları göbeklerini açıkta bırakacak şekilde katlayarak hareketleri yapmaya başladı. Bu durum okul müdürüne iletilirken, Müdür Ramazan Erkoç gösterileri hazırlayan beden eğitimi öğretmeni Hüseyin Yıldız’ı uyardı.

ÖĞRETMENDEN PROVAKASYON

Müdür Erkoç’un uyardığı Beden Eğitimi öğretmeni Hüseyin Yıldız, uyarıyı aldıktan sonra akıl almaz bir adım atarak gösterilere katılan 12 yaşındaki 6 sınıf öğrencisi Z.G.A’nın annesi M.A.’yı aradı ve  “Çocuk hakkında müdüre şikâyette bulunan birisi tahrik olduğu için bu tören kıyafetlerini daha dikkatli giysin” dedi.  Tam da bu konuşmanın ardından öğrenci velileri arasında oluşturulan elektronik haberleşme sistemi ile veliler birbirlerine yazarak organize bir şekilde dün sabah okula gitti.

OKUL KORİDORUNDA ÇOK AĞIR SÖZLER

Sabah saatlerinde okula giden öğrencinin annesi M.A., akrabası Ali Demir ve 3 diğer veli okul koridorlarında bağırarak okul müdürünün odasına yöneldi.   İddiaya göre, veliler büyük bir öfke ile müdüre “kim çocuklarımızdan tahrik olmuş” diye çıkıştı.  Müdürle veliler arasındaki bağrışma daha sonra arbedeye dönüştü. Yumrukların havada uçuştuğu kavgada okul müdürü Erkoç, yüzünden ve alnından yaralandı. Müdür ve idarecilerin odadan çıkardıkları velilerin okul koridorlarında ve sınıflara girerek öğrencilere “Çocuklar dikkat edin müdür ve öğretmenleriniz sapık. Kendinize mukayyet olun” diye bağırdıkları ileri sürüldü.

MÜDÜR RAPOR ALDI

Saldırıyı gerçekleştiren veliler, okuldan polis zoruyla çıkarıldı. Olayın ardından hastaneye giden okul müdürü darp raporu alırken, tarafların birbirlerinden şikayetçi oldukları ifade edildi. Saldırının duyulmasının ardından okul önünde 4 eğitim sendikası ortak bir açıklama yaparak, eğitim kurumda yaşanan şiddeti kınadı.

SENDİKALARDAN ORTAK AÇIKLAMA

Eğitim-Bir-Sen Bursa Şubesi öncülüğünde okul önünde toplanan Türk Eğitim-Sen Bursa 1 ve 2 Nolu Şubesi, Eğitim-İş Bursa Şubesi, Eğitim-Sen Bursa Şubesi, ortak bir açıklama ile saldırıyı kınadı. Eğitim çalışanları ve sendika üyeleri ellerindeki dövizlerle ve attıkları sloganlarla eyleme destek verdi.

Eğitimcileri hedef alan ve hazin sonuçlara yol açan şiddet sarmalı her bakımdan üzücü olduğu kadar düşündürücü olduğunu belirten Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkan Vekili Mustafa Sarıgül, “Kim hangi maksatla yaparsa yapsın, genelde bütün vatandaşlarımızı, eğitimcileri hedef alan şiddet saldırılarını kınıyoruz. Kaygı verici boyutlara varan bu saldırılar da üzüntümüzü katmerleştiriyor, ilgililerin daha fazla seyirci kalmadan caydırıcı ve önleyici tedbirler almasını bekliyoruz” dedi.

“TAHRİK Mİ OLUYORSUNUZ SAPIKLAR”

Sarıgül, “Darp eden velilerin kendi çocuklarını dışarıdan farklı ortamlardan korumaya çalışan bir müdüre karşı kalkıp, planlı bir şekilde okula gelip koridorlarda ‘Siz bizim çocuklarımızdan tahrik mi oluyorsunuz sapıklar’ diyerek, iftiralarla saldırma hali kabul edilebilir bir durum değil. Eğitimcilerimiz yarınları hazırlayan insanlar, hem bakanlık yetkililerinden hem de bu iş takip eden güvenlik yetkililerinden ve yargıdan adaletli bir sonuç talep ediyor ve bekliyoruz. Dolayısıyla sonuca götürebilecek çalışmaların takipçisiyiz. Her zaman eğitimcilerin yanında olduğumuz gibi özellikle böylesine haklı bir durum içinde de onların yanındayız. Kurum müdürümüze geçmiş olsun dileklerimizi iletirken; tüm sendikalarla birlikte böylesine bir vahim olaya karşı hep birlikte tepkimizi göstererek ifade ediyoruz” şeklinde konuştu.

ACİL ÖNLEM ALINMALI

Eğitimciye karşı bakanlığın acil eylem planı hazırlaması gerektiğini ifade eden Türk-Eğitim-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Metin Öksüz, “Son yıllarda eğitimcilere yapılan şiddetin büyük artış gösterdiğini, neredeyse eğitim ve bilim yuvalarında her gün eğitimcilerin sözlü ya da fiziksel saldırıya uğradığı bir yer haline geldiğini hep birlikte görüyoruz. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bu içler acısı ve düşündürücü manzarayı adeta seyretmektedir, öğretmenleri sahiplenmemektedir. Öğretmene yönelik şiddet için acil eylem planı hazırlamalıdır. Bakanlığın bunu hazırlamamış olması da üzüntümüzü bir kat daha artırmaktadır. Bir an önce bakanlığa öğretmenin itibarına sahip çıkmaya davet ediyoruz. Yaralanan eğitimci arkadaşımıza Türk Eğitim-Sen olarak geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” dedi. Eğitim-İş Bursa Şube ve Eğitim-Sen Bursa Şube Başkan Vekilleri yaptıkları açıklamalarla olayı kınayarak, gereğinin yapılması hususunda yetkilileri göreve davet etti. Öte yandan Mudanya Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okulla ilgili soruşturma başlattı.

 

İlginizi Çekebilir

Uludağ’da ‘Kış Şenliği’

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Uludağ’da “Kış Şenliği” düzenlendi. Teleferik Kurbağa Kaya İstasyonu Meydanı’nda üçüncüsü gerçekleştirilen ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir