Son Haberler

Reis noktayı koydu: Altepe için yolun sonu…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna ve Sırbistan dönüşü uçakta gazetecilerin soruların yanıtladı ve istifası istenilen AK Partili belediyeler ilgili konuştu. Erdoğan, Ankara ve Balıkesir dışında sorunlu il var mı sorununa “Bursa” yanıtını verdi. Böylece bir süredir çıkan haberleri yalanlayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin, bizzat Erdoğan’ın ağzından istifası istenmiş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan dönüşü uçakta bazı belediye başkanlarının istifa etmesinin istendiği iddialarına dair açıklamalarda bulundu. Türkiye kamuoyunda haftalardır en öndeki gündem maddesi olan belediye başkanlarının durumuna yönelik açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’ten istifa etmesini söylediğiniz, 2019’a kadar süre istediği konuşuluyor… Bu konu hakkında neler söylersiniz?” sorusuna, “Arkadaşlar (gülerek) bu aşırı bir iç mesele oldu… Yani duvarların çok içine sızdınız. Öyle bir şey söz konusu değil. Külliyemizin hemen karşısında müze ve otopark projesini konuştuk. Daha önce de söylediğim gibi olay, sadece Melih Bey’in şahsında olan şeyler değildir. Yani bu konuyla ilgili, partimizde, bazı yerlerde bir değişim iradesi söz konusudur. Bu aynı zamanda Merkez Karar ve Yönetim Kurulumuzun da bir kararıdır. Siz 20 sene, 23 sene belediye başkanlığı yapacaksınız… İlanihaye buralarda kalınacak diye bir şey yok. Mesela Düzce kalkmıştır, hiç ısrar dahi etmemiştir. Aynı şekilde Niğde, öyle bir ısrarın içerisine girmemiştir. Temenni ederiz ki, bu hafta, önümüzdeki hafta içerisinde bazı görüşmeleri yapacağız, ondan sonra da nihai kararımızı vereceğiz çünkü her geçen vakit aleyhimizedir ve buna da pek tahammül edemeyiz” dedi.

ERDOĞAN: BURSA’DA SORUN VAR

Erdoğan, “Ankara ve Balıkesir dışında, sorunlu başka il var mı?” sorusuna ise “Bursa” yanıtını vererek, haftalardır Bursa’da süren tartışmalara da son noktayı koymuş oldu. İstifa heberlerinin gündeme bomba gibi düştüğü günden beri iddiaları yalanlayan ve böyle bir şeyin olmadığını söyleyen, sosyal medyadan mesajlar veren Bursa büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de böylece ilk ağızdan tekzip edilmiş oldu. Şimdi gözler Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye çevrildi. Cumhurbaşkanı tarafından Sırbistan heyetinden çıkarılan ve dönüş yolunda sorunlu olarak ifade edilen Altepe, bu net açıklamaların ardından istifa mı edecek yoksa direnişe geçerek görevden alınmayı mı bekleyecek?

ALTEPE’DEN ŞAŞIRTAN MESAJ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme sarsan açıklamalarının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe sessizliğini korurken, Twitter’dan mesaj yayınladı. Cuma mesajı veren Altepe’ye  Twitter üzerinden vatandaşlar istifa çağrısı yaptı.

ERDOĞAN’IN ASKER ARKADAŞI

Recep Altepe kamuoyunda “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asker arkadaşı” olarak tanınıyor. Milli Görüş kökenli Recep Altepe 2004 yerel seçimlerinden beri de belediye başkanlığı koltuğunda oturuyor. 2004 yerel seçimlerinde Bursa, Osmangazi Belediye Başkanlığına seçilen Altepe 2009 ve 2014 Türkiye yerel seçimlerinde ise AK Parti’den Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. 2009 yılındaki seçimde yüzde 47,30’luk oy oranı ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Altepe 2014 yerel seçimlerinde ise yüzde 49,6 oy oranına ulaşmıştı. Bursa’da 2017 referandumunda ise ‘evet’ oylarının oranı yüzde 53,2 olmuştu.

 

RECEP ALTEPE KİMDİR?

İstifası istenen Recep Altepe’nin öz geçmişi; Recep Altepe, 1959 yılında Bursa’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bursa’da tamamladı. Ankara Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. 1983 yılında kendi işini kurarak kalorifer, buhar kazanı imalatı, ısıtma-soğutma tesisatı ve proje işleri yaptı. Refah Partisi İl Yöneticiliği, İl Başkan Yardımcılığı ve Yerel Yönetimler Başkanlığı, Fazilet Partisi Genel Merkez Müfettişliği yaptı. 1994 yılı yerel seçimlerinde Bursa Büyükşehir ve Yıldırım Belediyesi Meclis Üyelikleri ile BUSKİ Genel Kurul Üyeliği’ne seçildi. Altepe, 1999 yılındaki seçimlerde tekrar seçilerek üst üste iki dönem bu görevleri yürütme imkanı buldu. Bu görevler sırasında yurt içi ve yurt dışı gezilere, çalışmalara katıldı. Ayrıca Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Meclisleri’nin; Bütçe ve Mali İşler, İmar ve Ulaşım Komisyonları’nda görev yaptı. Recep Altepe, 2004 yerel seçimlerinde Osmangazi Belediye Başkanlığına, 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde ise AK Parti’den Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Marmara Belediyeler Birliği’nin de başkanı olan Altepe, evli ve üç çocuk babasıdır.

—————–

 

İlginizi Çekebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bizde kriz falan yok”

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılan Gaziler Günü Töreninde konuşan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir