Esed’in sivil katliamı sürüyor

Esed rejimi güçlerinin, ablukadaki Doğu Guta’ya yoğun hava ve kara saldırılarında 30 sivil can verdi.

Suriye‘deki Beşşar Esed rejiminin, abluka altında tuttuğu Doğu Guta bölgesine düzenlediği saldırılarda aralarında kadın ve çocukların da olduğu 30 sivil yaşamını yitirdi. Doğu Guta’daki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Esed rejimi ve destekçileri sabah saatlerinden itibaren Doğu Guta’daki sivil yerleşimlerden Duma, Haresta, Hammuriye, Misraba, Merc, Sakba, Cisrin, Kefer Batna, Ayn Terma ve Şifoniyye beldelerine hava ve kara saldırıları düzenledi. Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarına göre, Hammuriye beldesine düzenlenen hava saldırısında aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 20 sivil yaşamını yitirdi. Sakba’ya hava ve kara saldırılarında 7 sivil hayatını kaybetti, Cisrin’e hava saldırısında ise 3 sivil öldü.

“Doğu Guta, Astana anlaşmalarında gerginliği azaltma bölgesi ilan edilmişti”

Sivil Savunma ekiplerince kurtarılan yaralılar, sağlık merkezlerinde tedavi altına alındı. Ölü sayısının artmasından endişe edilirken, saldırılar aralıksız sürüyor. Muhaliflerin kontrolünde bulunan Doğu Guta’da yaklaşık 400 bin sivil yaşıyor. Doğu Guta, Astana anlaşmalarında gerginliği azaltma bölgesi ilan edilmişti. Ancak Rusya’nın garantörlüğünü üstlendiği Esed rejimi, geçen yıl nisan ayından itibaren bölgeye yönelik ablukasını yoğunlaştırarak son aylarda saldırılarını şiddetlendirdi. İnsani krizin derinleştiği bölgede, yüzlercesi acil durumda binlerce sivil hasta tahliye edilmeyi bekliyor. Bunların birçoğu çocuk veya ileri evre kanser hastası. Doğu Gutalı çok sayıda bebek ve çocuk da açlık ve ilaçsızlık yüzünden yaşamını yitirdi. (AA)

İlginizi Çekebilir

ABD’de silahsız siyahi genci öldüren polis suçsuz bulundu

ABD’de Pensilvanya eyaletinin Pittsburgh kentinde, silahsız siyahi bir genci öldüren polis suçsuz bulundu. ABD basınında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir