İngiltere’de sağlık skandalı: 456 kişi yanlış ağrı kesici kurbanı

İngiltere’de Gosport Savaş Anıtı Hastanesinde 456 hasta, yanlış ağrı kesici sonucu hayatını kaybetti. 

İngiltere’de bulunan Gosport Hastanesi’nde 1989-2000 yılları arasında yaşanan 833 şüpheli ölümü araştırmak için kurulan bağımsız komisyon skandal bir sonucu ortaya koydu. Rapora göre, 456 hastanın verilen aşırı miktarda ağrı kesici sonucu öldüğü gözler önüne serildi. Komisyona göre, ek olarak hastane kayıtları eksik olan 200 kişinin daha aynı kaderi nedenle hayatını kaybetmiş olabilir. Komisyon, araştırmanın yapıldığı 12 yıllık süre içinde hastalara verilen ağrı kesicilerden Jane Barton adlı bir doktorun sorumlu olduğunu belirtti. Raporda, tıbbi açıdan doğru olmamasına rağmen, hastalara tehlikeli seviyelerde ilaç verilmesine dair adı konulmamış ‘kurumsallaşmış bir ilaç rejimi’ olduğu vurgulandı. 1996-1999 yılları arasında Gosport’taki 12 hastayı tedavi etmedeki başarısızlıktan suçlu bulunmasına rağmen Dr. Barton hakkında hiçbir soruşturma açılmamıştı.
Gosport Milletvekili Caroline Dinenage, soruşturmada yetkililerin başarısızlığının altını çizerek, “Ailelerin neleri geçmesi gerektiğini hayal bile edemiyorum, kesinlikle kalp kırıcı” ifadelerini kullandı. İngiltere Başbakan Theresa May, Gosport’taki olayları “derin rahatsızlık verici” olarak nitelendirdi ve ailelerden özür diledi. (İHA)

İlginizi Çekebilir

Esed’in insanlık dışı cezaevinden kurtulan kadınlar, oradaki işkenceyi anlattı

Suriye’de Esed rejimi tarafından hapishanelerde tutularak işkence ve tacize maruz kalan kadınlar yaşadıklarını ve tanık ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir