“Bursa otomotivin başkenti”

Bursa Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Otomotiv Buluşmaları Türkiye Organizasyonu”nda konuşan OSB Başkanı Hüseyin Durmaz Bursa’nın içerisinde bulundurduğu 3 ana otomotiv firması ile otomotiv sektörünün başkenti olduğunu söyledi.

Batuhan Yorulmaz

Bursa Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nin ev sahipliğinde, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen “Otomotiv Buluşmaları Türkiye Organizasyonu” dün Vali İzzetin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Ekonomi Bakanlığı Otomotiv Dairesi Başkanı Ali Rıza Oktay, Bursa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi (HOSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Korun, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Zorlu, Yeşilova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Yeşilova, Yazaki Genel Müdürü, Metin Türk, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (TOFAŞ) İnsan Kaynakları Direktörü Burhan Çakır, Bursa Organize Sanayi Bölgesi ve İş Adamları Derneği Üyesi Baran Çelik ve çok sayıda sektör devini bir araya getirerek başladı. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz 28 ülkeden 100’den fazla katılımcının Türkiye’den ise 120’den fazla sektör temsilcisinin programda olduğunu belirterek “Amerika Birleşik Devletleri’nden Fransa’ya, Almanya’dan Japonya’ya kadar 28 ülkeden 100’den fazla katılımcı Türkiye’den ise 120’nin üzerinde sektör devini bir araya getiriyoruz. 3 gün sürecek olan programımız boyunca temsilcilerimiz ile birlikte otomotiv sanayisinin geleceği konuşulacak ve temsilcilerin ikili görüşme imkanı olacaktır. Buda beraber çalışma imkanlarını arttıracak istihdama fayda sağlayacaktır” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE İMAL EDİLEN HER 2 OTOMOBİLDEN 1’İ BURSA’DAN”

Konuşmasında Bursa sanayisine de değinen Durmaz, Bursa’nın sektörel anlamda en kuvvetli olduğu alanın otomotiv ana ve yan sanayisi olduğunu vurgulayarak “Bursa’mız da 3 ana otomobil fabrikası bulunmaktadır ve Türkiye’de imal edilen her 2 otomobilden 1’i Bursa’da üretilmektedir. Bursa’nın bu kadar güçlü bir sanayisinin olması ihracatı da beraberinde getirmektedir. 13 milyar dolarlık ihracat hacmiyle Bursa İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en çok ihracat yapan 2’inci şehridir” dedi.

OTOMOTİVİN BAŞKENTİ BURSA

Konuşmasının sonunda otomotiv sanayisine de değinen Durmaz,” Bu yılın ilk 9 ayında Türkiye’de yapılan 106 milyar 739 milyon dolarlık ihracatın içinde otomotiv endüstrisi 20 milyar 773 milyon dolar düzeyindedir. Ve tabi ki Bursa içerisinde bulundurduğu otomotiv sanayisi ile Türk otomotiv endüstrisinin başkentidir. İşte bu yüzden Otomotiv Buluşmaları Türkiye Organizasyonu’nun Bursa’da düzenlenmesi çok isabetlidir” diyerek sözlerini noktaladı.

GÜÇLÜ SANAYİ GÜÇLÜ ARGE

Ekonomi Bakanlığı Otomotiv Dairesi Başkanı Ali Rıza Oktay ise Türkiye’nin güçlü sanayisine vurgu yaparak “Bu kadar güçlü olmamızda ki en büyük neden AR-GE’ye yaptığımız yatırımlardır. Yatırımcılarımıza şunu büyük bir memnuniyetle belirtmek isterim ki Ekonomi Bakanlığı olarak eşi benzeri olmayan teşvikler getiriyoruz” dedi.

Öte yandan açılışta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, gelişen otomotiv sanayisine kendi hayatından örnek vererek “Ben hala 10  yıl önce taşınmış olduğum İnegöl’deki evimde oturuyorum. 10 yıl önce sitemizde hiçbir otopark sıkıntısı çekmezken şimdi adeta erken gelen yer kapıyor. Bu da otomotiv sanayisinin gün geçtikçe nasıl geliştiğine bence bir örnektir. Ben bir Bursalı olarak yerli otomobili konuştuğumuz şu günlerde böyle bir organizasyonun Türkiye’de ilk defa Bursa’da yapılmasından gurur duyuyorum ”dedi.

“1960 YILINDA BİTEN BENZİN DEĞİLDİ”

Bursa Valisi İzzettin Küçük ise yerli otomobil in öneminden bahsederken 1960 yılındaki yerli otomobilden bahsetti. Küçük,” 1960 yılında biten benzin değildi.  Arkasındaki irade ve heyecanla bugün o araba tekrar harekete geçti. Gelişmiş ülkelere baktığımızda eğitime büyük paralar harcamışlar; yazılım, bilişim, otomotiv sanayide ileriye gitmişler. Eğitimdeki yatırımlar artmadan otomotiv başta olmak üzere bu orta gelir tuzağını aşmak mümkün değil.  Bunu başarmak zorundayız. Bunun için cesaret, akıl ve organizasyon kabiliyeti lazım. Yüksek teknoloji bir organizasyon işidir. En önemlisi eğitime olan yatırımlarımızı artırmalıyız. Hükümetimiz en büyük kaynağı eğitime ayırıyor” ifadelerini kullandı.

“TEKNOSAB BİÇİLMİŞ BİR KAFTAN”

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, BTSO’nun öncülüğünde yürütülen TEKNOSAB projesinin yerli otomobil için biçilmiş bir kaftan olduğunun altını çizerek “Bursa otomotiv sektöründeki rekabetçiliğe ciddi avantajlar sağlayan bir altyapıya sahip. TEKNOSAB ile birlikte gerek teknolojik yenilikler, gerek endüstri 4.0, gerek altyapısı, gerekse lojistik olarak ulaşım imkanlarıyla TEKNOSAB’ın yerli otomobil için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

İlginizi Çekebilir

Bakan açıkladı! Elektronik tebligat 1 Ocak’ta yürürlüğe giriyor…

Adalet Bakanı Gül, elektronik tebligat (e-tebligat) uygulamasının 1 Ocak itibarıyla devreye gireceğini ve davaları hızlandıracağını ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir