Son Haberler

Dijitalleşmek için önce insana yatırım yapılmalı  

 (Canan GÜLEÇ) 

Global insan kaynakları danışmanlık firması Korn Ferry’nin gerçekleştirdiği araştırma, şirket liderlerinin teknoloji odaklı hareket ettiklerini ancak sürdürülebilir dijitalleşmenin ön koşulunun insan olduğunu ortaya koydu.

Endüstrinin, sanayi 4.0 ile büyük değişim sürecine girdiği günümüzde, şirketlerin esas harcama kalemi olan bu değişim içinde öncelikli sırayı alması gereken insan gücü, yatırımlardan yeterli payı alamıyor. Şirketler, değişim sürecinde teknolojik altyapılarını ve makine ekipmanlarını yenilerken, onları kullanacak insan iş gücünü de uyum sağlayabilecek düzeye gelecek şekilde desteklemedikleri için, değişim sürdürülebilir olamıyor. Korn Ferry Dijital Sürdürülebilirlik Endeksi sonuçlarına göre, sürdürülebilir dijital dönüşümün yolunun en az teknoloji ve buna bağlı sistem kadar şirket kültürü kadar yönetim anlayışı ve çalışanların da dönüşümünden geçiyor.

SADECE TEKNOLOJİK YATIRIM YETERLİ DEĞİL

Korn Ferry Endüstri Sektörü Kıdemli Direktörü İlkay Çamurdan, dijital sürdürülebilirliğin; şirketlerin dijital ekonominin sürekli değişen dinamiklerine ayak uydurma, adapte olma yetkinliği olarak tanımlanması gerektiğini vurguladı. Teknolojik değişimin yanısıra adaptasyon sürecinin önemine dikkat çeken Çamurdan, şunları söyledi: “Sürdürülebilir bir dijitalleşme için teknolojik değişimin yanı sıra şirketleri dijitale göre organize etmek, yönetmek ve çalışanları da bu dönüşüm etrafında toplayarak, motive etmek gerekiyor. Yani dijital dönüşüm için teknoloji yeterli değil, insan yönetimi bu işin en önemli kısmını oluşturuyor. Başka bir ifadeyle dijital dönüşümün yolu yönetim anlayışı ve çalışanın dönüşümünden geçiyor.”

YENİLENMENİN SÜREKLİ OLMASI GEREKİYOR

Çamurdan, Türk şirketlerinin dijital sürdürülebilirlikte etkin olmak ve bu süreçte yerel ve global pazarda rekabette öne geçmek için teknolojik dönüşüm kadar ticari operasyonlarının insani yönünü geliştirmeye de odaklanmaları gerektiğine dikkat çekti. Çamurdan sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak bugün dijital olgunluğa ulaşmak yeterli değil. Yeni ekonomi, sürekli yenilenen değişim üzerine kurulu şirketler talep ediyor. Yeni ürünlerin, hizmetlerin ve markaların piyasaya ışık hızında girdiği bir ortamda liderler, dönüşümün sadece bir defalığına değil, sürekli olarak gerçekleşmesi gerektiğini görmelidir. Bu anlamda geleneksel ücretlendirme sistemleri, statik ekipler, hiyerarşi gibi kavramlar son bulmak zorunda. Organizasyonel performansın devamı için çok daha esnek ve yeni dinamiklere cevap veren bir iş modeli kurmak ve buna göre de insan kaynağı oluşturmak gerekiyor.”

TÜRKİYE PUANLAMADA SINIFTA KALDI

Korn Ferry Dijital Sürdürülebilirlik Endeksi, şirketlerin dönüşüm hamlesi ve insana yatırımlarını inceleyerek ülkelere 100 üzerinden puanlar verdi. En yüksek puanı 89 ile ABD alırken, Türkiye 16 puanla listenin sonunda yer aldı. Ülkelerin puan sıralaması ise şöyle: ABD 89, Birleşik Krallık 86, Hollanda 79, Avustralya 75, Almanya 74, Fransa 55, Orta Doğu 50, Japonya 42, Hindistan 38, Rusya 37, Çin 30, Meksika 26, Brezilya 22, Türkiye 16.

ABD ŞİRKETLERİ DİJİTALLEŞMENİN LİDERİ

Şirket kültürü, yönetim anlayışı ve organizasyonel anlamda şirketlerin dijital sürdürülebilirliğini ortaya koyan Korn Ferry Dijital Sürdürülebilirlik Endeksi’nde ABD şirketleri dijital sürdürülebilirlikte birinci sırada yer alırken, İngiltere ikinci, Hollanda üçüncü, Türk şirketleri ise son sırada yer aldı. Yönetim ve organizasyon anlamında dijital sürdürülebilirliğin olmazsa olmazı olan Çeviklik, Bağlantı Kurabilirlik, Disiplin ve Odaklanma, Yetki Verme ve Uyum, Açıklık ve Şeffaflık’tan oluşan beş kriter üzerinden yapılan şirket sıralamasında, Avusturya’nın dördüncü, dijitalleşme konusunda güçlü söylemleri ile uluslararası gündemde yer alan Almanya ise beşinci sırada yer aldı.

İlginizi Çekebilir

Otomotiv ihracatında rekor bekleniyor

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, 2018 ocak-eylül döneminde yüzde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir