Mühendis adaylarına arabuluculuk eğitimi  

Avukat ve Arabulucu Gonca Gülçin, mühendis adaylarına iş hukukuna göre hak ve sorumluluklarına, iş akdi feshi, yıllık izin, iş kazaları konularında detaylı bilgi verdi.  

Canan GÜLEÇ

Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği bölümü öğrencileri, Avukat ve Arabulucu Gonca Gülçin’in konuşmacı olarak katıldığı seminerde iş hukukuna dair temel bilgiler edindi. BUSİAD ve Uludağ Üniversitesi iş birliğiyle organize edilen seminerde Gonca Gülçin, iş sözleşmesi, işçi ve işveren hukukuna dair bilgiler paylaştı. İş hukuku kavramının stabil olmadığını belirten Gonca Gülçin, kişiye ve işe göre çeşitlilik arz ettiğini söyledi. İş hukukunun temelinde borçlar kanunu olduğunu ifade eden Gülçin, şu an yürürlükte olan 4857 sayılı yasanın 10 Haziran 2003 tarihinden bu yana uygulandığını hatırlattı. İş ilişkisinin taraflarının çalışan ve işveren olarak geçtiğini ve işçinin yasada bir iş sözleşmesine dayalı olarak çalışan gerçek kişi olarak tanımlandığını anlatan Gülçin, “İş sözleşmesinin belli şartlara göre tanımlanmış çeşitleri bulunmaktadır. Çalışanın işini gerektiği gibi ve özenle yerine getirme yükümlüğü vardır. İş barışı için bu ve buna benzer kurallara uymak gerekiyor.” Dedi.

YILLIK İZİN VE İŞE İADE DİKKAT ÇEKEN KONULAR

Öğrencilere iş hayatında yaşayacakları sorunlarla ilgili de bilgiler veren Gülçin, deneme süreci içinde iş aktinin son ermesi durumunda ihbar tazminatının söz konusu olmadığını belirtti. Ücret ve giydirilmiş ücret hakkında da bilgi veren Gülçin, 2003 yılından bu yana en çok gündemde olan konulardan birinin işe iade davaları olduğuna dikkat çekti. Deneyimlerinden örneklerle konuşmasını sürdüren Gülçin, “En çok dayandığımız nokta geçerli nedenle fesihtir. Bu davaları açabilmek için mühendislerin de bilirkişi olarak görevlendirilmesi söz konusu. Temel olarak iş sözleşmesinde tarafların çalışma koşullarının belirlenmesidir. Bazı özel hallerde çalışma koşulları değişebiliyor. Çalışan bu koşulları kabul etmiyorsa, 6 iş günü içerisinde bunu belirtmek durumunda. İşveren de bu durumda çalışanın iş aktini sona erdirme hakkına sahip” dedi.

İŞ KAZALARI VE YOĞUN ÇALIŞMA SAATLERİ

İş aktinin feshi konusunda bilgiler veren Gülçin, “Yasamızın 24. ve 25. maddelerinde geçerli ve haklı nedenle fesihler tanımlanmış durumda. Bizim çok sık rastladığımız durumlardan biri de ahlak ve iyi niyet kuralların uygun olmayan davranışla iş aktinin feshidir. Çalışanın kendine verilen görevi yapmaması da iş aktinin feshine sebeptir.” dedi.

Gülçin konuşmasını şöyle sürdürdü: “İş güvenliği kavramının da iş hayatında çok önemli bir yeri var. Bir kaza meydana geldiğinde işçinin kişisel koruyucu donanımlarını kullanmamasına bağlı olarak önemli sorunlar gündeme gelebiliyor. İşçinin bu konuda da yükümlüğü bulunmakta. Fazla süreli çalışma da çok rastlanan bir durum. Haftalık 45 saatlik çalışma süresi bazı durumlarda aşılabiliyor. Özellikle üretim yoğun çalışılan iş yerlerinde siparişlerin artması halinde ya da yaşanan üretim duruşları sonrası gündeme gelebiliyor. Yıllık fazladan çalışma saati sınırı yasada 270 saat olarak tanımlanmış durumda. Bu sürelerin üzerinde çalışma yapılması durumunda birim değer saat ücretinin yüzde 50 fazlasının verilmesi gerekiyor. En sık rastladığımız konulardan biri de yıllık izinle ilgili. Fiilen 1 yıllık çalışma süresinin doldurulmasını takip eden yıl içinde izin kullanılabilir. 5 yıla kadar çalışmada 14 gün, 5 – 15 yıl arasında 20 gün ve 15 yıldan fazla ise 26 gün yıllık izin kullanılabiliyor.”

İlginizi Çekebilir

BTSO EVM Türkiye’ye örnek oluyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Enerji Verimliliği Merkezi (EVM), ‘Enerjide Verimlilik Üretimde Süreklilik’ sloganıyla hareket ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir