Anasayfa / FETÖ / KPSS sorularını sızdıran sanıklara hapis cezası

KPSS sorularını sızdıran sanıklara hapis cezası

2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin birer sanıklı 4 davada, sanıklar “FETÖ üyesi olmak” suçundan 6 yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırıldı.

Fetullahçı Terör Örgütü‘nün (FETÖKamu Personel Seçme Sınavı (KPSShırsızlığına ilişkin iptal edilen Temmuz 2010 KPSS davalarında 4 sanık hakkında, “FETÖ üyesi olmak” suçundan 6 yıl 3’er ay hapis cezası verildi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ayrı ayrı görülen duruşmalara, sanıklar ve avukatları katıldı. Suçlamaları kabul etmeyen sanıklar beraat talebinde bulundu.

Cumhuriyet savcısının mütalaasının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Seyhan Doğan, Abdülmütalip Bozoğlu, Sevil Yalçın ve Selda Gökhan’ın, “FETÖ üyesi olmak” suçundan 6 yıl 3’er ay hapisle cezalandırılmalarına hükmetti.

Heyet, Temmuz 2010’daki KPSS’nin ardından kamu görevine ataması yapılan sanıklardan Yalçın ve Gökhan’ın “kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık” suçundan 3 yıl 1 ay 15’er gün hapisle cezalandırılmasına da karar verdi.

Mahkeme, hapis cezasının yanı sıra “kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” suçunun oluşturduğu zarar nedeniyle çalıştıkları süreyi göz önünde bulundurarak Yalçın’ı 356 bin 340 lira, Gökhan’ı ise 290 bin 580 lira adli para cezasına çarptırdı.

İddianame

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Temmuz 2010’daki KPSS sorularının sınav öncesinde sızdırıldığı iddiasına ilişkin 420 kişi hakkında ayrı ayrı iddianame düzenlenmişti.

Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman’ın hazırladığı iddianamelerde sanıklara, daha önce aynı suçlamalarla açılan davalarda olduğu gibi “FETÖ üyesi olmak”, “kamu kurum ve kuruluşları zararına zincirleme dolandırıcılık” ve “resmi belgede zincirleme sahtecilik” suçlamaları yöneltilmişti.

KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin daha önce sanık sayısı 3 ile 230 arasında değişen 7 dava açılmıştı. 583 sanığı kapsayan iddianamelerin ardından başsavcılık, 550 kişi hakkında yine ayrı ayrı dava açmış, dava sayısı 557, şüpheli sayısı ise bin 133’e yükselmişti. Son olarak bin 265 şüpheli hakkında daha ayrı ayrı hazırlanan iddianamelerin kabulüyle Temmuz 2010’daki KPSS’ye ilişkin dava sayısı bin 822, şüpheli sayısı ise 2 bin 398 olmuştu. (AA)

İlginizi Çekebilir

“Kredi çekin Bank Asya’ya yatırın”

 Karabük’te, FETÖ/PDY ilişkin, aralarında KHK ile kapatılan Karabük Safranbolu İş Adamları Derneği (KASİAD) yöneticileri ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir