Ar-Ge’nin önemi UİB’de ele alındı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ar – Ge Hibe Formları Uygulayıcısı Prof. Dr. Atila Bağrıaçık, “Ar – Ge belirsizlikleri çözme yöntemidir. Belirsizlik olmayan yerde Ar – Ge de yoktur. Dünya artık tüm projelerde Ar – Ge çalışmalarını dikkate alıyor” dedi.

20. yüzyılın başından itibaren dünyada çok önemli bir hal alan araştırma ve geliştirme Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) tarafından gerçekleştirilen eğitim seminerinde ele alındı. Günümüz sanayisinde firmaların yaptığı tüm faaliyetlerin temelini oluşturan Ar-Ge, küresel rekabet ortamından kopmak istemeyen firmalar için çok önem arz ediyor. UİB Genel Sekreterliği konferans salonunda gerçekleştirilen seminerde, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ar-Ge Hibe Formları Uygulayıcısı Prof. Dr. Atila Bağrıaçık ve Ar-Ge Mühendisi Hakan Dedeoğlu, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firma temsilcilerini bilgilendirdi.

Yeni ticari akımlar gerçekleştirebilmek için Ar-Ge’nin kullanılması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Bağrıaçık, sözlerine şöyle devam etti:

“Firmalar yaptıkları çalışmalarda bilimsel ve teknik riskleri mutlaka belirlemeli. Riskleri önlemek için de çareler üretmeli. Bu da ancak Ar-Ge ile sağlanabilir. Yaptığımız işte her zaman problemlerle karşılaşabiliriz. Bunları çözmek için araştırma yaparak projeler geliştirmek gerekiyor. Belirsizlik olmayan yerde Ar-Ge yoktur. Araştırma-geliştirme belirsizlikleri çözme yöntemidir. Dünya artık Ar-Ge’ye dayanmayan projeleri dikkate almıyor.”

Ar-Ge Mühendisi Hakan Dedeoğlu da, “Firmalar çözüme yönelik yaptıkları çalışmalarda orijinallik ön planda olmalı. Ar-Ge faaliyetleri kısa vadede olmasa da orta ve uzun vadede mutlaka maliyetlerin düşürülmesine kazanç sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir

TSK Menbiç’te üçüncü kez devriyede

ABD ile koordineli halde Menbiç’in terör örgütü YPG/PKK’dan temizlenmesi kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir