Çiftlik Bank parayı alıp tüydü

Titan benzeri saadet zinciri kurarak kısa sürede on binlerce kişiden yüz binlerce lira toplayan Çiftlik Bank’ta beklenen son gerçekleşti ve firma ortadan kayboldu. Şehir Medya’nın haberleriyle Şehir Gazetesi Sahibi Nezir Asaroğlu’nun sosyal medya hesaplarından aylar öncesinde gündeme getirdiği dolandırıcılık şebekesinin başındaki Bursalı Mehmet Aydın, sessiz sedasız şirketi ile birlikte sırra kadem bastı.

Vatandaşları büyük vaatlerle ikna ederek 511 milyon lira topladığı tespit edilen saadet zinciri Çiftlik Bank, paralarla birlikte ortadan kayboldu.  Yatırdıkları paraları almak için şirketin merkezine giden vatandaşlar, şirketin sessiz sedasız boşaltıldığını öğrendi.

HAFTASONU ŞİRKETİ BOŞALTTILAR

Aylardır gündemde olan, haklarında bir dizi suç duyurusu bulunan Çiftlik Bank ile ilgili en kritik gelişme dün sabah yaşandı. Türkiye genelinde 500 bine yakın kişinin üye olduğu Çiftlik Bank’ta bir süredir üyelere ödeme yapılmıyordu. Dün paralarını alabilmek için şirketin Ümraniye’deki binasına çok sayıda kişi gitti. Ancak üyeler, plazada bulunan iş yerinin boşaltıldığı bilgisini aldı. Hürriyet’ten Kazım Ataer ve Dinçer Gökçe’nin haberine göre, şirket yetkilileri faaliyet gösterdikleri plazayı hafta sonu boşalttı.

“MEHMET AYDIN BENİ DE KANDIRDI”

Edinilen bilgiye göre önceki gün Beykoz’da gerçekleştirilen ve sadece Çiftlik Bank bayilerinin katıldığı toplantıda Genel Müdür Niyazi Karakoç, işlerin iyi gitmediğini bayilere bildirdi.  Toplantıya katılan bir bayii yetkilisinin aktardığı bilgilere göre Karakoç, ‘Ben de kandırıldım’ diyerek şu sözleri söyledi: “İşler iyi gitmiyor. Mehmet Bey’e (Mehmet Aydın) ulaşamıyorum, dönüş alamıyorum. Başınızın çaresine bakın.”

İNSANLARI KANDIRIYORLAR

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, geçen hafta katıldığı televizyon programında Çiftlik Bank ile ilgili çok önemli açıklamalar yapmıştı. Bakanlığın idari yaptırımlar uyguladığını ve reklamları durdurduğunu anlatan Bakan Tüfenkci, paralarını yatıran vatandaşların cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunabileceklerini ve dava açabileceklerini söylemişti. Çiftlik Bank yetkililerinin sistemi döndürmelerinin mümkün olmadığını belirterek insanları kandırdığının altını çizmişti. Bakan Tüfenkci, Çiftlik Bank’ın üye sayısının 132 bini aktif toplam 500 bin olduğunu ve yüksek kâr vaatleriyle ciddi paralar toplandığını açıklamıştı.

511 MİLYON TOPLADILAR

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) hazırladığı rapora göre, Çiftlik Bank, 2016-2017 arasında 77 bin 843 kişiden toplam 511.7 milyon TL topladı. 62 bin 877 kişiye 398.3 milyon TL ödeme yaptı. Kalan 113.4 milyon TL Kuzey Kıbrıs’a aktarıldı. Papara dışında G-pay ve Epin gibi ödeme sistemlerinden de Kıbrıs’a yaklaşık 120 milyon TL gönderildiği tespit edilmişti.  Görkemli törenlerle birkaç satış noktası açan ve ünlüleri kullanan Mehmet Aydın, geride binlerce mağdur bıraktı.

ŞEHİR AYLAR ÖNCE UYARDI

Bursalı Mehmet Aydın’ın Kıbrıs üzerinden kurduğu saadet zinciriyle ilgili Şehir Medya aylar öncesinden konuyu gündeme taşıyarak  uyarmıştı. Şehir Gazetesi sahibi Nezir Asaroğlu da sosyal medya hesaplarından defaten yaptığı uyarılarda,  sistemin işlemeyeceği ve vatandaşların mağdur olacağını duyurmuştu. Ancak Çiftlik Bank adlı saadet zinciri vatandaşları kandırıp, milyonlarca lira topladı. Vatandaşlar mağdur olurken Mehmet Aydın’ın bir gecede şirketi boşaltıp tüymesiyle geride dolandırılmış binlerce kişi ve kaybolan milyonlarca liranın ne olacağı soruları kaldı.

-Fetih BAĞCI

Çiftlik Bank’ın İnegöl tesislerini kamyonlarla bastılar

 

İlginizi Çekebilir

Rus istihbaratı açıkladı! Veliaht Prens Selman Kaşınçı’nın katiliyle…

Rusya’nın istihbarat servisi başkanı Sergey Naryshkin’in, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin 1 numaralı faili Suudi Arabistan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir