İhracat 135 Milyar Dolara Ulaştı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, 1980’li yıllarda sadece 1.5 milyar dolar ihracat yapabilen Türkiye’nin bugün 135 milyar dolara ulaştığını belirterek, “Ancak gelinen nokta bizim için yeterli değil. Çünkü Türkiye çok daha fazla ihracat yapabilecek kapasiteye sahip. Bunun için de yüksek katma değerli ürünler üretmek, yani bilgi toplumu olmak gerekiyor” dedi.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Meslekte Birlik Grubu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Kavranoğlu’nu ağırladı. Prof. Dr. Kavranoğlu, Birlik Grubu üyelerine “Sanayi Toplumundan Bilgi ve Teknoloji Toplumuna Geçiş Stratejileri” hakkında bilgiler verdi. Kavranoğlu, 70 ve 80’li yıllarda gelişmişliğin büyük sanayi tesisleri kurmakla ölçüldüğünü söylerken, Türkiye’nin 80’lerin başında sadece 1,5 milyar dolar ihracat yapan bir ülke konumunda olduğunu hatırlattı.

“Özellikle AK Parti hükümeti ile atağa geçen yatırımlar, verilen teşvikler ve 2023 için belirlenen hedefler ihracatımızın gelişmesinde büyük rol oynuyor” diyen Kavranoğlu, “İhracatta bugün geldiğimiz 135 milyar dolarlık rakam hedeflerimize sağlam adımlarla yürüdüğümüzü gösteriyor. Ancak yüzölçümü olarak Konya kadar büyüklüğe sahip İsviçre’nin bile 185 milyar dolar ihracatı varken, bizim daha sağlam adımlar atmamız gerekiyor” dedi.

“TEKNOLOJİ VE BİLGİ ALT YAPISI GERİ KALMIŞ”
Türkiye’nin artık bilgi toplumu olma yolunda hızla ilerlediğini belirten Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Kavranoğlu, “Geçmişte büyük sanayi tesisleri ile ölçülen gelişmişlik bugün bilgi ile ölçülür hale geldi. Yatırımlarımızı ve yatırımcılarımızı bu yönlerde desteklerken, onların katma değerli ürünler üretebilmelerini, farklı vizyonlar benimseyebilmelerini sağlamalıyız” dedi.

EMO Bursa Meslekte Birlik Grubu’nun üyeleri için Merinos Göl Restaurant’ta gerçekleştirdiği seminerde, gelişen dünya düzenine ayak uyduran bir Türkiye’nin var olduğuna dikkat çeken Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu, bu sürece engel olabilecek her türlü sorunun ortadan kaldırılması için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi. Kavranoğlu, “Bu yolda ilerlerken yolumuzu tıkayan en büyük engel olan geri kalmış teknoloji ve bilgi altyapısının bir an önce değiştirilmesi lazım” diye konuştu.

Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Birlik Grubu adına bir konuşma yapan Elektrik Mühendisi Ali Yılmaz da, meslek odalarında mühendisliğin temel disiplininden uzak siyasi yaklaşımların gerici yaklaşım olduğunu belirtti. Yılmaz, bilimsel verilerden uzak yaklaşımların odaların gelişmesinde ve toplumda söz sahibi olabilmesinde büyük bir engel olduğunu ifade etti.
“Geçmişte toprağınız, fabrikanız, paranız varsa gücünüz vardı” diyen Yılmaz şöyle devam etti:
“Tarım toplumundayken toprağınız var ise gücünüz vardı. Sanayi dönemindeyken fabrikanız ve ham maddeniz varsa zengindiniz. Ama artık bilgi ve teknoloji toplumundasınız. Bilginiz varsa güçlüsünüz. Bunun için de ülkemizde Google gibi Apple gibi markaları çıkaracak bilgi gücünü topluma yaymamız gerekiyor. Mühendislik odalarına burada önemli görevler düşüyor. Odalar üyelerinin bu yarışta rekabet ve bilgi gücünü arttıracak faaliyetler içinde bulunmalı. Bilgi toplumuna ulaşmak için, bilgiye ulaşmak için bizim projeler üretmemiz, yenilikçi çalışmalara imza atmamız gerekiyor.”

“ODALARDAKİ İDEOLOJİK YAKLAŞIMLAR DOĞRU DEĞİL”

Elektrik ve Elektronik Mühendisi AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ise, sivil toplum örgütlerinin önemine dikkat çekti. Öztürk, “Meslek odaları insanların hayatını kolaylaştıracak yenilikçi projeler üreterek bilimsel çözümler aramalıdır. Odalar ideolojik faaliyetlerde bulunmamalıdır” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

AVM’ler bayramda kapatılacak

Türkiye’nin dört bir yanından gelen alışveriş merkezi yöneticileri AVM-Der’in düzenlediği organizasyonda bir araya geldi. AVM-Der ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir