Son Haberler

Ulaşım planlama çalışmaları plandan çok lapa pilava döndü

 

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, ulaşımla ilgili planlama çalışmalarının plandan çok lapa pilava döndüğünü belirtti.

AK Parti Nilüfer İlçe Başkanı Alpaslan Yıldız ve ekibi, geçtiğimiz günlerde yeniden İMO Bursa Şubesi başkanlığı görevine seçilen Necati Şahin ve yeni yönetim kurulunu ziyaret ederek, Şahin’e ‘hayırlı olsun’ dileklerinde bulundu.

İyi niyet dilekleri içerisinde kurumlar arası iletişimin değerlendirildiği ziyarette, Bursa’nın ulaşım sıkıntıları ele alındı. Üyelerinin büyük çoğunluğunun desteğini alarak yeniden başkanlığa seçilen Necati Şahin’i tebrik eden Alpaslan Yıldız, Oda’nın Bursa yararına yönelik çalışmalarını yakından takip ettiklerini söyledi.

ULAŞIM MASTER PLANI RAFLARDA TOZLANMAYA TERK EDİLDİ

Ziyarette Bursa’nın şu an en büyük problemlerinden birinin ulaşımda yaşanan sıkıntılar olduğuna vurgu yapan İMO Bursa Şube Başkanı Şahin, Bursa’da 1993 yılında yapılan ulaşım master planının, uygulanmayarak raflarda tozlanmaya terk edildiğini söyledi. Dünyanın her yerinde toplu ulaşımların özendirildiğini ve metroların tamamen yer altından gittiğini belirten Şahin, “Bursa’da hafif raylı sistem, maliyeti düşürmek adına yer üstünden gidecek şekilde yapıldı, 2,5 dakikada geçmesi gerekirken 10 dakikada bir geçiyor, bu durum raylı sistemin yolcu taşıma kapasitesini yüzde 75 düşürüyor. Şu an raylı sistemde kapasitenin yüzde 28’ini kullanıyoruz. 1995 yılından beri sistemle oynanmış, her başa geçen projeyi değiştirmiş. Fazla ray döşemekle raylı sistem olamayacağını, kullanılamayan kapasite en iyi şekilde gösteriyor” dedi.

İNCİRLİ CADDESİ’NİN DURUMU İÇLER ACISI

Cumhuriyet Caddesi’nden İncirli Caddesi’ne doğru uzanan tramvay projesine de değinen Şahin, İncirli Caddesi’nin durumunun içler acısı olduğunu söyledi. Şahin, “İncirli Caddesi’ne tramvay yapıldı, trafik allak bullak oldu, sadece 2 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip ve hiçbir şekilde ulaşım aktörü sayılmayan tramvayı hizmete sokarak özellikle Gökdere Bulvarı’nda daha önce var olmayan bir trafik sorunu yaratıldı.” diye konuştu.

T1 HATTI BURSA’NIN KANAYAN YARASI OLUR

Konuşmasında Bursa’daki yanlışların tespiti ve kamuoyunun doğru yönlendirilmesi noktasında mevcut duruşlarını koruyacaklarını aktaran Başkan Şahin, İpekiş önü, Stadyum-Altıparmak kesişmesi, Timurtaş Paşa kavşağı, Setbaşı-Heykel bağlantısı, Demirtaşpaşa-Haşimişcan, İnönü Caddesi – Gazcılar Caddesi bağlantısı, Hal kavşağı – Ulu Cadde, Uluyol – Kent Meydanı kavşağı”  kesişmelerinde yapımı düşünülen T1 hattının ise ciddi sıkıntılara yol açacağını ve ulaşımda Bursa’nın kanayan yarası olacağının altını çizdi.  Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “ T1 hattına hem meslek odaları hem de akademisyenler şiddetle karşı çıkıyor. Şu an uygulanan ulaşım master planıyla 93 yılında yapılan plan birbirinden çok farklı. Planlamaya emrivaki eklemeler yapılıp ve dışarıdan dayatmalarla müdahale edilerek maalesef ulaşım planlaması, plan olmaktan çıkarılarak lapa pilava, hatta çorbaya dönüştürülmek üzeredir. Biz tramvaya karşı değiliz ancak yüzde 8’in üzerindeki eğimli bölgelerde tramvayın riskli olduğunu defalarca dile getirdik.”

İnsanları taşımak yerine araçları taşıma mantığını değiştirmek gerektiğine vurgu yapan AK Parti Nilüfer İlçe Başkanı Alpaslan Yıldız da, ulaşım master planında önemli değişikliklerin yapılmasının çok yanlış olduğunu, yapılacak tüm planlamalarda akademik çevrelerin görüşlerini almanın doğru projelerin üretilmesinde şart olduğunu ifade etti.

İlginizi Çekebilir

YSK önünde geniş güvenlik önlemi

Ankara’da polis ekipleri tarafından Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önünde geniş güvenlik önlemleri alındı. YSK binasının ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir