Para bitti “S” plaka satalım

Belediyenin kaynaklarını asli işi olmayan lokanta, hamam, deniz uçağı işletmeciliği, stad yapımı gibi alanlara harcayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kaynak bitince “S” plaka satıp bütçeyi düzeltmeye çalışıyor. Büyükşehir Belediyesi 500 “S” plaka satıp, 130 milyon lirayı kasasına koymak üzere harekete geçti.

 

 

Bütünşehir Yasası’nın ardından sınırları ve yetkileri genişleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi, kasasında para bittikçe bu yetkileri kullanıyor. 6360 Sayılı Bütünşehir Yasası yeni kaynaklar bulmak adına ülke genelindeki büyükşehir belediyelerine önemli yetkiler verdi. Bunlardan birisi de “S” plakalar. Bursa Büyükşehir Belediyesi, zaman zaman “S” plaka satarak kaynak oluştururken, bunun gerekçesini de korsan servisçiliğin önüne geçmek olarak açıklıyor.

BÜYÜKXŞEHİR’E 500 PLAKA TAHSİSİ

Olay Gazetesi Köşe Yazarı İhsan Aydın’ın köşesinde Büyükşehir Belediyesi’nin yeni bir “S” plaka satışına hazırlandığı bilgisini paylaştı. Korsan servislere karşı kentin ‘S’ plaka ihtiyacını karşılamak için zaman zaman satışa çıkan Bursa Büyükşehir Belediyesi, şimdilerde yeni bir adım daha atıyor. Aydın’ın kulislere dayandırdığı bilgiye göre İl Trafik Komisyonu’nun merkez ve 17 ilçede toplam 5 bin 825 olan servis plakasına ilaveten, Büyükşehir Belediyesi’ne 500 yeni plaka daha tahsis edeceği ifade ediliyor.

KASAYA 130 MİLYON GİRECEK

Bütçesi kötü yönetilen ve tartışmalı yatırımlara aktarılan Büyükşehir Belediyesi, bu plakaların satışından tam 130 milyon lira gelir elde edecek. Bu gelir de devam eden projeler ve proje aşamasındaki yatırımlara gidecek. Yani Büyükşehir Belediyesi, bu yatırımları sürdürebilmek için bu plakaları satarak kaynak oluşturacak. Büyükşehir Belediye Encümeni’nin önümüzdeki günlerde kısım kısım bu plakaları satacak.

İLÇELER SORUNU ÇÖZÜLEMEDİ

Öte yandan uzun süredir devam eden ve kamuoyu gündemine gelen, Bütünşehir Yasası öncesi merkez dışındaki ilçelerin sattığı servis plakalarının kent merkezinde çalıştırılmama sorunu da halen devam ediyor. Bu plakalara sahip olup kent merkezinde çalışmak isteyenlerle Büyükşehir zabıtası arasında sık sık gerginlik yaşanıyor ancak bir türlü çözüm bulunamıyor.

S PLAKALARIN İLÇELERE DAĞILIMI

Bursa genelinde 5 bin 825 “S” plakanın ilçelere dağılımıysa şöyle; “Osmangazi 2 bin 796, Gürsu, Kestel, Yıldırım 641, Nilüfer 286, Gemlik 154, Mudanya 71,Yenişehir 126, İnegöl 469, İznik 158, Karacabey 414, Keles 65, Mustafakemalpaşa 126,Harmancık 179, Büyükorhan 122, Orhaneli 14, Orhangazi 131 plaka bulunuyor. Bütünşehir Yasası öncesi satılan ve kendi ilçeleri dışında kent merkezinde de çalışmak isteyen ‘dış ilçe’ olarak belirlenmiş 12 belediyede “S” plakalı araç sayısı 2 bin 36 olduğu bildirildi.

SADİ AYDIN: DESTEKLİYORUZ

Bursa Servis Aracı İşletmecileri ve Halk Otobüsçüleri Odası Başkanı Sadi Aydın, Büyükşehir Belediyesi’nin 500 yeni “S” plaka satışını desteklediklerini belirterek, kayıt dışı çalışanların böylece

kayıt içine alınacağını söyledi. Bursa’nın her geçen gün sanayisinin geliştiğini yeni okullar açıldığını anlatan Aydın, bu anlamda yeni plakalara ihtiyaç da duyulduğunu belirterek, bu adımla vergi kaçağının da önüne geçileceğini kaydetti. Aydın, önümüzdeki günlerde kayıtdışı kaçak servislere işveren firmaları da kamuoyuna deşifre edeceklerini sözlerine ekledi.

İlginizi Çekebilir

‘Kedicikler’e o ilaçları kimin yazdığı ortaya çıktı!

‘Kedicikler’ olarak bilinen kadınlara, yeşil reçeteli sakinleştirici ilaçları Adnan Oktar’ın doktor müridi Muhammet Cihat Gündoğdu’nun ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir