Anayasa değişikliği teklifi görüşmelerine başlandı

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişiklik teklifinin 1. turunda birinci maddenin görüşmelerine başlandı.

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişiklik teklifinin 1. turunda birinci maddenin görüşmelerine başlandı.

Teklifin birinci maddesi üzerinde ilk sözü, Anayasa Komisyonu adına Komisyon Başkanvekili ve AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek aldı.

Birinci maddenin görüşmesi öncesinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Genel Kurul Salonuna geldi.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin birinci maddesine göre, Anayasa’nın “yargı yetkisi” başlığında değişikliğe gidilecek.

Buna göre, yargı yetkisinin, Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılacağına dair hüküm, “bağımsız ve tarafsız” mahkemelerce kullanılacağı şeklinde değişecek.

“Gizli oylama kuralına uyulsun”

Öte yandan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, görüşmeler öncesinde yerinden söz alarak teklifin maddelerine geçilmesine ilişkin oylamada “gizli oylama” kuralına uyulmadığını savundu.

Bir milletvekilinin oyunu belli ettiği bir fotoğrafın bugün birçok basın organında yer aldığını ifade eden ve fotoğrafı milletvekillerine gösteren Altay, bunun parlamentonun itibarı açısından incitici bir durum olduğunu söyledi.

Altay, gizli oylamaya ilişkin anlayışın ortaya konulması için partilerin grup başkanlarına söz verilmesini talep etti.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın da çalışmaların İçtüzük’e göre yapıldığını, gizli oylamanın da bunun bir gereği olduğunu vurgulayarak, tüm milletvekillerinin bu kurallara uymaya özen göstermesini istedi.

Ankara Valiliğinin kararı

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de yerinden söz alarak teklifin referanduma gitmesinin söz konusu olabileceğini hatırlatarak, Ankara Valiliğinin aldığı 30 gün boyunca açık alanlarda toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasını yasaklayan kararına işaret etti.

Bu kararın gerekçesinde terör eylemlerine karşı önlemin yer aldığını belirten Gök, böyle bir durum söz konusuysa nasıl bir referandum sürecine gidileceğini sordu, hükümetten açıklama yapmasını istedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, söz alarak Ankara Valisinin aldığı kararın terörle mücadele kapsamında olduğunu, referanduma gidilmesi halinde muhalefetin kampanyasını en sağlıklı şekilde yapma koşullarının sağlanacağını belirtti.

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de yerinden söz alarak, demokrasilerde gösteri ve toplantı yürüyüşlerinin bir hak olduğunu vurgulayarak, yasakçı mantıklarla bir yere varılamayacağını söyledi.

“Değişiklik önemli bir açığı giderecek”

TBMM Genel Kurulunda anayasa değişiklik teklifinin 1. turunda birinci madde üzerindeki görüşmeler yapılıyor. Başbakan Binali Yıldırım, birinci maddenin görüşmeleri sırasında Genel Kurula geldi.

Anayasa Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, birinci madde üzerinde komisyon adına söz aldı.

Petek, yargının tarafsızlığının bağımsızlık kadar önemli olduğuna işaret ederek, anayasada buna ilişkin bir düzenlemenin yer almasının gerekliliğini vurguladı.

Hakimlerin hiçbir davaya ön yargı ile bakmamasının, insana sadece insan olduğu için değer vererek, doğuştan gelen hakların hukuk içinde korunmasına göre hareket etmesine değinen Petek, değişikliğin önemli bir açığı gidereceğini belirtti.

“Yenikapı ruhu çok sürmedi”

HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan da birinci madde üzerinde grubu adına yaptığı konuşmada, cumhuriyetin büyüklüklerinden birinin sıradan Anadolu çocuklarının cumhurbaşkanı, başbakan olmasına imkan vermesi olduğunu kaydetti.

Anayasa değişikliklerinin çok hassas ele alınması ve dikkatle yapılması gerektiğini vurgulayan Doğan, “Getirilecek her anayasa değişikliğinde hassasiyet gösterilecek konu, bu cumhuriyetin daha derinleştirilmesi konusudur. Umarım Sayın Binali Yıldırım son başbakan olmaz.” ifadelerini kullandı.

Partisinin 7 Haziran seçimlerinden sonra zulme ve siyasi saldırılara uğradığını ileri süren Doğan, “HDP’yi dışladınız, üç siyasi partiyle Türkiye’deki birlik ve beraberliği tesis etme inancıyla Yenikapı ruhuna gittiniz. Yenikapı ruhu çok sürmedi. Çok sürmemesindeki gerçek şuydu, Yenikapı ruhu Türkiye’nin tümünü kucaklayan bir anlayış değildi. Kalabalıkların fazla olması onun içeriğinin Türkiye’yi kapsadığı anlamına gelmez.” diye konuştu.

Merkez medyanın HDP’ye yönelik bir ambargo uyguladığını da iddia eden Doğan, maksatlı şekilde terörle yan yana gösterilmeye çalışıldıklarını ifade etti.

“Milletimizin ağrıyan başına şifa olalım istiyoruz”

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı da grubu adına yaptığı konuşmasında, Türkiye’nin beka düzeyinde risk ve tehditlerle karşı karşıya bulunduğunu bildirdi.

Türk milletinin bağımsızlığını ve kardeşliğini bozmaya çalışanlara yönelik kararlı mücadalesine sürdüreceğini belirten Kalaycı, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin beka mücadelesi verdiği bu günlerde ülke yönetiminin, yasalara ve anayasaya uygun olmaması geleceğimiz açısından çok mahsurlu, çok tehlikelidir. MHP olarak hükümet sistemi üzerindeki tartışmaların son bulmasını, fiili durumun sonlandırılarak devlet ve toplum hayatını tesiri altına alan hukuksuzluğun ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Milletimizin ağrıyan başına şifa olalım istiyoruz. Ve yaklaşan tehlikeleri hissedip, şimdiden öngörüyoruz. 15 Temmuz’dan sonra bambaşka bir Türkiye vardır. Ağa girdikten sonra aklı başına gelen balık gibi olmayalım. İş işten geçtikten sonra ah vah etmeyelim. Bugünden Türkiye’nin önünü açalım.”

Başbakan Yıldırım milletvekili sıralarında

Kalaycı’nın ardından CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan grubu adına söz aldı.

Tezcan’ın konuşması sırasında AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım da Genel Kurul Salonu’na geldi. Tezcan, Başbakan Yıldırım’ı “Hoşgeldiniz Sayın Başbakan” diyerek, karşıladı.

Başbakan Yıldırım, kendisine ayrılan bölüm yerine, arka sıralarda yer alan milletvekilleriyle oturdu.

Teklifin birinci maddesi üzerindeki görüşmeler devam ediyor.

İlginizi Çekebilir

İstanbul’un yeni milletvekilleri

27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi‘nin kesin olmayan sonuçları belli oldu. Kesin olmayan sonuçlara göre AK ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir