CHP’de kurultay çanları çalıyor!

Her seçimin ardından olduğu gibi CHP’de yine olağanüstü kurultay tamtamları çalıyor. CHP’de 24 Haziran seçimlerinden sonra yaşanan olağanüstü kurultay tartışmaları, parti içi muhalefetin delege hesabı üzerinde yoğunlaştı. Kurultay için imzalar toplanmaya başlarken, gereken imza sayısına ulaşılması durumunda Kemal Kılıçdaroğlu dönemi sona erebilir.

CHP’de 24 Haziran seçimlerinden sonra yaşanan olağanüstü kurultay tartışmaları, parti içi muhalefeti delege hesabı üzerinde yoğunlaştırdı. Bir süredir kurultay talebine destek vereceklerine dair delegelerden “taahhütname” alan parti içi muhalefet, olağanüstü seçimli kurultayı resmen toplamak için harekete geçti. Muharrem İnce’ye yakın isimlerden CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ve beraberindeki bazı partili kurultay delegelerinin açıklamasıyla başlayan süreçte delegelerden noter tasdikli imza toplanıyor.

DELEGELER YAKIN MARKAJDA

Bir önceki kurultaya göre CHP’nin toplam bin 266 delegesini yakın markaja alan muhalefet cephesi, delegeleri “değişime” ikna etmeye çalışıyor. “Değişim ve dönüşüm kurultayı” adı verilen olağanüstü kurultayın toplanması için şu ana kadar 450’nin üzerinde delegenin imza verdiği ileri sürülüyor. Genel merkezin “gündemimizde olağanüstü kurultay yok” açıklamalarını yaptığı CHP’de seçimli olağanüstü kurultayın toplanması için yaklaşık 630 delegenin imzası gerekiyor.

GENEL MERKEZ DE TAKİPTE

Ankara’daki ofisinde çalışmalarını sürdüren İnce’nin, süreci yakından takip ettiği belirtildi. İnce’nin yakın ekibi, olağanüstü kurultay talebine delegelerin büyük bir çoğunluğunun destek verdiğini, gerekli imzaların kısa sürede toplanacağını, en az 700 imzayla kurultaya gidileceğini iddia ediyor. Parti yönetimi ise İnce’nin kurultay için yeterli sayıya ulaşmasına zor gözüyle bakıyor. Kurultay delegelerinin, “yerel seçimlerin yaklaştığı bir süreçte değişime sıcak bakmadığını” savunan CHP yönetimi, parti içi muhalefetin hamlelerini yakından izleyerek delegelerin nabzını tutuyor.

15 GÜNLÜK SÜRE BULUNUYOR

Parti tüzüğüne göre, önceki gün resmen başlayan imza toplama sürecinin 15 gün içinde sona ermesi gerekiyor. Bu süreçte, İnce’nin ekibinin partiyi seçimli olağanüstü kurultaya götürmek için 630 civarında delegenin imzasına ihtiyacı bulunuyor. İmzaların toplanması durumunda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun partiyi en geç 45 gün içinde olağanüstü kurultaya götürmesi gerekiyor.

İNCE KURULTAYDA 447 OY ALMIŞTI

CHP’nin 3-4 Şubat 2018’de yapılan 36. Olağan Kurultayı’nda Kemal Kılıçdaroğlu 790 oy alarak Genel Başkanlığa yeniden seçilmişti. Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıkan Muharrem İnce ise 447 oyda kalmıştı. İnce’nin genel başkanlığa aday olmak için topladığı 165 delege imzasının içinde mükerrerlerin bulunduğu gerekçesiyle tartışmaların yaşandığı kurultayda, İnce’nin adaylığının düşürülmesi gündeme gelmişti. Kurultay Divanının yaptığı incelemede İnce’nin topladığı imza sayısının 115 olarak açıklanması üzerine devreye giren Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’nin genel başkanlığa aday olmasının önünü açmıştı.

İNCE’DEN GENÇLERE ÇAĞRI

CHP’de olağanüstü kurultay için süreç devam ederken, parti içi muhalefetin Genel Başkan adayı Muharrem İnce ise Twitter hesabından gençlere ve öğrencilere seslendi. İnce, “Şimdi bir çiçeği, bir meyveyi büyütür gibi yine emek emek daha uzun soluklu bir maratona birlikte hazırlanma zamanı. Daha önce de söylediğim gibi ‘Zafer, hazırlanmaktır.’ Ülkemizin her karış toprağında tüm insanlarımızı kapsayan, kimsenin kendisini öteki hissetmeyeceği bir hazırlık sürecinin başındayız. Bu sürecin nedeni ve kaynağı yine siz gençler olacaksınız. Gösterdiğiniz gayrete, verdiğiniz emeğe ve desteğe sonsuz saygı duyuyorum. Türkiye hepimizin Türkiye’si oluncaya dek, inancımızdan, amacımızdan, hedeflerimizden vazgeçmeyeceğim. Aşılacak engellerimiz, birlikte yaşayacağımız mutlu günlerimiz var. Hepinizin gözlerinden öperim.” ifadelerini kullandı. (AA)

 

İlginizi Çekebilir

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal yemin etti

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, TBMM Genel Kurulunda yemin etti. CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir