Erdoğan: Sokakta aranan adaletin adı intikamdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sokakta aranan adaletin adı intikamdır. Onun sonu da vandallıktır. Adaletin aranacağı meşru zeminler bellidir.” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Onlar FETÖ‘cülerin avukatlığına soyunabilir, PKK‘lıları, YPG‘lileri destekleyebilir, onlar DHKP-C‘lilerle, marjinal sol örgütlerle kol kola girebilir, onlar ülkesine ve milletine ihanet etmiş herkesi kucaklayabilir ama biz bunların hiçbirini yapmadık, yapmayacağız. Çünkü bizim milletimize sözümüz var. Biz milletimize, Türkiye’de tek bir terörist kalmayana kadar mücadele edeceğimizin sözünü verdik.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti genel merkezinde düzenlenen ve AK Parti Sosyal Politikalar Başkanlığınca hazırlanan, “15 Temmuz Milli İrade Zaferi’nin Analizi Kitabı”nın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, kitabın hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Varlıklarını ortaya koyarak 15 Temmuz milli irade zaferinin kazanılmasını sağlayan şehitlere ve gazilere ithaf edilen kitabın, bu alanda yapılacak çalışmalara örnek olacağına inandığını belirten Erdoğan, araştırma sonuçları yanında Türkiye’deki darbelerin tarihçesinden, 15 Temmuz’un saat saat seyrine, şehitlerin isim, resim ve kısa bilgilerine kadar oldukça kapsamlı çalışma yapıldığını ifade etti.

Şehit yakınları ve gazilerle yüz yüze görüşülerek hazırlanan kitabın, 15 Temmuz zaferini kimlerin, hangi saiklerle kazandığını ortaya koyması bakımından gerçekten önemli olduğunu anlatan Erdoğan, araştırmanın gerçekleştirilmesinde, raporunun hazırlanmasında, kitap haline getirilmesinde emeği geçenleri tebrik etti.

Şehit yakınları ve gazilere şükran duygularını ileten Erdoğan, “Ülkemizi böyle bir felaketin eşiğine getirenleri Rabbim’in ‘kahhar’ sıfatıyla kahretmesini niyaz ediyorum. Türkiye, bu musibetin de üstesinden gelecektir. Bugünkü Türkiye’yi, nasıl ecdadımızın tarihe altın harflerle yazılan kahramanlıklarına borçluysak 15 Temmuz’un da gelecek nesiller için işte böyle bir anlam ifade edeceğine inanıyorum.” diye konuştu.

“İnancımıza göre şehitler ölmez. Bize düşen şehitlerimizin aziz hatıralarını yaşatmaktır.” diyen Erdoğan, bu amaçla İstanbul ve Ankara’da darbe direnişinin sembolleri haline gelen mekanlarda anıtlar inşa edildiğini bildirdi.

Erdoğan, “İstanbul’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu yakasında, Ankara’da ise Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin hemen önünde yapılan bu anıtların açılışlarını, darbe girişiminin yıl dönümü gecesi yapacağız. Tabii ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin önünde yine böyle bir anıtı yapıp, onu da inşa edeceğiz.” dedi.

Başka bir anıtın da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Marmaris’te inşa edileceğini aktaran Erdoğan, şunları söyledi:

“15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece yapacağımız bu açılışlara tüm milletimizi davet ediyoruz. İlk açılış törenini inşallah 23.15’te, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu yakası çıkışındaki dev alanda gerçekleştireceğiz. İkincisini ise 16 Temmuz sabah namazını müteakiben bu defa Külliye’nin karşısında inşa edilen, oradaki anıtın olduğu bölgede yapacağız.” .

CHP’nin yürüyüşü

Darbe girişiminin ardından 15 Temmuz’un “Demokrasi ve Milli Birlik Günü” olarak ilan edilerek, milli anma günleri arasına alındığını hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Malazgirt Zaferi gibi, İstanbul’un fethi, Çanakkale, 30 Ağustos Zaferi gibi Selçuklu’nun, Osmanlı’nın ve Cumhuriyet’imizin kuruluşu gibi 15 Temmuz da milli tarihimizin sembollerinden biri olmuştur. Maalesef aradan geçen bir yıla rağmen hala 15 Temmuz’un anlamını kavrayamamış olan gafiller bulunduğunu biliyoruz. Bu gafillerin başında da ana muhalefet partisinin tepesindeki zat geliyor. Ankara’dan İstanbul’a kadar yürüyen bu kişi, derdinin ne olduğunu Maltepe Meydanı’nda yaptığı miting konuşmasında açık ve net ifşa etti. Kendisi yaptığı eyleme ‘Adalet Yürüyüşü’ adını vermişti. Olsa olsa ‘sözde adalet yürüyüşü’ olabilir ama talepleriyle bu kavramı ne kadar yanlış anladığını göstermiş oldu.”

“Bunlar ağaca su değil, dikene su veriyor”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözlerini duyunca aklına Mevlana Hazretleri’nin “adalet” tanımı geldiğine değinen Erdoğan, “Mevlana Hazretleri, ‘ağaca su vermeyi adalet, dikene su vermeyi zulüm’ olarak tanımlıyor. Bunlar ağaca su değil, dikene su veriyor. Darbecileri ve teröristleri savunan CHP Genel Başkanı, bizden dikenlere su vermemizi talep ediyor. Biz asla böyle bir zulüm yoluna başvuramayız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“(Hasta) dediler, ‘Durumu çok kötü’ dediler ve cezaevinden çıkmasını istedikleri Mardin Belediye Başkanı, baktık ki bayağı yürüyebiliyor. Hani bu hastaydı? Nasıl hasta bunlar? Arkasında PKK terör örgütünün olduğu bu kişilerle beraber nasıl oluyor da omuz omuza yürüyebiliyorsunuz? Bunlar değil mi, bizim bu kardeşlerimizin katilleri olanlar? Bu şehitlerimizin failleri bunlar değil mi? Aksi takdirde şehitlerimizin huzurunda bizim boynumuz bükük kalır, gazilerimizin karşısına çıkacak yüzümüz olmaz. Onlar FETÖ’cülerin avukatlığına soyunabilir, PKK’lıları, YPG’lileri destekleyebilir, DHKP-C’lilerle marjinal sol örgütlerle kol kola girebilir, onlar ülkesine ve milletine ihanet etmiş herkesi kucaklayabilir ama biz bunların hiçbirini yapmadık, yapmayacağız. Çünkü bizim milletimize sözümüz var. Biz milletimize, Türkiye’de tek bir terörist kalmayana kadar mücadele edeceğimizin sözünü verdik.”

Erdoğan, “Biz elinde silahı olan her teröristi imha edeceğimize kasem ettik, yemin ettik. Teröristleri destekleyen herkesi, yaptığına pişman edeceğimize ahdettik. Şayet ana muhalefetin başındaki zat, 15 Temmuz günü İstanbul’da köşe bucak saklanmak yerine, darbecilerin karşısına dikilmiş olsaydı, belki bu yürüyüşe başka gözle bakabilirdik.” değerlendirmesinde bulundu.

‘Korkaklardan, ödleklerden bir şey olmaz’

“Sokaksa sokak diyerek kendi aklınca milleti ve devleti tehdit eden bu kişi böyle bir yanlışlığa sapması halinde asıl kendisinin sokağa çıkamaz hale geleceğini iyi bilmelidir. Açık konuşuyorum, böyle bir yola mı tevessül edeceksin, sokağa çıkamaz hale gelirsin. Korkaklardan, ödleklerden bir şey olmaz bu böyle bilinmelidir.” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Sokakta aranan adaletin adı intikamdır. Onun sonu da vandallıktır. Adaletin aranacağı meşru zeminler bellidir. Meclis’i çalıştırmamak için her yola başvuranlar, şimdi çıkmış ‘Meclis devre dışı bırakıldı’ diye uğraşıyorlar. Bunun için de ağlamaya başladılar. Anayasa Mahkemesinden kürsü hakimlerine, savcılara kadar hukuk sisteminin tüm mensuplarına hakaret edenler, ‘adalet’ diye yeri göğü inletiyor. Adalete giden tüm yolları tıkamayı maharet sananlar siz değil misiniz?

Teröristler için 450 kilometre yol yürüyenler, acaba onların şehit ettiği masumlar ve güvenlik görevlilerimiz için 4,5 dakikalarını ayırıp bir Fatiha veya bir Yasin okumuşlar mı?”

‘CHP Genel Başkanı’nın yaptıkları da söyledikleri de saygısızlık’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “CHP Genel Başkanı’nın yaptıkları da söyledikleri de, şahsımı ve temsil ettiğim Cumhurbaşkanlığı kurumunu bir kenara bırakarak söylüyorum, şehitlerimize ve geride bıraktıkları emanetlerine, gazilerimize, 15 Temmuz’da canı pahasına sokaklara, meydanlara çıkan milyonlara, gazi Meclisimize, yargıya, hükümete saygısızlıktır.” dedi.

Erdoğan, “Çıkmışlar utanmadan, arlanmadan yüzleri kızarmadan yaptıkları yürüyüşü, 15 Temmuz kıyamı ile mukayese etmeye kalkıyorlar, yazıklar olsun size.” ifadesini kullandı.

İlginizi Çekebilir

İstanbul’un yeni milletvekilleri

27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi‘nin kesin olmayan sonuçları belli oldu. Kesin olmayan sonuçlara göre AK ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir