Türkiye ekonomisi çok sağlam temellere dayanıyor

Başbakan Yıldırım, “Vatandaşlarımız şunu bilsin, Türkiye ekonomisi çok sağlam temellere dayanıyor, bankacılık sisteminin temelleri sağlam.” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, ATV-A Haber ortak canlı yayınında katıldığı programda soruları yanıtladı.

Seçim bölgesi İzmir’de yürüttüğü kampanyaya ilişkin soru üzerine Yıldırım, Türkiye genelinde yoğun programı olduğunu, 39 ile giderek mitingler yaptığı söyledi.

“İzmir seçmeninin bir kısmı ideolojik duruş gösteriyor”

Başbakan Yıldırım, İzmir’in eski Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’dan sonra yerel yönetiminin ağırlıklı olarak CHP’ye geçtiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

“O gün bugün İzmir seçmeninin bir kısmı biraz ideolojik duruş gösteriyor. Tabii bunun altyapısını hazırlayan oradaki yerel yönetimler. Şöyle bir şey var, ‘İzmir, Cumhuriyetin kalesi, İzmir laikliğin kalesi, onun için bizim İzmir’i korumamız lazım.’ İzmirlilerin sanki İstiklal Savaşı’ndaki görevleri devam ediyor gibi motivasyon vermeye çalışıyorlar ama bu artık eskisi kadar iş görmüyor. Her seçim öncesi Atatürk’ün İzmir hakkında söylediği sözler, posterleri bütün bilboardlara verilir, ‘İzmir’e sahip çıkın, İzmir’i AKP’ye kaptırmayalım.’ gibi sözler hep gördük ancak biz, İzmir’de AK Parti olarak oyumuzu her seçimde artırdık. Yüzde 17 ile başladık, yüzde 37’ye kadar çıktık. Ben İzmir’de durumu çok iyi görüyorum.

“Çok anlamlı ve manidar”

Yıldırım, ekonomi üzerindeki manipülasyonlar hatırlatılarak, “Ekonomide nereden, kimlerden kaynaklanan, nasıl bir operasyonla karşı karşıyayız? 24 Haziran’dan sonra bu ve benzeri olaylarla bir daha karşılaşmamak için sistemde ne tarz değişiklikler yapmayı düşünüyorsunuz?” sorusunu da yanıtladı.

Özellikle seçim tarihinin belli olmasından sonra Türkiye ekonomisi üzerinde değerlendirme yapanların aşırı gayret içinde girdiklerini dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu:

“Bu çok anlamlı ve manidar. Değerlendirme kuruluşlarının hiç gündeminde olmadığı halde arka arkaya çıktılar, Türkiye’yi izlemeye aldılar. Sanki seçime onlar girecek. Yetmedi, arkasından ‘Bankaların notunu düşürdük.’ dediler, finans piyasalarında birtakım kafa karışıklıklarına sebep oldular. Yani bunlar normal şeyler değil. Niye yapılmaya çalışılıyor? Türkiye’yi, iktidarı açık darbeyle alaşağı edemediler. Terör örgütlerini, proje örgütlerini organize ederek, vesayet girişimleriyle, yargı darbesiyle Türkiye’yi dize getiremediler. Son olarak ‘Bir ekonomi üzerinden gidelim.’ diye karar verdiler ama o da iş görmedi, orada da başarılı olamadılar. Çünkü biz hızlı şekilde tedbirlerimizi aldık ve ekonomi üzerinde oluşturulmaya çalışılan algıyı olumsuzdan olumluya çevirdik.”

“Vatandaş doğrudan adını koydu”

Binali Yıldırım, vatandaşların ekonomi üzerinde oynanan oyunların farkında olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bir de tabii en güzeli, vatandaşımız bunun farkına vardı. Durup dururken, ortada fol yok yumurta yok birden bire ‘Türk ekonomisi çok kötüye gidiyor, dolar çıkıyor, faizler çıkıyor, ne olacak?’ gibi büyük yaygara, algı operasyonlarının vatandaş doğrudan adını koydu. Bu, ‘Türkiye’ye, Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’ye karşı bir operasyondur.’ diye adını koydu. Vatandaş bunu bizimle paylaşıyor, ‘Biz ne oluyor, ne bitiyor biliyoruz.’ diyor ama şunu da söylüyor, ‘Tamam, bunlar doğru ama sizin de elinizde araçlarınız olması lazım, buna karşı ne gerekiyorsa yapmanız lazım. Böyle ekonomimize saldırıyorlar, ediyorlar diyemezsiniz.’ Burada haklı vatandaş.”

Ekonomiye ilişkin gerekli müdahaleleri yaptıklarını belirten Yıldırım, “Ekonomiyle ilgili vatandaşlarımız şunu bilsin, Türkiye ekonomisi çok sağlam temellere dayanıyor. Bankacılık sisteminin temelleri sağlam. Türkiye’nin varlıklarıyla taahhütleri arasında bir uçurum yok.” dedi.

“İkisi birbiriyle tamamen zıt ortaya konulan tezler”

Yıldırım, Türkiye’nin 50 yıldır gündeminde olan anayasa değişikliğinin, 16 Nisan’da yüzde 51,4 ile kabul edildiğini anımsattı.

Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Muhalefet adaylarının ‘Eskiye döneceğiz.’ demesine şaşıyorum. Eskiye dönemezsiniz. Çünkü vatandaş, 16 Nisan’da bunun kararını verdi. Siz hala 16 Nisan öncesinde kalmışsınız. ‘Hayır’ blokunun aynen devam ettiğini görüyoruz. Vatandaşın iradesine bir kere önce boyun eğin, saygı gösterin. ‘Tamam 16 Nisan’da vatandaş kabul etti.’ deyin. Şimdi onun uygulaması var, yaptığımız seçim 16 Nisan kararının hayata geçirilmesi, sürecin tamamlanmasıdır.

“Bilgisi olmadan ilgisi olanlar her şeyi söylüyor”

Terörle mücadelede gelinen noktaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldırım, Kandil’in terör örgütü için çok stratejik bir yer olduğuna işaret etti. Yıldırım, Irak ile İran sınırı arasında arazi şartları itibarıyla dışarıdan ve havadan taarruzlara karşı korumalı olan Kandil’in, PKK bölücü terör örgütü için vazgeçilmez olduğunu vurguladı.

Hava harekatlarıyla zaman zaman oraların dağıtıldığını, bombalandığını ifade eden Yıldırım, terör örgütünü sıkışınca İran tarafına oradan da Irak tarafına geçtiğini belirtti.

“Kuzey Irak’ta 11 geçici üs bölgemiz var”

Hava harekatıyla buradaki terör yuvalarını dağıtmanın mümkün olmadığını dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu:

“Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı’nın benzerini Kuzey Irak alanında da yapmaya çok önceden başlamıştık. Bunun seçimle ortaya çıkmış bir iş olduğunu söylüyor bazıları. Bilmeyince her şeyi konuşursun. Bilgisi olmadan ilgisi olanlar maalesef her şeyi söylüyor. Bu operasyon, aylar önce daha seçim tarihi belli olmadan, planlanmış ve Kuzey Irak bölgesindeki önemli kritik yerlere birliklerimiz zaten konuşlanmıştı. Kuzey Irak’ta 11 geçici üs bölgemiz var. 400 kilometrekarelik alanda temizlik harekatı yapıldı, askerlerimiz faaliyetlerini sürdürüyor.”

İlginizi Çekebilir

Eylem hazırlığında olan PKK/KCK’ya büyük darbe! Tam 735 gözaltı…

Kitlesel eylem hazırlığında olan PKK/KCK terör örgütü üyeleri ve destekçilerine yönelik operasyonlarda 735 şüpheli gözaltına ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir