Anasayfa / Manşet Haberler / “Yalanlarla dünyayı kandırmayın”

“Yalanlarla dünyayı kandırmayın”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan BBC’nin ünlü Hard Talk programına katıldı. Zeinab Badawi’nin sorularını cevaplayan Erdoğan,  170 gazetecinin tutuklu olduğunu söyleyen BBC sunucusuna “Yalanlarla dünyayı kandırmayın” dedi.

Ahmet Alpan

BBC’nin ünlü Hard Talk programına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, program sunucusu Zeinab Badawi’nin sorularını cevapladı. Badawi’nin kendisine söz vermeden uzun süre konuşarak algı yönetimi yaratmak üzere tasarlandığı açıkça belli olan sorularını, daha doğrusu yorumlarını art arda sıralaması ve ısrarla Türkiye’de 170 tutuklu gazeteci olduğunu iddia etmesi üzerine Osmanlı tokadı gibi bir cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Lütfen bu yalanlarla dünyayı kandırmayalım.” dedi. Erdoğan konuşmasında “Tutuklu gazeteci olarak adlandırdıklarınız ya terör örgütleriyle olan bağlantılarından ya da ateşli silah taşımak suçlarından tutuklu aralarında vandalizm, bankamatikleri soyma suçlarından tutuklu olanlar da var. Üstelik bunlar gazetelerin çalışanlarına verdiği tanıtım kartı taşıyorlar. Sarı basın kartı sahibi bile değiller. Sarı basın kartı olan tutuklu gazeteci sayısı sadece ikidir. Defalarca söyledik. Lütfen artık bu yalanlarla dünyayı kandırmayalım.” dedi.

“AB ALMAYACAĞIZ DERSE RAHATLARIZ”

Avrupa Birliği ile ilgili açıklamalarda da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz sözümüze sadığız. Bir süre daha bekleyeceğiz. Eğer Avrupa Birliği kesin olarak derse ki biz Türkiye’yi almayacağız bu bizi rahatlatır, B planımızı, C planımızı uygulamaya koyarız. AB bizim için vazgeçilemez değildir. Türklerin çoğunluğu artık AB’yi istemiyor ve samimiyetsiz buluyor.” Diye konuştu. Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin zamanını boşa harcadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Biz sözümüze sadığız. Eğer Avrupa Birliği kesin olarak biz Türkiye’yi almayacağız derse o zaman B planımızı, C planımızı başlatırız. Avrupa Birliği bizim için vazgeçilmez değil. Türk halkının çoğunluğu artık AB’ye girmek istemiyor. Onları içten bulmuyor. Tüm bunlara rağmen AB ile bir süre daha sadık kalmaya devam edeceğiz. Bunun bize neler getireceğini göreceğiz.”

BÜYÜKADA TOPLANTISI

Büyükada’daki malum toplantıda gözaltına alınan 9 kişi ile ilgili soruları da cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan gözaltına alınan Uluslararası Af Örgütü yerel direktörünün de aralarında bulunduğu bu kişilerin silahlı terör örgütü üyeleri olduğunu da anlattı. Bilindiği gibi önlerinde Türkiye haritası açık bir şekilde planlar yaparken ele geçirilen ve aralarında iki yabancı uyruklunun da bulunduğu kişiler için gözaltı süresi savcılık talimatıyla uzatılmıştı.

“FRANSA VE ABD’YE NEDEN SORMUYORSUNUZ?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan röportaj sırasında Katar konusuna da değindi. Badawi’nin gerilimin artmasından endişe edip etmediği çerçevesindeki soruları üzerine Erdoğan, “Bakın biz Müslüman’ın Müslüman’ı öldürmesini istemiyoruz. Biz bu krizin bir parçası değiliz. Bu soruları bana soruyorsunuz. İyi hoş da neden ABD’ye, Fransa’ya sormuyorsunuz? İngiltere’ye sormuyorsunuz?” diye cevap verdi. BBC’nin özel önem verdiği bu program tüm BBC kanallarında gün boyu sürekli olarak duyurulmaya devam ediyor. Haberlerde röportajdan bölümler verilerek ilgi sıcak tutuluyor. Röportaj 14 Temmuz Cuma günü BBC World News kanalında Türkiye saati ile 5.30 10.30 16.30 ve 21.30 saatlerinde olmak üzere 4 kez tekrar edilerek yayınlanacak.

İlginizi Çekebilir

Erdoğan’ın ofisine böcek konulması davasında karar

: Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde çalışma ofislerine dinleme cihazı konulmasına ilişkin davada 10 sanığa, 7 ay ile ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir