24 Haziran hata kaldırmaz.

24 Haziran da seçime gidiyoruz. Seçim sonucunda sistem değişecek Türkiye Başkanlık sistemine geçecek. Seçilen Başkan hükümeti kuracak ve 5 sene arkasına bakmadan devam edecek. Hükümetin Mecliste güvenoyu alma gibi bir zorunluluğu yok. Onayı millet seçimle vermiş olacak. Bakanlar Meclis içinden olmayacak,  ya da olurlarsa meclis üyeliklerinden istifa edecekler. Muhtemelen Bakan olacaklar aday olmayacak. Bakanlık beklentisi olmayanlar ise meclise aday olacak. Meclis ise asli görevini yerine getirecek, gereksiz hükümet kavgalarının içinde olmayacak.

Muhalefet direkt olarak Erdoğan karşıtlığına kilitlenmiş durumda. Ülkenin geleceğine dair milletin önüne koyacakları ne bir programları ne bir projeleri var. Tek dertleri ne yaparız ederiz de Erdoğan’ı koltuğundan ederiz peşindeler. Seçimi 2. tura bıraktırıp bütün muhalif oyları Erdoğan’ın karşısındaki aday üzerinde toplamayı planlıyorlar. Hal böyle olunca ilk tur da her partinin aday gösterip, kendi oyunu alarak, Cumhur ittifakının oyunu 1 turda yüzde 50’nin altında bıraktırmak istiyorlar. Bütün umutlarını MHP den oy devşirecek olan iyi partiye bağlamışlar.  Sanki seçim ikinci tura kalsa 1.turda kendi adayına oy veren seçmenin hepsi Erdoğan’ın karşısındaki adaya oy verecek.  Benim tahminim böyle bir durum olursa Erdoğan’ın 2. turda alacağı oy yüzde 70’in üstüne çıkabilir.

Ancak yinede burada iktidara büyük iş düşüyor. Seçim hiçbir zaman garanti değildir. Seçime girilip çıkılmadan sonuç net olarak ortaya çıkmaz. Bu bakımdan özellikle AK Parti’nin hata yapmaması gerekir.

2002 den bu yana fedakârlık yapan daima millet olmuştur. Milletin beklentisi noktasında her daim sonuna kadar inandığı dava adamının yanında yer almasını bilmiştir.

Hatta gerektiğinde ölmesini de bilmiştir.

Reis’ini çevreleyen siyaset esnafının her türlü ayak oyunlarını bilmesine ve görmesine rağmen, her seçimde Reis’in hatırına fedakârlık etmekten çekinmemiştir.

Bu seçim her bakımdan önemlidir.

  1. Başkanlık sistemine geçilecektir.
  2. Yıllardır peşinden gittiği, hakkını savunduğu, lideri Recep Tayyip Erdoğan Devletinin 1. Başkanı olacaktır.
  3. Başkanlık sistemi tamamen yerine oturacak, bir daha bu ülkenin ayağını kimse tökezletemeyecektir.
  4. Millet, Devletine tamamen hâkim duruma gelecek, bir daha asla isteği dışında bir durumla karşılaşmayacaktır. 100 yıllık vesayet bu ülkeden sökülüp atılacaktır.
  5. Bu aşamada Reis’e verilen görev çok daha büyüktür. Milletin ondan isteği, etrafını en doğru şekilde oluşturmasıdır. Artık siyaset esnaflarına, çakallara, tuzluklara, bukalemunlara, riyakârlara, rantiyecilere, münafıklara bu milletin tahammülü yoktur.
  6. Her ne pahasına olursa olsun, millet bu seçimde de Başkanlığa verilen oy ayrı olacağından, yıllardır lider bildiği Recep Tayyip Erdoğan’ı Türkiye’nin 1. BAŞKANI yapacaktır.
  7. Şayet Meclis oluşumunda milletin istediği yönde aday teşekkül etmezse, mecliste oluşacak tablo Başkanlık oyu kadar güçlü olmayabilir. Ak parti seçmeni 7 Haziran seçimlerinde ne kadar bilinçli olduğunu göstermiştir. Bu bilincini 24 Haziran seçimlerinde de ziyadesi ile göstermesini bilir.
  8. Başkanlık sisteminin daha çabuk yerine oturabilmesi için, Meclis çoğunluğunun da Anayasayı değiştirebilecek durumda olması, ülkenin selameti açısından çok daha elzemdir. Bunun sağlanabilmesi ise, direkt olarak her ilde oluşacak milletvekili listelerinin milletin isteği doğrultusunda tezahür etmesi ile mümkün olabilir.
  9. Bu seçimin en önemli konusu budur. Parti organlarının bunu en iyi şekilde değerlendirmesi hatta bizim bilmediğimiz, Reis ‘in en çok güvendiği danışma meclisinin ve istihbaratın işbirliği ile oluşacak meclis aday listelerinin oluşturulması gerekir.
  10. İnşallah 24 Haziran seçimleri ülkemiz için çok daha hayırlı olacaktır.

 

Selam, sevgi ve dua ile…

 

 

İlginizi Çekebilir

Kim o 3 kuruşluk gazeteciler Yüksel Baysal-1

Katılıyorum sana Yüksel Baysal. Üç kuruş reklam alamadığı için CHP’li Mudanya Belediye Başkan Adayı Hayri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir