Son Haberler

3P Politikası

 

Yerel yönetimler, merkezi hükümetin politikaları açısından, tabanına dokunan el olarak kabul edilebilir. Daha sonraki dönemlerde, yerel yönetimlerin yani belediyelerin, dokunan el olarak, dokunuş biçimi, seçmenin tavrının belirlenmesi bakımından oldukça önem arz ediyor. Bu sebepledir ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan; ülkemizin geleceği ve yeni sistemin meşruiyeti açısından,  2019 seçimlerine verdiği önemi göstermesi bakımından, dikkatlerini belediyeler üzerine yoğunlaştırmıştır.

Ankara ve Balıkesir’i bilmem ama Bursa’daki belediye hizmetlerini takip ettiğimiz kadarıyla, Belki İnegöl’ün dışında tutmak gerekir, ciddi sıkıntıların olduğunu yakınen biliyor, duyuyor ve görüyorduk.

Başkanlık koltuğuna oturanlar, belki de şöyle demek daha doğru olur; bir koltuğa oturanlar, bütün kerametin kendilerinden olduğu ve bütün adamlığını bu koltuğa borçlu oldukları vehmine kapılıyorlar. Bu düşünce de yönetişim problemlerini beraberinde getiriyor. Mesela; Büyükşehir Bürokratlarıyla konuşuyorsunuz; şimdiye kadar, başkanla idari personel bir araya gelip durum değerlendirmesi yaptıkları kaç toplantı gerçekleştirildiğine ilişkin verecekleri cevap yok. Oysa günümüz yönetim anlayışı, ‘yönetişim’ ilkesi üzerine kuruludur. Peki, böyle bir birliktelik yoksa kimin ne yaptığını, neler yaptıklarını nasıl değerlendireceksiniz? O zaman da böyle bir ucube çıkar, ortaya.

İşin bir yönü böyleyken, seçim öncesinde destek aldığın tabanını bir kenara bırakırsan, sonra selam vereceğin kimse çıkmaz demiştik. Bildiğimiz kadarıyla, teşkilat ile başkanlar arasında da ciddi iletişim problemlerinin olduğu öteden beri söylenegelmektedir.

Alinur Aktaş, böyle bir geçiş döneminde oldukça isabetli bir tercih olduğu anlaşılıyor. Makamına oturduktan sonraki ilk icraatlarına batığımızda, bunu rahatlıkla söylemek mümkün. Öncelikle kendi bürokratlarıyla bir araya gelmesi, böyle bir toplantının belediye tarihinde ilk olması, oldukça önemli ve anlamlı. Bu nedenle Başkan Aktaş, kutlanmayı fazlasıyla hak ediyor.

Toplantıda; ‘Acil Planı’ çerçevesinde alınan kararlar konuşuluyor. Burada üç nokta dikkat çekici: ’Para, personel ve proje yönetimi’

Alinur Aktaş konuya dikkat çekiyor. Belediyeciliğin ‘3 P’ ile ifade edildiğini ve para yönetimi, personel yönetimi ve proje yönetimi olarak bilinen bu ifadelerin birbirleriyle yakın ilişki içerisinde olduğunu vurgulayan Başkan Aktaş; “Projeler personeller marifetiyle takip ediliyor. Tüm bunlar ise parayla finanse ediliyor. Bu üçünün arasındaki ilişkiyi doğru kurmazsanız, sağlıklı neticeler ortaya çıkmıyor. İnşallah brifingler tamamlandığında alacağımız tedbirler, yapacağımız çalışmalar tam anlamıyla ortaya çıkacak ve bunu kamuoyuyla detaylı bir şekilde paylaşacağız. Buradan Bursalı vatandaşlarımızın yüzlerini güldürecek, hayatlarını kolaylaştıracak çalışmalara imza atacağımızı duyuruyorum” şeklindeki açıklamaları, işte iş bu, dedirtecek cinsten olumlu gelişmeler.

Aktaş’ın bu toplantısını şöyle de okumak mümkün; mahalle arkadaşlığı, yol arkadaşlığı, ticaret arkadaşlığının öneminin farkına varılmıştır. Biz de şunu ekleyelim; yönetişim arkadaşlığı. Yönetişimde görev alan arkadaşlar daha da önemlidir. Hele hele bu, yerel yönetimler olursa.

Yeni başkan Alinur Aktaş’ın ilk icraatının su fiyatlarını düşürecek olması, tabana dokunan bir el olarak, oldukça önemli bir giriş yaptığını söylemek mümkün. Çünkü; ‘hasılı sudan ibaret’ olan bir şehirde, en pahalı su kullanımı, oldukça dikkat çekici. Ulaşım, aynı şekilde kamunun genelini ilgilendirdiği gibi, bir üniversite şehri olan Bursa, bu açıdan da sıkıntılı bir görünüm arz ettiğine herkes tanık olmaktadır.

Bu sorunlara çare bulunması gerekiyordu. İlk icraatlar olarak, geniş kitleleri ilgilendiren böyle önemli konuları gündemine almış olması bile, 2019 seçimlerindeki ümitleri yeniden artırmaktadır.

Bu anlamda; Başkan Aktaş’ı tebrik ederken, yeni görevinde başarılar dileriz.

 

 

İlginizi Çekebilir

Yanlış eğitim travma yaratır

Ailelerin çocukları için seçtiği geliştirici ders desteklerinden biri olan “yaratıcı drama”, son yıllarda fırsatçılar için ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir