Acillere bir el atmak lazım…

Hepimizin zaman zaman gece acillere gitmemiz gerekebiliyor. Acil servislere yolunuz düştüğünde de canınızla mı uğraşacaksınız yoksa orada yaşananlarla mı mücadele edeceksiniz bilemiyorsunuz. Acil Servis’e gecenin bir vakti koşmanızın çok önemli bir nedeni var. Ya kendiniz, ya çocuğunuz ya da bir arkadaşınız, komşunuzu götürüyorsunuz. Büyük bir endişe ve tedirginlikle acil servise yöneliyorsunuz. Bunu hepimiz zaman zaman yaşıyoruz.

Ancak acil servislerin yoğunluğu o an yaşadığınız ağrı, sızı ve endişenize yenilerini ekliyor. Canınız burnunuzdayken saatlerce sıranın gelmesini beklemek gerçekten insanları çileden çıkarıyor. Sık sık tartışmalar yaşanıyor. Bağrışmalar, tepki vermeler ve zaman zamanda azarlanan hastalar.

Evet, acil servislerde çalışan insanların dünyanın en güç işlerinden birini yaptıklarını hepimiz kabul ederiz. Ancak her ne olursa olsun Acil Servislere insanların canı burnunda geldikleri unutulmamalı. Acil servis personeli de doktorlar dahil vatandaş için orada olduklarını bilmeli ve ona göre hareket etmeliler.

Ancak maalesef zaman zaman yaşanan vurdumduymazlık, uzayan kuyruklar, gelmeyen sıralar, ilgisizlik vatandaşı çileden çıkarıyor. Sağlık Bakanlığı ve sağlık Müdürlüğü’nün acil servislere daha fazla önem verip personel ve hekim sayısını artırması, burada hizmet veren doktor ve personelin de vatandaşa gerektiği gibi davranması gerekiyor. Vatandaşın buralarda horlanması, saatlerce sıra beklemesi, ilgisizlik ve azarla karşılaşması doğru değil. Birilerinin acillere acil müdahale etmesi şart. Bizden söylemesi….

İlginizi Çekebilir

Evinin hanımı, işinin kadını olmak;

Ta 90’lı yıllarda henüz bir şeyin farkında olmayan bir çocuk olarak bile hatırlıyorum, çalışan kadın ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir