Alo Zabıta çağırsak her şeye bakar mı?

Son zamanlarda gerek sosyal medyada gerek yazılı ve görsel basında dile getirilen ‘Arayın zabıtayı gelsin’ algısı oluştuğunu gözlemlemekteyiz. Aslında zabıta ne yapar veya ne yapamaz, kanunlarda ve yönetmeliklerde çok açık olarak yazılıdır. Örneğin 5326 Sayılı Kabahatler Kanununa göre; işgaliye, seyyar satıcılık, gürültü, dilencilik vb. gibi konularında mevcut o anki durumdan men etme ve cezai işlem yapma yetkisi mevcuttur. Ama bu şu demek de değildir; bu kabahatleri bir daha kimsenin yapmamasını sağlamak da demek değildir. Yine 1608 Sayılı Belediye Kanununa göre Belediye Meclisi ve Encümeninin aldığı kararları uygular.

Son zamanlarda gerek sosyal medyada gerekse basında çıkan haberlere bakıldığında zabıta; marketlerde, fırınlarda, manavlarda vb. yerlerde fiyat denetimi yaptığı görülmektedir. Aslında bu tarz denetimler zabıtanın yetkisinde olmamasına rağmen zabıta sorumluluk bilinciyle denetim yapmaktadır. Aslına bakıldığında bu tarz denetim ve cezai işlem yetkisi zabıtadan aşınarak çeşitli kanunlarla  başka kurumlara devredilmiştir. Örneğin 2010/5957 Sayılı Sebze ve Meyveler İle Yeterli Arz Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile sebze ve meyve üretim ve satış sonrası denetim yetkisi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na devredilmiştir.

Yine 2011/1593 Sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu ile halk sağlığının korunması amacıyla yapılan denetimler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na devredilmiştir. Bakanlığın illerde yetkili kurumu Tarım İl Müdürlükleridir.

2015/6585 Sayılı Perakende Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile, market, manav, konfeksiyon satışı yapan tüm işletmelerin denetim ve cezai işlem yetkisi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına devredilmiştir. Bakanlığın illerdeki yetili kurumu Ticaret İl Müdürlükleridir.

1996/4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunla ile kapalı ve kamu alanlarında içilen sigara denetim yetkisi Valiliklere ve TAPDK ya devredilmiştir.

2103/6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile fiyat etiketlerinin kontrolü, ayıplı mal, hizmet satışından kaynaklanan şikayetlerin denetim ve cezai işlem yetkisi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına devredilmiştir.

Görüldüğü üzere zabıtanın denetim alanı kısıtlıdır. Ancak sayın Cumhurbaşkanımızın, “Alışılmadık, görülmedik şekilde ürünlerde fiyat farkları varsa bunları hemen belediye zabıtalarına iletin” açıklaması gerek fiyat kontrolü açısından gerek gıda ürünlerinin denetimi açısından en etkili teşkilat Zabıta Teşkilatı olduğunu ortaya koydu. Çünkü her ilde, ilçede, beldede, mahallede zabıta görev almaktadır. Herhangi bir olumsuzluk veya bu tarz şikayete en hızlı şekilde cevap verebilecek teşkilat zabıtadır.

Daha etkin ve daha verimli çalışma için; yerinde denetimin sağlıklı ve hızlı şekilde sağlanması için zabıtadan alınan yetkilerin devri ve günümüz şartlarına uygun etkili bir Zabıta Yönetmeliğinin çıkarılması kaçınılmaz olmuştur.

İlginizi Çekebilir

İnegöl’de kar yağışı sürücülere zor anlar yaşatıyor

Bursa’nın İnegöl ilçesinin yüksek kesimlerine kar ve dolu yağarken, şehir merkezinde ise soğuk ve yağmurlu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir