Son Haberler

Bakan Çelik ; Geçici Kamu İşçileri Bu Hafta Görevde !

Başbakan Erdoğan’ın takdiri ile Urfa’dan aday gösterilerek aşsa da genel seçim sürecini, Faruk Çelik Bursamız’ın iki değerli Bakanından biri…

O yeni kabinede de  yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak yerini alabildi ve de  göreve gelir gelmez  kolları sıvadı ….

Bakanlığı’nın ikinci dönemine hızlı başladı  Faruk Çelik….

İş yaşamına dair önemli düzenlemeleri ülke gündemine taşıyan ve bayramda da çalışmalarını ara vermeden sürdüren Bakan Çelik, işsizlere müjde niteliği taşıyan önemli bir haber verdi.

50 BİN İŞSİZE KAMU GÖREVİ

Toplum Yararına Çalışma Programı” adı altında yaşama geçirilecek düzenleme kamudaki en önemli sıkıntı olarak göze çarpan personel eksikliğini de çözüme kavuşturacak ..

Öyle ki  Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu’daki vatandaşlarımız öncelikli  olmak üzere 50 bin işsiz kamunun personel sorunu  yaşanan alanlarına yerleştirilecek ve 6 ay boyunca olsa da iş sorunları giderilecek.

Üzerinde yoğun çalışmalar yürütülen düzenleme ile ilgili detayları Bakan Faruk Çelik’e Sorduk ..

GEÇİCİ İŞÇİ STARTI  BU HAFTA

Adı üstünde Toplum Yararına Çalışma odaklı bir sistem kurduk. Daha önceki bakanlığım döneminde altyapısı tamamlanmış bir çalışmaydı. Şimdi uygulama zamanı ’ diyen Faruk Çelik; düzenlemenin bu hafta  start alacağını müjdeledi.

Bu vurgusu ile 50 bin işsizin hızla, vakit kaybetmeden kamudaki alanlara yerleştirileceğini de açıklamış oldu Bakan Çelik …

Sadece İŞKUR’a kayıtlı olan işsizlerin bu sisteme dahil edileceğinin altını çizen ve  6 aylık geçici görev periyodunu uzatmayı planladıklarını açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  “ Bu sistemde görevlendirilecek vatandaşlarımız toplum yararına çalıştırılacaklar ve  başta  Milli Eğitim olmak üzere kamunun birçok alanında görev alacaklar. 

Örneğin okullarda müstahdem olarak hizmet verecekler ki;eğitim kurumlarımızın öğrenim süresi 8 ay olduğu için doğal olarak geçici işçilerin görev süresi 2 ay daha uzayarak 8 aya çıkmış olacak”  değerlendirmesini yaptı.

Bakan Çelik’in verdiği yanıtlar işçilerin yerel yönetimlerde, karayollarında ve   Güneydoğu ile Doğu’nun ağaçlandırılmasına yönelik çalışmalarda görevlendirilecekleri bilgisini de kapsıyordu …

GEÇİCİ İŞÇİLERİN HAKLARI

Bu arada Faruk Çelik’in açıklamasına göre Başta 23 ilde uygulanacak sistem kapsamında geçici işçiler arasında bir yaş sınırlaması gözetilmeyecek ancak sağlıklı vatandaşlar göreve kabul görecek.  İşçiler ayrıca asgari ücret alacaklar ve tabii ki sigortalı çalışacaklar …

Yoğun talep karşısında nasıl bir seçim yapılacağı yönündeki sorumuza da Bakan “ Kura sistemini harekete geçireceğiz” ifadesi ile cevap verdi. 

BEKLEDİĞİM GÖREV DEĞİLDİ 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak yeniden görevlendirilmesi ile ilgili düşüncesini “Beklediğim bir görev değildi. Sn. Başbakanımız böyle uygun buldu. Görevimizi en iyi şekilde yerine getirmek için çalışıyoruz. Önemli gündem maddeleri ile ilgili değerlendirmelerimiz de devam ediyor.” Mesajını verdi.

İŞ VE İŞÇİ SAĞLIĞI GÜVELİĞİ KONGRESİ

Faruk Çelik telefonla yaptığımız detaylı görüşmede

11-15 Eylül 2011 tarihleri arasında  İstanbul’da Bakanlık olarak önemli ve geniş katılımlı bir organizasyon düzenleyeceklerini de kaydetti. “İş ve İşçi Sağlığı–Güvenliği Kongresi’ne Başbakan Tayyip Erdoğan başta olmak üzere yurtdışından alanında uzman 30 yabancı konuğun da katılacağını anlatan Bakan Çelik organizasyonda çalışma yaşamı ile ilgili detayların masaya yatırılacağının altını çizdi.

Görünen o ki Bakan Çelik dur durak bilmeden bayram seyran dinlemeden çabalıyor. Çalışma hayatı ve sosyal yaşamı refaha kavuşturacak projeleri bir bir ülke gündemine taşıyor. 50 bin İŞKUR’a kayıtlı işsizin geçici görevle de olsa kamuya yerleştirilmesinin ardından bakalım Faruk Çelik hangi önemli maddeyi programına alacak.

Mutlu ve bereketli bir hafta dileği ile…..

 

Yazarın tüm yazıları

İlginizi Çekebilir

Sözü dinleyip en güzeline uyanlar

Çatışma kavramıyla anlatılan / anlatılmak istenen olaylar / olgular, hemen hemen insanlık tarihinin her döneminde ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir