Bazı anlar vicdan parçalar

Suriye’nin Halep şehrinden geçtiğimiz aylarda göç eden bir aile reisinin ince düşüncesinden sizlere bahsetmek istiyorum. Bir babanın yaşadığı zorluklar ve İslam’ın bizlere emrettiği davranışlara kalemim yettiğince ele almaya çalışacağım.
Geçtiğimiz günlerde 35’li yaşlarda bir adam kapımızı çaldı. İş aradığını ve ailesinin aç olduğundan bahsetti. Bursa sanayilerinde çalışmış fakat yaptığı işin karşılığını alamadığından dertliydi. Dertlerini anlatıyordu fakat zor durumda olduğu için istediğiniz kadar çalışırım silerim süpürürüm ne iş verirseniz yaparım durumundaydı. Her işi yaparım olayı bir süre devam ettikten sonra bizlerden sadece çocuğu için süt istedi. Dilimizi tam olarak bilmediği için biraz zor anlaşıyorduk. Aramızdan bir arkadaşımızı süt ve mama almak üzere markete gönderdik. Bu arada bizlere biraz olsun Halep’ i anlatmaya başladı. Evlerinin bombalandığını, çocukları kucaklarında kaçacak yer aradıklarını ve açlıkla nasıl mücadele verdiklerini gözleri dolmuş bir şekilde anlattı. Biz bu yaşananları sadece fotoğraf karelerinde gördüğümüz için bizi pek etkilemiyor veya bir anlık vicdanımızı sızlatıyor. Bu insanların tek ümidinin Türkiye olduğu gözlerinden açıkça okunuyor. Evet, az önce anlattıklarım bir dram ama benim bu yazıda anlatmak istediğim dramın içinde bombalar, yıkılmış evler, eli silahlı teröristler olmayacak.Bir baba olacak bu yazının içinde rengi, mezhebi, ırkı göz önüne almayalım.Bir babanın evde aç bekleyen ailesine elleri boş dönmesine sebep olanlara tepkimizi gösterelim. Asıl konumuza geri gelelim. Arkadaşımız marketten elinde bir poşetle geri geldi. Baba poşeti açtı içerisinden sütü aldı ve poşeti geri verdi. Arkadaşlarla birbirimize baka kaldık ne olduğunu anlayamadık.  Sütün yanında iyi bir marka bebek maması vardı. Bizlere bir şeyler anlatmaya çalışıyordu. Bebek mamasını süt ile değiştirmemizi istedi bizden. Biz hala anlayamadık olayı, sonrasında anlatmaya başladı ve bizi bitiren nokta bu oldu. “Bana süt yeterli bebek mamasını alamam çünkü benim çocuğum daha önce bundan hiç yemedi ve bu mamadan bir daha isterse benim ona bu mamayı almaya gücüm yetmez. “ Bizler hiç böylesine ince düşündük mü? Gönül rahatlığı ile israf ederken nasılda rahattık.

Peki, İslam bizlere neler diyor. İslam dini insanların dünya ve ahirette huzur ve mutluluğunu sağlayan bir dindir. Toplumun huzur ve saadeti toplumda birlik, beraberlik, paylaşma ve yardımlaşma ile gerçekleşir. Bu nedenle İslam paylaşma ve yardımlaşmaya oldukça önem verir.Peygamber efendimiz (sav) de  komşu haklarına son derece önem verir ve bir hadisle olayı açıklar : “Komşusu açken tok yatan kimse bizden değildir.” Halep de bizim komşumuzdur. Musul da bizim komşumuzdur. Unutmamamız gereken bazı detaylar var. Örneğin, her koyun kendi bacağından asılır sözünün İslam’da yeri yoktur. Çünkü bu söz Yahudi, Hıristiyan ve onların yaşantılarına ait bir sözdür. Allah (c.c.) bir kavmi helak ederse iyi kötü ayırt etmez. Eğer bir grup insan günah işliyor ve diğer müminde onların o günahları hususunda hiç bir şey yapmıyorsa, yapmaya gücü olduğu halde uyarmıyorsa aynı o günahları işlemiş gibi olur ve ortak olur. Bu yüzden gücümüz varken Müslümanlara yardım elini uzatmalıyız. Katliamlara dur demeliyiz. Günahlara ortak olmamalıyız.

İlginizi Çekebilir

Bir kez daha #devam

24 Haziran’da yurt içinde ve yurt dışında toplam 59 milyon 369 bin 960 seçmen sandık ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir