Ben baştan uyarayım da!

Mayın ayının yaklaşmasıyla birlikte her yıl olduğu gibi bu yılda muhtemelen her köşe başı dernek, okul vs kermeslerinden geçilmeyecek. Hiçbir özelliği olmayan kuralları kaideleri olmayan bu kermeslere artık bir düzen getirilmesinin zamanı geldi de geçiyor bile.

Özellikle dernek, yurt, vakıf gibi aldıkları izinlerle günlerce açıkta yemek, döner, gözleme gibi gıda üretip satan kermesler hem kirlilik oluşturuyor hem de halk sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. Bugün yemek ve benzeri üretimler yaparak satan işyerleri çok ciddi denetlenip, ciddi yaptırımlarla yüzyüze gelirken sadece yardım istismarı ile kermeslere izin verilmesine akıl erdirmek mümkün değil.

Üstelik buralarda toplanan paraların kayıt dışı olduğu ve ne şekilde kullanıldığı da bir muamma. Çok iyi niyetli olabileceği gibi bu kaynakların çok tehlikeli yerlere aktarılması da mümkün.

Kermes illa düzenlenmesi gerekiyorsa, kontrollü alanlarda, ciddi kontrol altında ve hep birlikte yapılsa daha iyi olmaz mı? Milletin sırtında hızla kambura dönüşen dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşlarının her buldukları fırsatı ticarete dökmelerine artık bir son verilmeli.

Kamu kurumlarına, belediyelere, öğrencilere başta olmak üzere fırsat buldukları her yere çökmeye kalkan stk ve derneklere bu alanlarda da bir çeki düzen verilmeli ve istedikleri gibi ip oynatmalarına müsaade edilmemeli.

Biraz müsaade…

Senelik iznimin bir bölümünü kullanacak olmam nedeniyle 2 hafta kadar yokum. Sonrasında görüşmek üzere…

 

İlginizi Çekebilir

Kim o 3 kuruşluk gazeteciler Yüksel Baysal-1

Katılıyorum sana Yüksel Baysal. Üç kuruş reklam alamadığı için CHP’li Mudanya Belediye Başkan Adayı Hayri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir