Beş büyük bayram

Dini bayram olarak kutladığımız Ramazan ve Kurban bayramı dışında müminlerin beş önemli bayramı daha vardır.

Ramazan bayramı hakkında bir evvelki yazımda kısaca bahsetmiştim. Bu bayramda en büyük müjde Peygamberimizin ifadesi ile Allah Ramazan ayında affettiği kişilerin adedince bayram hediyesi olarak bir o kadar kişiyi daha affeder.

Onun için gönülden bayramlaşalım, kucaklaşalım, dargınlıklarımızı, kırgınlıklarımızı unutalım, fakirleri, kimsesizleri memnun etmeye çalışalım. Hastaları ziyaret edelim, mezarlıkları dolaşıp geçmişlerimize Kuran okuyalım ve dua edelim.

Bazı sapıkların ölülere Kuran okunmaz sözlerine asla itibar etmeyelim. En muteber hadis kitaplarından olan Kütüb-i Sitte’de binlerce hadiste Peygamberimiz ve onun muazzez sahabeleri ölüler için Kuran okumuş, dua yapmış ruhları şad olsun diye hayır ve hasenatta bulunmuşlardır. Cümle geçmişlerimizin ruhları şad olsun makamları cennet olsun.

Gelelim beş bayram konusuna;

1)Bir mümin bir günü hiç günah işlemeden Allah ve Resulünün rızasına uygun geçirirse o gün o müminin bayramıdır.

2)Dünya fanidir bir mümin ömrünü tamamlayıp masasını, kesesini, servetini, makam ve mevkiini bırakıp ebedi aleme yolcu olurken cennet ve Cemalullah’i seyrederek kamil bir imanla ruhunu teslim etmesi o gün o müminin bayramıdır. Zira imansız gidenin ebedi alemde elinden tutan olmaz yüzüne bakan olmaz. Allah’ın merhamet sıfatından zerre istifadesi olamaz. Peygamberimiz mümin cennetteki yerini görmeden kafir de cehennemdeki yerini görmeden Azrail ruhunu kabzetmez buyurmuştur. Ne mutlu Cenabı Hakkın cemalini seyrederek yolcu olanlara, vay haline bu nimetten mahrum kalanlara.

3)Peygamberimiz kabir ya cennet bahçelerinden bir bahçedir veya cehennem çukurlarından bir çukurdur buyurmuştur. Kişi kabre konulduğunda cennetin nimetleri ile süslenmiş ve kabirde Allah’ın dostları karşılayıp Allah’ın selamını tebliğ ettiği gün o müminin büyük bayramıdır. Geriye kalan yakınları ağlarlar fakat o mümin hayatından çok memnundur.

4) Cenabı Hak Kuran’da ağır bir gün, müddet olarak 50 bin yıl olarak ifade ettiği mahşer günü insanlar sıkıntı içinde kıvranırken Peygamberimizin ‘’Livaul Hamd ‘’ ismindeki sancağı altında huzur içerisinde oturdukları gün müminin bayramıdır. Zira onlar için artık ne korku nede mahzuniyet vardır.

5)Mümin cennette bütün nimetler içerisinde iken bir de Cemali İlahiyeyi müşade ettiğinde müminin bayramıdır.

Allah bu büyük bayramları tüm Müslüman kardeşlerimize nasip ve müyesser eylesin. Şunu hiç unutmamak lazımdır ki, bu beş büyük bayramda dünya hayatımızda hazırlanır. Peygamberimiz dünya ahiretin ziraat tarlasıdır buyurmuştur. Burada ne ekersen orada onu biçersin, sonra pişmanlık fayda vermez.

Burada daha evvel de verdiğim bir ayeti Celile’nin mealini hatırlatmak isterim. Cenabı Hak buyuruyor ki; “Cehennem ehli orada şöyle bağrışırlar Ey Rabbimiz bizi bir daha dünyaya çıkar yapmış olduğumuzdan bambaşka iyi amellerde bulunacağız. Buna verilen cevap ise size iyice düşünebileceğiniz kadar ömür vermedik mi? Ayrıca size Peygamber de gelmişti şimdi tadın cehennem azabını artık zalimler için hiçbir yardım yoktur.” (Fatır,37)

Zira dünya pazarı bir kez kurulur bir daha kurulmaz. Allah bu hale düşmekten cümlemizi korusun. Selam Hakka tabi olanlara…

İlginizi Çekebilir

Kamu mumlarını yakmak helal, sigara haram mı?

Hz. Ömer, kamu işleriyle meşgul olduğu makamında kendisini ziyarete gelen misafiriyle kısa ama ibretlik diyaloğunu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir