Bozuk plak sendromu

Tıp literatürüne yeni bir kavram getirmeye mezun değilim. Bu nedenle yazının başlığını bir hiciv olarak kabul edin. Ben de böylelikle bunlarla rahat rahat dalgamı geçeyim. Bakarsınız bu arada bir bilim adamının (Pardon bilim insanı mı olacaktı? Ne yani bilimle uğraşan adam olmaz demeye mi getiriyorlar?) dikkatini çeker de böylece yeni bir hastalık keşfedilir ve biz de tarihte yer alırız…

Bu kadar geyik yeter. Gelelim esas konumuza.

Bu muhalif tayfa, özellikle de CHP geçmişe pek bir takılıyor. Onlar için dünya gelişmiyor, kavramlar, uygulamalar değişmiyor. İşlerine geldiği sürece elbet… Şu sıralar da “devletçilik” muhabbetine takılmışlar. Bir hatırlatma olsun diye yazıyorum. Devletçilik şöyle tarif ediliyor;

“Devletin ekonomiyi veya sosyal hayatı ya da her ikisini de belirli bir dereceye kadar kontrol etmesi gerektiği inancıdır.”

Şeker fabrikalarından bahsediyorum efendim. Bunlar hala şekerin devlet eliyle üretilmesini ve bu konudaki bir inhisarı savunuyorlar. O pek beğendikleri Avrupalılara bunu söyleseniz bir taraflarıyla güler, bunların ciddi olduğunu anlayınca da tefe korlar.

Efendi, efendi! O dönemler çoktan geçti. Sizin ağababanız halka üzümle çay içirmişti hatırlatırım. Bunu da pek matah bir şeymiş gibi övünç meselesi yaparsınız onu da biliriz.

Tutturmuşlar bir şeker fabrikası meselesi… Kardeşim farkında mısınız? Sene 2018 oldu. O sizin inhisarlar döneminiz bitti. Artık “narh” falan da pek konuşulur değil. Devletin çok daha büyük işleri var. Otomobil, uçak fabrikalarını ABD emriyle kapatmak, önlerine taş koymak yerine kendi uçağını, helikopterini ve silahını üretmek, Türkiye’yi daha da büyük bir ülke yapmak gibi mesela.

Sizin safsatalarınızla uğraşacak hali yok kimsenin.

Eskiden öğretimin ilk gramer kademesine verilen ad “bina” idi. Bu derste başarılı olunması ile bazı üst aşamalara geçilirdi. Ancak o üst aşamalarda öğrenci öyle bir hata yapar ki yeniden “bina” okumaya mecbur edilirdi. İşte bunlar da bina okuyor, dönüp dönüp bi daha okuyor kabilinden koyuldukları yerde otluyorlar. Daha doğrusu bozuk plak gibi takılmışlar hep aynı yerdeler. Gelişmeyi büyümeyi akılları almıyor bir türlü.

O yüzden iş yapana köstek olmakla yetiniyorlar…

 

 

    

İlginizi Çekebilir

YENİ BİR HAÇLI SEFERİ (ı)

Yeni Zelanda’da 15 Mart günü 28 yaşındaki Brenton Harrison Tarrant adlı bir terörist Christchurch kentinde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir