Bu çadır rezilliği bir an önce bitmeli…

Bahar aylarıyla birlikte yine dernek ve sivil toplum örgütlerinin başını çektikleri yöresel gıdaların satıldığı etkinlikler ardı ardına Bursa’nın farklı noktalarında açılmaya başlandı.

Ülkemizin farklı kültürlerinin yeme içme kültürleri, ürünlerinin tanıtılması güzel bir şey ancak bu kadar kuralsız, bu kadar ticari ve bu kadar rahatsız edici bir sunum olmamalı. Bugün Sağlık Bakanlığı ve tarım Bakanlığı, yiyecek içecek üretimi ve satışıyla ilgili sayısız kural ve düzenleme getiriyor. İşletmelerin, esnafın bunlara uyması isteniyor. Gıdaların açıkta, kontrolsüz satışı kesin ve net şekilde yasaklanıyor. Bu kurallar bu etkinliklerde yerle yeksan ediliyor.

Kentin en merkezi noktalarında sabahtan akşama kadar mangallar yakılıyor, açıkta yiyecekler satılıyor, kural tanınmıyor. Buna da dernek ve sivil toplum kuruluşları yaptığı için yardımcı olunup yol veriliyor. Artık bu işlerin de bir düzene girmesinin zamanı gelmedi mi Allah aşkına.  Bu dernek ve STK’ların rant için en ufak fırsatı bile değerlendirme çabasına birileri dur demeyecek mi? Adı yöresel olan ancak kendisi pek de bir şeye benzemeyen bu çadır tiyatrolarına daha ne kadar göz yumulacak.

Bu işlere artık bir çözüm üretilmeli ve mantar gibi kentin her yanını saran bu kötü panayırlara son verilmeli. Üstelik bir aya kalmaz başlayacak başka bir curcuna da kermesler olacak. Bugünden önlemi alınarak bu kermeslerin toplu bir zamanda sınırlı bir bölgede yapılıp bitirilmesi en doğru karar olacak. Bu anlamsız işlerin devam etmemesi için yetkililerin artık bu tür kuralsız işlere göz yummamaları ve izin vermemelerini diliyoruz.

İlginizi Çekebilir

Bursaspor için fırsat zamanı

Süper Lig’in 26. haftasında evinde Galatasaray’a karşı 2-0 öne geçtiği mücadeleyi 3-2 kaybeden Bursaspor Milli ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir