Bu gençlere yazık!

Son aylarda sizlerde fark ediyorsunuzdur yurt ve öğrenci yemekhanelerinde zehirlenme haberleriyle çok sık karşılaşmaya başladık.

Yurt ve yemekhanelere yemekler iki yoldan temin ediliyor. Ya ilgili kurum kendi mutfağında yapıyor ya da hazır yemek sanayilerinden alınıyor. Her iki yöntemde de gençlerimizi zehirleyecek yemeklerle karşılaşılması ne acı bir durumdur. Başından sonuna kadar her kim ya da kimlerin ihmali ya da suiistimali varsa şiddetle cezalandırılmalılar.

Ancak burada asıl eksikliğin denetimsizlik olduğunu düşünüyorum. Özellikle gıda alımı ve yemek üretiminde kontrol ve denetim mekanizmalarının çok ciddi işlemesi gerekiyor. Bu alanlar suistimale çok açık alanlar malumunuz. Bir yemek üretim tesisi ham maddeyi ne kadar ucuz alırsa karı o kadar fazla oluyor. Böyle olunca da (işini doğru yapanları ayırarak söylemeliyim ki) bozulmaya yakın, son kullanım zamanı gelmiş ürünlerle yemek yapıldığına yönelik bir çok iddia ortalarda dolaşıyor.

Kamu kurumlarının ve yurtların yemekhanelerindeki mutfaklarda da satın almalarda benzer sıkıntılar yaşanabiliyor. O halde mutlak suretle birkaç kontrol aşamasından geçerek yemeklerin öğrencilere ulaşmasında fayda var. Üstealik bu alandaki yanlış yapanlara asla müsamaha gösterilmemesi de gerekiyor. Öyle uzun zamana yayılmış soruşturmalar falan değil.

an önce sorumluyu bulup cezasını verip kamuoyuna da açıklama yapmak gerekiyor. Gençlerimizin kaldıkları yurtlarda, yemek yedikleri yemekhanelerde güvende olmamaları kabul edilemez bir durumdur. Hem öğrencilerin hem ailelerin rahat olmaları için yemekhaneler güvenli hale getirilmelidir.

 

İlginizi Çekebilir

Bursaspor için fırsat zamanı

Süper Lig’in 26. haftasında evinde Galatasaray’a karşı 2-0 öne geçtiği mücadeleyi 3-2 kaybeden Bursaspor Milli ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir