Bu nasıl bir mantık Limak UEDAŞ?

Bursa’nın elektrik dağıtım işimi malum LİMAK bünyesindeki UEDAŞ yapıyor. Son yıllarda özelleştirilen elektrik, doğalgaz dağıtım ve pazarlamasıyla ilgili vatandaşların uygulamalardan dolayı sık sık tepki ve feryatlarını duyuyoruz. Faturaların sık sık şişirilmesi, olur olmaz hizmet kesme, açma kapama ücretleri, okuma ücretleri vesaire…

Ancak bu anlatacağım bırakın ticareti, hizmeti vesaireyi bildiğiniz insanlık suçu. Malum gelişen teknolojiyle artık birçok kişi ödemelerini bankalardaki hesaplarından ya da kredi kartları aracılığıyla otomatik ödeme ile yapıyor.

Dolayısıyla kimse faturalara bakmıyor bile. İşte böyle bir durumda hesabınızın müsait olmadığı anda bu ödeme nadir de olsa atlanabiliyor. Ancak siz bunu fark etmeyebiliyorsunuz. Aradan aylar geçiyor. Herhangi bir uyarı yok. Ve bir gün o günde Cuma gelip elektriğinizi kesip gidiyor UEDAŞ. Yetmiyor aboneliğinizi iptal ederek güvence bedelinizden 50 lira 70 liralık bir faturayı tahsil ediyor.

Hava soğuk ve evlerin tamamı neredeyse doğalgazla ısınıyor. Kombi elektrikle çalışıyor. Elektrik kesilince evde buz kesiyor. Arıyorsunuz UEDAŞ’ı, karşısına otomatik telesekreter çıkıp yönlendiriyor. Canlı bir sorumlu ile temas kurmanız imkansız. Cuma akşamı eliniz kolunuz bağlanıyor. Ya evde yaşlı, ya evde hasta ya evde bebek varsa? UEDAŞ’ın umurunda değil. Açma kapama parası alacak, güvence bedelini güncelleyecek ona bakıyor.

Cuma günü bu ayazda elektrik kesmek ya da bu ayazda akşam elektrik kesmek insanlık suçudur. Bu kadar pervasız bir kamu hizmeti olamaz. Elektrik dağıtım ve elektrik hizmeti her ne kadar özel bir şirket tarafından veriliyor olsa da kamu hizmetidir. Vatandaşı kamuya karşı öfkelendirecek böylesi art niyetli adımları neden attığını UEDAŞ açıklamalıdır.

Öyle iki resim sergisi iki çocuğa bot alarak sevimli şirket olmazsınız. İki bayrak çekerek de vatansever olmazsınız. Bu millete bu halka kast edenler gün gelir hesabını verir.

Ha birde tam seçim sürecinde halkı hükümete karşı öfkelendirecek bu adımların arkasında siyasi bir niyet aramalı mıyız? Üç kuruş için bu insanlık suçunu neden işlediğini UEDAŞ kamuoyuna mutlak suretle açıklamalıdır. Şirket politikası, yok bilmem ne ile bu açıklanamaz. UEDAŞ bu rezilliğe neden imza atıyor?

Devletin de halka zulmeden bu şirketlere artık bir ayar vermesinin zamanı geldi de geçiyor bile. Hiçbir şey vatandaştan daha önemli olamaz. İhtiyaç sahibi vatandaşların faturalarını ödemeye yönelirken, bir fatura atlamış diye vatandaşın aboneliğini iptal etmek ne ola birader?

İlginizi Çekebilir

Pazar günü sandığa gidilecek! İşte seçime dair tüm merak edilenler

Sandık kurulları başkanlarına verilecek seçim araç ve gereçlerini içeren malzeme torbaları, bugün hazırlanmaya başlanacak. Mahalli ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir