Bu ne güzel bir proje!

Bir süredir zaman zaman haberlerini görüyoruz Bursa ile Erzurum arasında kurulan “Biz Anadoluyuz Projesi”  köprüsüyle ilgili haberleri.

Ne güzel düşünülmüş, ne güzel uygulamaya alınmış bir proje. Anadolu’nun çocukları birbirlerinin yaşadıkları şehirleri görüyor, dostluklar kuruyorlar. Bursalı öğrenciler Erzurum’u Erzurumlu öğrenciler Bursa’yı sadece kitaplardan televizyondan ya da internetten değil yaşayarak öğreniyorlar.

Son olarak Erzurum’un ve Anadolu’nun en mazlum coğrafyaları arasında yer alan İspir, Pazaryolu ve Çad ilçelerinden gelen minik kardeşlerimiz Bursa’yı geziyor bugünlerde. Gözleri çakmak çakmak, gözlerinde yaşam sevinci, yüreklerinde vatan sevgisi yüzlerine yansıyor.

İçişleri Bakanlığı’nın 180 günlük eylem planı çerçevesinde hazırlanan proje ile minikler Ulu Cami, Tophane, Osmangazi ve Orhangazi türbeleri, hayvanat bahçesi başta olmak üzere Bursa’nın tarihi ve turistik yerlerini ziyaret ediyorlar.  Bursa Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Gülşen Ergül’ün verdiği bilgiye göre Erzurum’dan toplan 2 bin 750 öğrenci Bursa’yı ziyaret edecek. Keşke tamamı gelebilse. Umarız önümüzdeki yıllarda tamamını getirme imkanı da olur.

“Biz Anadoluyuz Projesi” ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 21 ilden 15 yaş ve altı 50 bin öğrenci Türkiye’nin farklı şehirlerini ziyaret edecek. Belki önümüzdeki yıllarda çok daha kapsamlı olarak bu proje devam eder. Çok güzel olur öyle değil mi?

 

İlginizi Çekebilir

Bursaspor için fırsat zamanı

Süper Lig’in 26. haftasında evinde Galatasaray’a karşı 2-0 öne geçtiği mücadeleyi 3-2 kaybeden Bursaspor Milli ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir