Çatı tamam, şimdi sıra yerelde

Tarih boyunca, değişimler hep sancılı olmuştur. İnsanların eski alışkanlıklarını bırakması kolay olmamıştır. Nitekim; bunca şeffaflığa ve enformasyona rağmen, yeni sisteme geçişimiz de o derece zor olmuştur. Değişime direnenlerin dirençlerini kırmak kolay olmamıştır. Sistem değişmiştir ama daha yapılması gereken çok iş olduğunu da unutmamak gerekir.

Ak Parti, iktidarı devraldıktan sonra, bu iktidarı iş başına getiren tabanın, öteden beri yaşadığı sosyolojik ve psikolojik travmalar nedeniyle, iş başına gelen kadroların birçok olumsuz uygulamalarına ses çıkarmadılar. Yeter ki, öteden beri yaşanan, askeri, bürokratik ve hukuk vesayeti ortadan kalksındı. Birçok olumsuzluğa bu yüzden şimdiye kadar katlandılar.

Bu anlamda en yoğun problem, yerel yönetimlerde yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor. Yerel yönetimler, yani belediyeler, doğrudan seçmenle yakın dokunuşta olduğu için yaptığı her türlü olumlu ya da olumsuz icraatlar, doğrudan merkezi yönetime yansımaktadır. Şimdiye kadar yapılan seçimlerde, Ak Parti kadrolarına verilen oylar, belediyelerde gösterilen adaylara verildiğini düşünmek, asıl sorunu görünür olmaktan çıkarmaya yarayacaktır.

Yerel yönetimlerin başına geçenler, çoğu defa kerameti kendilerinde gördüler.Çalışma arkadaşlarını ise kendi seçmeninden hiç seçmediler. İş arkadaşı olarak seçtikleri, nitelikli ve liyakatli olsalardı, kimsenin diyeceği elbette olmazdı. Ancak durum bunu tersine. İş başına getirdikleri insanlar; aslında hakkı olan salt halkın menfaatlerine hizmet etmeye mecbur etmekten çok halkın rastlantısal iradesine sefilce itaat etmeye despot bir edayla zorlayacak, doğal olmayan ve çarpık bir tahakküm kurulmasının yolu açılmıştır. Halkın içinde yaşayan olarak bunları yakından  görüyor ve izliyoruz.

Başkan Erdoğan,’ kibirden, gururdan uzak durulmasına yönelik uyarısı, tam da yerine oturuyor. Ak Parti kadrolarından seçilen yerel başkanlar, mazbatalarını aldıktan sonra geriye dönüp bakmadılar. Hadi haksızlık etmeyelim; en azından bir kısmı öyle, diyelim. Etraflarına ördükleri duvarlar nedeniyle ulaşılamaz hale getirdiler kendileri. Bu duvarların arkasındakiler ise, yine başkanın seçtiği mesai arkadaşları olduğuna günbe gün tanık oluyoruz. Başkanın haberi yok denilebilir belki, o zaman da öyleyse; ‘seçtiği mesai arkadaşlarını adam gibi adamlardan seçmesi gerekmez mi’ sorusu, haklı olarak akla gelir.

Belediyeye yerleştirilen kadrolar; ‘liyakate bakarak mı işe alındı yoksa, buradaki asıl kriter, hemşericilik mi?’Dahası; her gün Ak Parti’ye ve Başkan Erdoğan’a hakaretler yağdıranlar mı işe alındı yoksa parti yandaşları mı? Özellikle son dört beş yıl içinde alınan kadrolarının incelenmesi sonucu, bu soruların cevaplarını bulmak kolay olacaktır.

Şimdiye kadar; aman vesayetler bitsin, ülkemiz içindeki badirelerden kurtulsun, özgürlüklerin önünü açılsın diye birçok olumsuzluğu sineye çeken taban, artık ciddi rahatsızlıklarını saklamıyorlar. Bu kişisel bir mesele değil tabanın sorunu olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Herhangi bir değişiklik olmazsa, 2019 yılında yerel seçimler yapılacak. Öteden beri özlenen, beklenen ve mücadelesi verilen değişim yapıldı. Eğer eski alışkanlıkla yerel seçimlere girilirse, çok değişik manzaraların ortaya çıkması kaçınılmaz olacağını söylemek mümkün.

Mevcutların; göreve geldiklerinden bu yana ortaya çıkan manzarayı düzeltmek için ellerini çabuk tutmaları gerekir. Aksi durumda; hadi kişisel olarak; selam verecekleri kimseyi bulamamaları kişisel bir sorun olarak şurada  dursun; ancak kayıpların çok geniş ve ağır olacağı, şimdiden görünür hale geldiğini söylemeliyim.

Kendilerinin kaybetmesi bir tarafa, yıllarının müktesebatının yara alacak olması, hepimizi ilgilendiriyor.

İlginizi Çekebilir

Alan Başkanlığı çözüm olur mu?

Uludağ’da yılların çözülemeyen sorunu yetki karmaşası nedeniyle zirvede sıkıntılar dinmiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iki ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir