Çevre duyarlılığına duyarsız kalma!

Dünya üzerinde her gün yeni gelişmeler ortaya çıkıyor. En son teknolojide telefonlar, bilgisayarlar, televizyonlar… Fakat her gün gelişen dünya da özellikle bizim illerimizde sokaklarımıza ilgi gösterilmiyor. Araç sayısının her geçen gün artması, boş görülen arazilere gökdelenlerin dikilmesi ve sokakların iyiden iyiye daralması gibi sorunsallara bir de sokaklardaki çöpler eklenince şehrimiz iyice kötü ve yaşanmaz bir hal alıyor. Ayrıca Dar sokaklara karşılıklı park edilmiş araçlar neredeyse insanlara yürüyecek yol bırakmıyor. Yayanın can güvenliğinin sağlanması amacıyla yapılan kaldırımlar bile artık otopark halini geliş durumda bulunuyor.

Kaldırımlar, sıkışık trafik derken şimdiler ise sokaklarımız çöplerden geçilmiyor. Yeri geliyor bizim çevreye verdiğimiz zarar, yeri geliyor belediye ihmalleri işin içinden çıkılmaz kılıyor. Sizlere bir örnek vereceğim ve sokak başlarında, ağaç altlarında ve köşe yerlerde oluşan çöp yığının oluşma sebeplerini hepimiz anlayacağız. Çevre duyarsızlığı ile ünlü bir vatandaş elindeki çöpü gidip bir köşeye bırakıyor. Sonra ikinci vatandaş devreye giriyor. Bir tane çöp var diye kendini yalnız hissetmeyip o da çöpünü oraya bırakıyor. Bu zincir 3-4 diye devam ederken bir bakıyorsun çöp dağı oluşmuş. Bazı belediye görevlileri de bu durumun farkında fakat bir sonuç elde edemiyorlar. Kaç yıllardır bahsettiğim çöp dağlarının oluştuğu bu bölgelerde bazen güldüren, bazen utandıran yazılar yazıldığını gördük. Evet evet ‘Buraya çöp atmayınız’ diye başlayan yazılar.

Eğitimin yaşı yoktur fakat artık bazı kişiler için yapılacak çokta bir şey yok. En azından biz kendimizi kontrol edemiyorsak bile çocuklarımızı eğitirken bu çevre duyarlılığı hususuna dikkat edelim. Herkes hayatta Başarlı olacak diye bir zorunluluk yoktur ama çevre duyarlığının bir zorunluluk olduğunu unutmayalım.

İlginizi Çekebilir

Kara, süper, hiper cumalara değil, yerli üretim haftasına ihtiyaç var!

Yerli ve milli üretimin önemi her geçen gün artarken, dünyadaki gelişmeler, Türkiye’nin coğrafyasındaki konumu, bu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir