Cuma namazı

Cuma namazı, birlik ve beraberliğin en bariz örneklerinden biridir. Aslında Cemaatle namaz kılmak vakit namazları için küçük bir şura toplantısıdır. Cumalar ise orta ölçekte, bayram namazları ileri ölçekte bir şura toplantısıdır.

En büyük şura ise Haccın ona rüknü olan Arafat’ta yapılan toplantıdır. Onun için “Hac Arafat’tır.”hadisi şerifi çok önemli bir gerçeğe işaret etmektedir. Biz göremeyiz ancak şu bir gerçektir ki Arafat’ta toplanan insanlarla beraber bütün peygamberlerin ve evliyaların ruhaniyeti de orada hazır olur, dualar ederler ve istişarede bulunurlar.

İslam’da istişare birinci önceliğe sahiptir. Peygamberimiz istişareye çok önem vermiştir. Nitekim Bedir’de askerin yerleşim yeri Hubab bin Münzirin fikri olarak değiştirilmiştir. Uhud’da  Uhud meydanına çıkılması, düşmanın Medine’nin içinde evler siper olarak kullanılmasına karşı fikir beyanı genç sahabelerin fikridir.

Ahzap harbinde belli yerlerde hendek açılması Selmanı Pak hazretlerinin fikridir. Tebuk seferinde Tebuk’ta bir süre beklenip geri dönülmesi fikri Hz. Ömer’e aittir. Hülasa sevgili Peygamberimiz hakkında vahyi ilahi olmayan konularda ben ne dersem o olur dememiş, Ashabı ile istişare ederek kararlar almıştır.

İstişare ferdi meselelerde sünnet, umumu ilgilendiren konularda farzdır. Cuma namazının kılınış şekline gelince, malum Cuma namazı farzı ayındır. Nitekim Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerimde mealen şöyle buyuruyor. “Ey iman edenler, Cuma günü namaz için çağırıldığınızda hemen Allah’ın zikrine koşun, alışverişi bırakın. Bu bilirseniz sizin için çok hayırlıdır. Artık o namazı kılınca yeryüzüne dağılın Allah’ın fazlından arayın. Allah’ı çok zikredin. Ta k i umduğunuza kavuşasınız.” (El Cuma Ayet 9-10)

Hadisi şerifte Peygamberimiz şöyle buyuruyor. “Güneş Cuma gününden daha hayırlı bir gün üzerine doğmamıştır.” Onun için Cuma gecesi, Cuma günü ve Cuma namazı Allah katında son derece değerlidir.

Cuma namazı farz olan hutbe ve on rekât namazdan ibarettir. Evvelinde dört rekât sünnet, hutbeden sonra iki rekât imamla beraber kılınan farz ve farzdan sonra yine dört rekât kılınan sünnet. Bu son sünneti kılamadan ayrılmak son derece yanlıştır. Dört rekât son sünneti kıldıktan sonra ihtiyaten dört rekât zuhru ahır, iki rekâtta vaktin son sünneti niyetiyle kılınan namaz vardır.

Kadınlara Cuma namazı farz değildir. Fakat Cuma namazı kılabilirler. Kılarlarsa öğle namazı onlardan düşer. Kadınlar erkekler içinde olmamak şartıyla cenaze namazı da kılabilirler. Erkeklerden ayrı bir mekânda imama uyarak cenaze namazı kılmaları çok doğru olur.

Bazı yanlış geleneklerimiz maalesef günümüzde devam etmektedir. Hâlbuki cenaze namazı kılmakta çok büyük mükâfat vardır. Allah’ın bütün emirlerini yerine getirmek, bütün yasaklarından uzak durmayı nasip eylesin.

Selam Hakka tabi olanlara…

İlginizi Çekebilir

Tayınla üzüm hoşafına indirgenen Çanakkale!

Dünya belki böyle bir savaşı görmedi ve görmeyecek. Bir millet ağzı süt kokan sabilerini bile ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir